Bayrakların İngilizcesi ve Anlamları


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Bayrak ulusların birliğinin simgesidir. Her ülkenin kendine özel anlamları olan bayrakları var ancak bu ülke bayraklarının İngilizce söylenişleri farklılık gösterebiliyor.  Aşağıda on farklı bazı bayrakların İngilizcesi ve hikayelerini bulabilirsiniz.

Japonya Bayrağı

stock-video-waving-flag-of-japan-10067

İngilizcesi flag of Japan olan Japon bayrağı ülkenin insanları gibi sadedir. Beyaz üzerine kırmızı bir daire görünümünde olan bayrağın asıl hikâyesi asırlar öncesine dayanır aslında. Beyaz saflığı ve temizliği, kırmızı daire ise güneşi temsil eder

Amerika Birleşik Devletleri

starspangledbanneranthem

Genellikle American flag olarak telaffuz edilen Amerika Birleşik Devletleri bayrağı, kırmızı, beyaz ve mavi renklerden oluşur. 6 sı beyaz 7 si kırmızı 13 adet çizgi, kurucu devletleri simgeler. Sol köşede mavi kare içerisindeki 50 yıldız ise ülke içindeki eyaletleri temsil eder.

Yunanistan

what-do-the-colors-of-the-greek-flag-mean_b9a73276-8012-42e3-8e2f-dd35ac938030

Mavi ve beyaz renklerden oluşan yunan bayrağı İngilizce flag of Greece olarak çevrilir. Bayrakta yatay 9 çizgi ve sol üst köşede yine aynı renklerden bir haç işareti bulunur. Renkler denizi ve gökyüzünü haç ise Ortodoks kilisesini temsil ediyor.

Bosna Bayrağı

flag-of-bosnia-herzegovina

İngilizce çevirisi: Flag of Bosnia and Herzegovina. 1790 dan bu güne kadar 8 farklı bayrak kullanan Bosna Cumhuriyeti bugünkü bayrağını 1998 yılında kabul etmiştir. Mavi fonda 9 adet beyaz yıldız ve sarı bir üçgenden oluşur. Üçgen Boşnak, Hırvat ve Sırp halklarını simgeler.

Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağı

screen520x924

Tam bir komünizm eseri olan bayrak, kırmızı rengin üzerine bayrağın İngilizcesi flag of the People’s Republic of China. Bayrağın sol köşesinde bulunan sarı renkli bir büyük ve dört küçük yıldızdan oluşmaktadır. Kırmızı renk komünizmin ve Çin Han Ulusu’nun simgesi olarak kullanılmakta olup, büyük sarı yıldız komünist partinin önderliğini ifade etmektedir. Büyük sarı yıldızın sağ tarafında kavisli bir şekilde bulunan dört küçük yıldız ise ülkede var olan dört sınıfı (Çiftçi, İşçi, küçük Burjuva ve Çin savaşı döneminde Japonlara karşı komünizmin yanında olan firmalar) temsil etmektedir.

Kanada Bayrağı

canada-flag

İngilizce The flag of Canada olarak çevrilen bayrağın, Kırmızı fonun ortasında beyaz bir kare ve bu karenin içinde de 11 uçlu kırmızı bir akçaağaç yaprağı bulunur. Çok da özel bir anlamı yok. İster inanın ister inanmayın ülke içerisinde yapılan bir yarışma sonrasında en yüksek oyla kabul edilmiş ve 15 Şubat 1965 kullanılmaya başlamış.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağı

turk_ve_kibris

İngilizcesi flag of the Turkish Republic of Northern Cyprus olan ve Türk bayrağı renklerini taşıyan bayraktaki anlam çok derin. Ay yıldız Türklüğü, kırmızı renk Kıbrıslı Rumlarla meydana gelen çatışmalarda dökülen Kıbrıslı Türk kanını, beyaz barışı, üstteki kırmızı şerit Türkiye’yi, alttaki kırmızı şerit Kuzey Kıbrıs’ı ve şeritlerin düz ve paralel olması “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar süreceğini” simgelemektedir.

Makedonya Bayrağı

macedonia-flag

İngilizcesi  national flag of the Republic of Macedonia olan ve ilk başlarda 8 ışınlı bir güneş figürü bulunan Makedon Bayrağı, Yunanistanın itirazları ve BM nin baskılarıyla değiştirilmiş ve şimdilerde kullanılan kırmızı zemin üzerine güneşi sembolize eden sekiz sarı ışınlı olmuştur.

Somali Bayrağı

SomaliFlag4_zpse45560a5

İngilizce Somali Flag olarak söylenen bayrağın ortasındaki beş köşeli “Birlik Yıldızı” Cibuti, Etiyopya’daki Ogaden bölgesi, Kenya’daki Kuzeydoğu ili ve eski İtalya Somalisi ile İngiliz Somalisi bölgelerinde bulunan Somalileri temsil eder. Mavi renk Birleşmiş Milletler’in Somali’nin bağımsızlığını kazanmasındaki rolü sebebiyle Birleşmiş Milletler bayrağından alınmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı

turkey-flag

Tüm bayraklar içinde en güzeli, en sadesi ve en çok anlam yüklü olanı Türk Bayrağı. Kırmızı rengi Kurtuluş Savaşımız sırasında akan Türk kanını, ay yıldız ise akan bu kanlar sayesinde kazanmış olduğumuz özgürlüğümüzü sembolize eder. İngilizce çevirisi ise flag of Turkey.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı