İngilizce Alfabe: Harflerin Okunuşu, Kaç Harf Var, Nasıl Yazılır?


İngilizce alfabe
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Kendi dilimizde nasıl sesler ve harfler yardımıyla cümle oluşturup iletişim kurabiliyorsak, İngilizce öğrenirken de öncelikle kavramamız gereken harfler olacaktır.

İngilizce de tıpkı Türkçe gibi Latin alfabesini kullanır ve  21 tane sessiz, 5 tane sesli olmak üzere 26 harften oluşur.

İngilizce ile aynı alfabe türünü kullandığımız için İngilizce öğrenirken çok zorluk çekmeyiz. Fakat İngilizcenin Türkçeden farkı yazıldığı gibi okunmamasıdır!

 

İngilizce Harflerin Yazılışı, Okunuşu ve Seslendirilişi

Harflerin yazılışlarıyla birlikte okunuşlarını da incelerken unutmamamız gereken bir şey var: İngilizcede bir harfin okunuşu başka bir sözcükte farklı olabilir.

Örnek: i” harfi tablodaki gibi “ay” olarak okunur. Fakat  “think” kelimesinde aynı Türkçedeki gibi “i” olarak okuruz.

İngilizce alfabesinde bizde bulunan “ç, ğ, ö, ş, ı ve ü” harfleri bulunmaz. Bizden farklı olarak ise “q, w, x” harfleri bulunur. Bununla birlikte bazı harflerin yan yana gelmesiyle oluşan sesler Türkçedeki “ç, ş” harfleri gibi okunabilir.

Check

(“çek” diye okunur. (hesap))

Sheep

(“şiip” diye okunur. (koyun))

[table id=257 /]

Örnek Kelimeler ve Okunuşları

İngilizce harflerin sözcüklere göre farklı okunduğunu söylemiştik. Şimdi bunu örneklerle daha iyi kavrayalım.

 1. a” ve “i” gibi sesli harflerde kelime hem “a” hem “ey” ve de hem “i” hem de “ay” olarak okunabilir. Tablodaki örnekleri inceleyelim.

[table id=275 /]

 

2.  Yan yana gelen bazı iki sessiz harflerde ilk sessiz harfin okunmadığı durumlar vardır:

[table id=276 /]

 

3. “p” ve “l” harfleri yan yana geldiğinde “pl” sessiz harf kümesini oluşturur. İngilizcede “pl” kümesiyle başlayan birçok kelime vardır. Gelin örnekleri inceleyelim.

[table id=277 /]

 

4. “p” ve “r” harfleri yan yana geldiğinde “pr” sessiz harf kümesini oluşturur. Öncesinde gördüğümüz “pl” sessiz harf kümesi gibi bu sefer “p” ve “r” harfleriyle oluşan kelimeleri inceleyeceğiz. Örnekleri beraber inceleyelim.

[table id=278 /]

 

5. “s” ve “l” harfleri yan yana geldiğinde “sl” sessiz harf kümesini oluşturur. “s” ve “l” harflerini çıkarmak nispeten daha kolay olduğu için bu harflerle başlayan kelimeleri rahatlıkla telaffuz edebilirsiniz. Örneklerle daha da anlaşılır olacaktır.

[table id=279 /]

 

6. “s” ve “m” harfleri yan yana geldiğinde “sm” sessiz harf kümesini oluşturur. Bu iki harfin birlikte telaffuz edilmesi zor gibi görünebilir fakat kelimenin tamamının çok kolay okunduğunu görebileceksiniz. Tablodaki örnekleri dinleyip tekrarlarsanız telaffuzunuzu daha rahat geliştirebilirsiniz.

[table id=280 /]

 

7. “s” ve “c” harfleri yan yana geldiğinde “sc” sessiz harf kümesini oluşturur. Bu sessiz harfler kümesinde “c” harfi “k” ve “i” harflerine dönüşmüş olur. Örneklerde daha iyi kavrayabilirsiniz.

