0İngilizce öğrenme aşamasında, okuldan sahip olduğumuz bazı pratik bilgileri tekrar gözden geçirmekte çoğu zaman yarar vardır. Bu bilgiler her ne kadar geçmişten gelen bilgiler olsa da taze tutmalıyız. Gündelik yaşamda sıkça karşımıza çıkan bilgiler arasında İngilizce sayılar da yer alıyor… Sadece 1’den 100’e kadar değil, daha da büyük sayıların yazımı, okunuş modelleri oldukça önemlidir.

İngilizce sayılar için yazım tekniği ve okunuşlar

Konuşarak Öğren, Amerikalı Eğitmenlerle, Günlük 10/20/30 Dakikalık Derslerle Konuşarak İngilizce Öğrenmenizi Sağlar. Hem de Evinizin/İşyerinizin Konforundan!

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin
 

Başta belirttiğimiz gibi, her ne kadar geçmiş bilgiler arasında yer alsa da, İngilizce renkler, sayılar gibi konular çok fazla tekrar edilmediği için bazen aralarda unutmamız ya da karıştırmamız söz konusu olabilir. Bu yüzden İngilizce sayılar ile ilgili mutlaka bilmeniz gereken okunuşları, sayıların anlamlarını ve gerekli diğer bilgileri sizler için listeledik.

İngilizce sayıları okunuşlarıyla öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Öncelikle şu sayı listesini gözden geçirin:

İngilizce 1’den 20’ye kadar sayıların okunuşu

0 – zero (zirou)
1 – one (van)
2 – two (tu)
3 – three (tıri)
4 – four (for)
5 – five (fayf)
6 – six (siks)
7 – seven (sevın)
8 – eight (eyt)
9 – nine (nayn)

10 – ten (ten)
11 – eleven (elevın)
12 – twelve (twelf)
13 – thirteen (törtiin)
14 – fourteen (fortiin)
15 – fifteen (fiftiin)
16 – sixteen (sikstiin)
17 – seventeen (sevıntiin)
18 – eighteen (eytiin)
19 – nineteen (nayntiin)

20 – twenty (tüventi)
21 – twenty one (tüventi van)
22 – twenty two (tüventi tu)
23 – twenty three (tüventi tırii)

Bundan sonra arkadaşlar sayıların arkasına hangi rakamı getirirsek o şekilde okumamız gerekiyor.

Örnek:

30 – thirty (törti)

33 demek istiyorsak   “thirty” ve “three” kelimelerini yanyana getirip okuyacağız. Yani;

33 – thirty three (törti tırii) yapmamız yeterli olucaktır.

Bir başka örnek;

58 demek istiyorsak sadece elli ne demek onu bilmemiz gerekecektir.

50 – fifty (fifti) bu şekilde okunmaktadır. Yapmamız gereken tek şey 50 (fifti) sayısına 8 (eyt) rakamını getirmek olucaktır.

58 – fifty eight (fifti eyt) diye de okunmaktadır.

Bu şekilde sadece 10’luk sistemindeki sayıları bilmemiz yeterlidir. Bunlar da;

20 – twenty (tüventi)

30 – thirty (törti)

40 – forty (forti)

50 – fifty (fifti)

60 – sixty (Siksti)

70 – seventy (Sevınti)

80 – eighty (eyti)

90 – ninety (naynti)

100 ve 100’den büyük sayıların yazılış ve okunuşu

100 – a hundred veya one hundred (e handırıd veya van handırıd)

İngilizcede 100 den büyük bir sayıyı söylemek için önce kaç tane yüz içerdiğini söyleriz daha sonra da geri kalan kısmını 1’den yüze kadar olan sayıları söylediğimiz gibi söyleriz.Örneğin:

121 – One Hundred Twenty One    (van handırıd tıventi van)
567 – Five Hundred Sixty Seven    (fayf handırıd siksti sevın)
791 – Seven Hundred Ninty One  (sevın handırıd naynti van)

Daha büyük sayılara gelecek olursak

1000 – a thousand veya one thousand (e tauzınd veya van tauzınd)

5.000 – five thousand (fayf tauzınd)

10.000 – ten thousand (ten tauzınd)

60.000 – six thousand (siks tauzınd)

100.000 – one hundred thousand (van handırıd tauzınd)

250.000 – two hundred fifty thousand (tu handırıd fifti tauzınd)

1.000.000 – one million (van milyın)

1.000.000.000 – one billion (van bilyın)

İngilizce sayıların okunuşu ve diğer konularda kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Blogumuzda İngilizce sayılar, renkler ve buna benzer bazı konularda pratik yapma, kendini geliştirme süreçleri ile ilgili bilgi verdik. Ancak İngilizce büyük sayıları öğrenmek, telaffuzlarına hakim olmak gibi konulara biraz geniş açıdan bakarsak ve bu alanda nasıl ‘hızlı ve pratik tekrarlara’ ihtiyaç duymadan doğan bir öğrenim geliştireceğinizi sorgularsak, yanıtınız ne olur?

Sayılar, günler, renkler gibi konular İngilizcede hayatın içinde çok ciddi yer bulan konular, bu konuları okuyarak, tekrar ederek ya da farklı ezber metotları kullanarak değil, hayatın içinde ciddi anlamda yer vererek geliştirebilirsiniz ancak. İşte tam bu konuda, size bazı İngilizce eğitimi tavsiyeleri vermek istiyoruz. Sadece sayıları değil İngilizcede zorlandığınız diğer konuları da kolay bir şekilde, günde çok az bir zaman dilimi ayırarak nasıl tekrar edebilirsiniz, ona bakalım…

İngilizce konulara hakimiyeti sağlamanın anahtarı

İngilizce ya da diğer diller için geçerli olan bir kural vardır, eğer bir dili biliyorsanız, bildiğinizi iddia ediyorsanız o dile hayatın içinde yer vermeniz gerekmektedir. Hem kendinizi o dille ilgili dinç tutmak, hem de gerileme yaşamamanız için bu önemlidir. Şöyle örnek verelim, İtalya’ya gitseniz ve on sene boyunca hiç Türkçe konuşmasanız, Türkçe haber, cümle dahi okumamış olsanız nasıl olurdu? Muhtemelen döndüğünüzde Türkçenizde bozukluklar meydana gelecekti. Hem konuşma hem de yazma anlamında…

İngilizceye hakim olabilmek ve bir özgüven eksikliği yaşamadan İngilizceyi konuşabilmenin de anahtarı budur esasen. İngilizceye yaşamın içinde yer vererek, gündelik kısa tekrarlar ile aslında ciddi bir pratik yapabilme şansına sahipsiniz. Yabancı dil konusunda çok ciddi bir eğitim almış dahi olsanız, bu tekrarı sağlamadıkça, İngilizceye yönelik disiplinli bir kullanım geliştirmedikçe zordur. Peki yoğun bir iş ya da okul yaşantısı içinde olduğumuz ülkemizde, İngilizceyi bu yoğun programların arasında nasıl geliştirebiliriz, merak ettiniz mi?

İş, okul ve sosyal hayat üçgeni arasında İngilizceye zaman ayırmak

Hepimizin ortak problemlerinden birisi, herhangi bir kurs ya da aktivite için plan yaparken zamansızlıktan şikayet etmesi. Okuldan ötürü, işten ötürü ya da diğer problemlerden dolayı zaman bulamıyoruz. Sinemaya, spor aktivitelerine ya da diğer konulara gidemediğimiz gibi, kendimizi geliştirmek için ayırmamız gereken zamanı da bulamıyoruz. Bir kursa, seminere, panele gidemiyoruz. İngilizce de birçok kişi için, ‘kursa gidilmek istenen’ ancak kolay zaman bulunamayan ve bundan ötürü de ertelenen bir aktivite.

İngilizce öğrenmeyi ertelemeyin!

İhtiyacımız olan birçok eğitimsel konu olabilir. Hepsinin farklı önem dereceleri var. Ancak içlerinden bir konu var ki, artık affı olmayan, özrü olmayan, eğer sahip değilseniz size hayatın birçok alanında engel çıkartabilecek bir husus; o da yabancı dil. İşverenlerin, kurumların artık bir değil, 2 ya da 3 yabancı dil istediği bir dönemdeyiz. Global bir dünyada, uluslararası etkileşimin hiç olmadığı kadar yüksek olduğu bir dönemde, yabancı dil bilmemek gibi bir lüks kimse için söz konusu olamaz. Bazılarımız iyi bir İngilizceye sahip olmadığından ötürü terfi alamıyor, eğitim hayatını sürdüremiyor, işinden oluyor ya da yönettiği mevcut işi büyütebilme şansını kaybediyor.

Türkiye’de zaman bulamadığımız İngilizce eğitimi için, yurt dışı iyice uzak bir ihtimalken…

Uzmanların İngilizce eğitimi konusunda en çok üzerinde durduğu konulardan bir tanesi, herhangi bir dil öğrenirken o dilin kültürünü hissetmek, içinde yer almak, dolayısı ile yurt dışında birkaç yıl da olsa bulunmak. Ancak maalesef hem ekonomik şartlardan ötürü, hem de diğer sebeplerden ötürü yurt dışına gidip yıllarca kalmak sadece çok azımız için mümkün oluyor. Hal böyle olunca, Türkiye içinde İngilizceyi öğrenmek, geliştirmek içni seçenekleri araştırıyorsunuz. Belediyenin dil kursları, ya da diğer klasik kur odaklı İngilizce kursları size İngilizceyi öğreteceğini iddia ediyor, ancak bildiğiniz üzere çoğu zaman kağıt üzerinde kalan başarılar ve hevesler olarak kalıyor…

Dünya ile iyi entegre olmak, son gelişmeleri takip etmek ve kendinize, işinize değer katmak için İngilizce öğrenmeli, öğrenmeyi ertelememelisiniz. Zamanım yok, kursa gitme şansım yok. Yurt dışında İngilizce öğrenmek içinse benim için zaten hayal diyenler için bir çözüm önerisi sunuyoruz o halde! Aşağıda özetleyeceğimiz yeni nesil İngilizce öğrenme metodu ile bugüne kadar Türkiye’de on binlerce insan İngilizcesini geliştirdi, İngilizce olarak kendini ifade edebilme özgüvenine kavuştu…

Yeni nesil İngilizce eğitim modeli: Online İngilizce

Dijitalleşen bir çağın içinde olmamızdan ötürü, birçok sistem online platformlara kaydı ve bilgisayarınızın, akıllı telefonunuzun başından bir konuda kurs almanız, kendinizi geliştirmeniz çok kolay. İngilizce de bu konuda öne çıkan alanlardan. Online İngilizce öğrenme yolları ile on binlerce kişi, her gün videolu görüşmeler ile, sesli pratiklerle ya da diğer dökümanlar üzerinden İngilizcesini geliştiriyor. Şimdi size önereceğimiz yeni İngilizce öğrenme metodu da bilgisayar üzerinden ya da telefon üzerinden gerçekleşen bir yapı…

İngilizce nasıl öğrenilir?

Başa dönersek, şimdi dürüst bir şekilde kendimize şu soruyu soralım. İngilizceyi öğrenmek için hangi konuya yoğunlaşmanız gerekiyor? Kitap okumak mı, müzik dinlemek mi, dizi izlemek mi?

Herkesin farklı gelişim yöntemleri mevcut. İngilizce öğrenme noktasında bazılarımız çok fazla okumanın, bazılarımız dinlemenin gücüne inanıyor. Elbette ki popüler kültüren aldıklarımız, dilin yapısı konusunda bize katılan detaylar derken fayda sağlayacaktır. Ama planlı, disiplinli ve sonuç odaklı bir İngilizce için, hepsinden önemli olan aktivite ‘konuşmaktır’.

İngilizce konuşmadan, İngilizce konusunda bildiğiniz tüm bilgiler bir nevi geçersizdir… Yüz binlerce kelimeyi ezbere bilseniz dahi, eğer karşınıza bir İngiliz çıktığında derdinizi anlatamıyor, durumu ifade edemiyorsanız bir anlamı var mıdır? Kurumsal dünyada olsun, sosyal hayatta olsun, İngilizce konusunda insanların sizi değerlendirdiği ilk ve en temel nokta konuşma becerinizdir.

Konuşarak İngilizce öğreten sistem: Konuşarak Öğren

Deneyimli İngilizce eğitmenlerin insanların dil öğrenme yapılarını analiz ederek geliştirdiği bir program olan Konuşarak Öğren, Türkiye’de senelerdir internet üzerinden İngilizce konuşma pratiği yaptırarak, on binlerce kişinin İngilizce öğrenmesini sağlamış bir markadır! Konuşarak Öğren sistemini, size kısa kısa ve maddeler ile anlatalım…

Konuşarak Öğren ile nasıl İngilizce öğreniyorsunuz?

KonuşarakÖğren, İngilizce konusunda detay konulardan, yani İngilizce sayılar ya da İngilizce renkler gibi küçük konu başlıklarından ziyade genel bir bilgi birikiminin ve hakimiyetinin fark yaratacağını düşünmüş bir yapıdır. Konuşarak Öğren’in programına dahil olan herkes, ana dili İngilizce olan ABD’li eğitmenler ile birebir görüşerek, konuşarak ders almaktadır.

Yani eğitimin deneyimden çıktığını ve bu şekilde zihinlerde yer ettiğini bilen insanların, İngilizce eğiminde fark yaratan yenilikçi bir yaklaşımıdır. Şimdi madde madde bu sistemi sizlere özetleyelim…

  • İngilizce öğrenmek için ilk etapta seviyenizi belirtiyorsunuz, Konuşarak Öğren sisteminde her seviye için farklı eğitim düzeyi mevcuttur.
  • İş İngilizcesi, tıp İngilizcesi, mühendislik İngilizcesi gibi daha detay konularda da, mesleki olarak kendinizi geliştirmek içni kurs alabiliyorsunuz.
  • Günde sadece 10 dakikanızı ayırmanız yeterlidir, bu 10 dakika gece de olabilir, öğlen arası da. Yani sosyal hayatınızdan ya da işten, okuldan, aile hayatınızdan taviz vermeniz gerekmez.
  • Anadili İngilizce olan eğitmeniniz ile Skype üzerinden konuşabiliyorsunuz, bilgisayarınız ya da akıllı telefonunuz bunun için yeterli donanımda.
  • Her gün aldığınız kurslar neticesinde eğitmeniniz size İngilizce düzeyiniz ile ilgili geri bildirimler yollamaktadır. Bu da kendinizi geliştirmeniz için katkı sağlayan bir sistemdir.
  • Konuşarak Öğren’e kayıt olduktan sonra, aynı zamanda yüzlerce İngilizce eğitim dökümanına da erişiminiz olmaktadır. Kelime konusunda, gramer konusunda ve diğer konularda zaman ayırdığınız müddetçe kendinizi geliştirme şansına sahipsiniz.

Hepsinden önemlisi, 30 binin üzerinde öğrencisine İngilizceyi sevdirmiş, öğretmeyi başarmış bu harika sistemi denemesi tamamen ücretsizdir! Eğer sistemi denemek ve ABD’li eğitmen ile telefonda görüşerek, konuşarak İngilizce öğrenmeyi denemek istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıya tıklayıp formu doldurabilirsiniz.

Unutmayın, İngilizce konusunda artık ertelemek yok. Harekete geçmenin zamanı geldi…

Bunlara da Göz Atın!