İngilizce konuşma konusunda en önemli aşama, muhtemelen kendinizi karşı tarafa tanıttığınız kısımdır. İyi bir tanışma cümlesiyle karşınızdaki kişiyi etkileyebilirsiniz, isminiz, mesleğiniz gibi bilgileri ifade ederken karşı tarafın da kim olduğuna dair fikir edinmenizi sağlayacak şeyler öğrenebilirsiniz!

İngilizce kendini tanıtma kısmında sorun yaşayanlar için, aşama aşama İngilizce olarak kendinizi tanıtma ve karşınızdaki kişiyle tanışma rehberi!

Konuşarak Öğren, Amerikalı Eğitmenlerle, Günlük 10/20/30 Dakikalık Derslerle Konuşarak İngilizce Öğrenmenizi Sağlar. Hem de Evinizin/İşyerinizin Konforundan!

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin
 

1. Aşamada kendimizi tanıtalım: İsmimizi söylemenin birkaç yolu

2bond-gif

Benim adım Can: My name is Can. Bu en popüler, en net ifadelerden. Doğrudan isminizi ifade etmek için diğer bir tanıtma cümlesi ise I am Can, olabilir!

Eğer ahenk katmak istiyorsanız, çok sakin bulduysanız başa hey! ekleyebilirsiniz.

2. Karşınızdaki kişinin ismini öğrenmek

Say-whats-your-name-gif

Karşınızdaki kişinin ismini öğrenmek istiyorsanız, ‘What is your name?’ sorusunu yöneltin. Hece hece ayırarak değil de, ‘vasyorneym’ tadında, ambiyans katarak söyleyin ki biraz da etkileyicilik olsun.

3. Tanıştığımıza memnun oldum

giphy-2

Kendimizi takdim etmenin ardından karşı tarafın da ismini öğrenince, tanıştığıma memnun oldum manasına gelen ‘Nice to meet you!’ ifadesini kullanabiliriz…

4. Kaç yaşındasın?

yas kac

Tabii bu kadar sert söylememeliyiz. İnglizcesi, How old are you?. Karşılık aldığımızda siz de yaşınızı belirtmek isterseniz I am 20 years old, ya da daha pratik ve kısa haliyle I am 20. de diyebilrsiniz.

5. Nerelisin?

pins

Where are you from? sorusuyla karşınızdaki kişinin nereli olduğunu öğrenebilirsiniz. Cevabı aldığınızda, ‘hmm güzel memleket’ karşılığı için uzatarak bir nice, diyebilir; eğer o da sizin nereli olduğunuzu sorarsa I am from Ankara, Turkey şeklinde bir yanıt verebilirsiniz. Tabii ki Ankaralıysanız.

6. Okur mu, çalışır mı… Ne işle meşgul diye düşünenler için geliyor

02_ielts_gcs_5_2126_1

Peki ne yapar, ne edersin derken hangi soruyu kullanalım? Do you study or work? yani okuyor musun, ya da çalışıyor musun sorusu oldukça iyi görünüyor.

Aynı soru size gelirse i’m student at x university, i’m working at y company, ya da her ikisi seçeneği için both of them! diyerek ve biraz da sesinizi yükselterek karşı tarafla etkileyici bir tanışma olayına girebilirsiniz.

7. Ne okuyorsun?

tumblr_mopgb8NTnQ1srzpdro1_400

Karşınızdaki kişinin hangi okulda, hangi bölümü okuduğunu öğrenmek için ‘What do you study’ sorusunu yöneltebilirsiniz. Yukarıda, mühendislik okuyan bir çocuğun dramı diyaloga yansımış.

8. Nerede oturuyorsun?

p

Nerede oturduğunu öğrenmek için, karşımızdaki kişiye where do you reside? sorusunu yöneltiyoruz. Yalnız mı yaşıyorsun, kahve içer miyiz gibi sorular için takipte olun! Haftaya açıklıyoruz! ????

9. Veda vakti yaklaşıyor: Şimdi gitmem gerekiyor

I-Must-Go-My-Planet-Needs-Me-Dog

Şimdi gitmem gerekiyor, yani I must go now… Kaba görünmemesi için, tanıştığımıza memnun olduğumuzu bir kere daha belirtebiliriz; Nice to meet you!

10. Kendine iyi bak, görüşmek üzere!

tumblr_n6pk826Uz71rfduvxo1_500

Kendine dikkat et, görüşmek üzere…

Hüzün dolu bir ‘Take care! Bye bye…’

Bunlara da Göz Atın!