[table id=281 /]

 

8. “g” ve “l” harfleri yan yana geldiğinde “gl” sessiz harf kümesini oluşturur. Okunması ilk etapta zor gibi gelse de tekrar ettikçe diliniz kelimelere alışacaktır.

[table id=282 /]

 

9. “g” ve “r” harfleri yan yana geldiğinde “gr” sessiz harf kümesini oluşturur. Örnekleri incelediğinizde ve tekrar ettiğinizde zamanla pürüzsüz bir telaffuz edinebilirsiniz.

[table id=283 /]

 

10. “t” ve “w” harfleri yan yana geldiğinde “tw” sessiz harf kümesini oluşturur. “w” Türkçede olmayan bir harf ve bu iki sessizin bir arada olmadı ilk başta biraz tuhaf gelebilir. Örneklere baktığınızda ise “w” harfinin sözcüklere göre “u” ya da “v” gibi okunduğunu ve kolayca seslendirildiğini görebilirsiniz.

[table id=284 /]

 

11. “b” ve “l” harfleri yan yana geldiğinde “bl” sessiz harf kümesini oluşturur. Düz olarak Türkçede “bıla-” ya da “bılu-” gibi okunduğunu örneklerden inceleyebilirsiniz.

[table id=285 /]

 

12. “c” ve “l” harfleri yan yana geldiğinde “cl” sessiz harf kümesini oluşturur. Türkçe okunurken “c” harfi “k” harfine dönüşür ve örneklerdeki gibi okunur.

[table id=286 /]

 

13. “f“” ve “r” harfleri yan yana geldiğinde “fr” sessiz harf kümesini oluşturur. “R” harfi telaffuzu biraz zor bir harf olmasından ve de “f” ile birlikte telaffuz edilmesinden dolayı sesi çıkarması biraz zor gibi görünüyor. Fakat daha önce de dediğimiz gibi kelimeleri bütün olarak telaffuz ettiğinizde ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Aşağıdaki örneklerle pratik yapabilirsiniz.

[table id=287 /]

İngilizce Alfabeyi Öğrenmek Neden Önemli?

Alfabeyi öğrenme süreci hepimiz için çok basit ve hızlı geçilen bir konu gibi gelebilir. Bununla birlikte “alfabe” ve “harfler” konusu bir dili öğrenirken üstünde durmamız gereken ve tekrar etmemiz gereken ilk önemli konudur! İngilizcede harflerin çoğu Türkçe diliyle aynı olsa da okunuşları tamamen farklıdır. Mesela “i” harfine kendi dilimizde alışık olduğumuz üzere “i” diye seslendirme eğilimimiz vardır. Fakat İngilizcede “e” harfini “i” diye seslendiririz ve buna tüm kelimelerde dikkat etmemiz gerekir.

İngilizcede farklı okunan harflerle birlikte İngilizcede kullanılmayan harfler de mevcuttur. Yine Türkçede alışık olduğumuz “ı” sesli harfi buna örnek verebiliriz. İngilizcede “ı” harfi kullanılmaz, bunun yerine “i” harfi kullanılır. Bununla birlikte büyük harf için de “İ” kullanılmaz, bunun yerine “I” kullanılır. Bunlar dile hakim olabilmemiz için önemli hususlardır.

İngilizcedeki tüm kelimeleri birebir seslendirme ve ezberleme şansınız olmayabilir. Fakat harfleri düzgün öğrendiğiniz takdirde bilmediğiniz bir kelimeyi dahi ilk gördüğünüzde doğru şekilde telaffuz edebilirsiniz. Bu yüzden harfleri kavramak ve farklı sözcüklerle pratik yapmak öğrenme sürecinizde önemlidir. Bu süreç içerisinde yukarıdaki örnekleri sesli olarak çalışmanızın ve sayfamızdaki en sık kullanılan İngilizce Kelimeleri sürekli olarak seslendirmenizin size katkı sağlayacağından emin olabilirsiniz. Dilinizin ne kadar geliştiğini zamanla göreceksiniz.
Alfabe1

İngilizce Harflere Şarkılarla Hakim Olmak

İngilizce öğrenirken ilk yapmamız gereken alfabeyi kavramak ve harfleri doğru telaffuz etmektir. Bu süreci daha da eğlenceli hale getirmek istiyorsak video ve şarkılardan yararlanmak oldukça etkili olabilir. Eğlenerek öğrenmenin en kalıcı öğrenme metotlarından biri olduğunu da unutmayalım! Eğlenerek öğrenmekten bahsetmişken İngilizce Şarkı Çevirisi yapmak hem eğlenebileceğiniz hem de İngilizcenizi geliştirebileceğiniz yöntemlerden birisidir!

Şimdi izleyeceğimiz video hepinizi geçmişe götürecek ve harfleri öğrenirken nasıl eğlendiğimizi bir kez daha hatırlatacak. “Ey bi si di i ef ci” şarkısıyla harfleri telaffuz etmeyi daha da eğlenceli hale getirelim!

İngilizce Harflerin Okunuşu

Konuşurken harfleri tek tek telaffuz etmesek de harfleri kavramak kelimeleri doğru seslendirebilmemiz için çok önemlidir. Kelimelere göre farklılaşan sesleri de yukarıda verdiğimiz örneklerden tekrar edebilirseniz harfler konusunu büyük ölçüde kavradınız demektir.

İngilizce harfler ve alfabe konusunu tekrar ederken sayfamızda yer alan İngilizce Aylar, Günler ve Mevsimler sayfamıza da göz atabilir, böylece harfleri örneklerle de pekiştirmiş olursunuz.

Şimdi İngilizce Harfler Şarkısı yanında bir de harfleri direkt vurgulayan videomuzu izleyelim. Bununla dil öğrenmenin ilk adımı olan alfabe ve harfler konusunu kavramış olacağız.

İngilizce Alfabe konusunu öğrendiniz, fakat unutmayın ki dil pratik yapılmadığı sürece unutulan bir şeydir. Peki bu pratiği nerede, nasıl yapacaksınız?  
 
İşte tam burada Konuşarak Öğren devreye giriyor. Birbirinden çeşitli ve öğretici içerikleri ile her zaman yanınızda! Derslerinize online videolu görüşme şeklinde katılabiliyorsunuz. Dilinizi geliştirmek için Konuşarak Öğren, uzman eğitmen kadrosuyla, kişisel programınıza uygun, ev konforunda birebir özel ders fırsatı sunuyor. Derslerinizin sadece gün ve saatini değil, anadili İngilizce olan eğitmeninizi de kendiniz seçebiliyorsunuz. Hemen sayfamızdan kayıt olup, müfredat kelimelerinden gramer konularına, konuşma pratiğinden yazışma İngilizcesine kadar istediğiniz gibi bir ders programı ile başlayabilirsiniz! 

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

35 thoughts on “İngilizce Alfabe: Harflerin Okunuşu, Kaç Harf Var, Nasıl Yazılır?

 1. Kardeşime öğretirken sesli telaffuzlar çok iyi oldu, başka yerde böylesi yok. Elinize sağlık

 2. Harflerin okunuşunu verip geçmediğiniz detaya girdiğiniz için çok teşekkürler, çok iyi oldu.

 3. Ing.economics okuyorum gerçekten harika çok işime yaradı bunu yapanın ta ellerine sağlık 😅

 4. Kardeşimin ve annemin öğrenmesine çok yardımcı oluyor elinize sağlık. Umarım devam eder bu içerikler.

 5. İçeriği uzun zaman sonra yenilemeniz çok iyi olmuş, daha akıcı ve güzel duruyor, elinize sağlık

 6. 1 haftadır siteni uzaktan takip edip okuyorum, ben de buradayım diyip bir selam vermek istedim 🙂

 7. merhaba;

  culture kelimesinde ki t nin ç’ye dönüşümünü açıklar mısınız başka ne gibi durumlarda böyle bir değişime uğrar örnek verebilir misiniz?

  teşekkürler.

 8. As a Newbie, I am continuously searching online for articles that can aid me. Thank you cfkkcdcgcdefbddb

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı