İngilizce Listening


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce öğrenmeye başladınız, dilbilgisi konuları da iyi gidiyor. Yazılı tüm sınavlarda yüksek ya da ortalamanın üstünde puanlar alıyorsunuz. Öğretmenleriniz sizden memnun, İngilizce’yi öğrenmiş sayıldığınızı, bundan sonrasının pratiğe bağlı olduğunu söylüyor herkes.

Pratik yapmak lazım, iyi güzel de nasıl? Sonuçta Türkiye’de yaşıyoruz. Yurt dışına gidebilsek de az biraz kalıp geri dönüyoruz.

Onda da bırak ana dili İngilizce olanlarla derin sohbetlere dalmayı, arkadaş edinmek bile zor ki ne ara ilerletelim İngilizcemizi? Hem daha dinlediklerimizi anlayamıyoruz, anlamadan etmeden ne cevap verilir ki karşı tarafa?

Hadi diyelim gittik yurt dışına, paramız da çok, uzun uzun kalıyoruz gittiğimiz ülkede. Sosyalleştik bir sürü kalabalık ortama girdik, arkadaş da edindik.

İyi güzel de bu insanlar öğretmen değil ki sabırla kurdukları cümleleri tekrar tekrar, bu sefer daha yavaş ve anlaşılır bir şekilde söylesinler? Ne diye oturup sizinle uzun uzadıya uğraşsınlar? Sonuçta onların işi bu değil, dinlediklerinizi anlamıyorsanız sinirlenir, çeker giderler ya da hiç ilgilenmezler sizinle.

Tamam, belki durum biraz böyle, ama umutsuzluğa da kapılmamak lazım. Hem bu yukarıdakiler sadece siz “bozuk” bir İngilizce ile konuşurken sorun teşkil ediyor. Siz yabancı dilinizi biraz ilerletin, bakın nasıl hayran hayran sizi dinlemek isteyecekler.

Peki madem bu geçici bir seviye, o zaman bulunduğunuz “bozuk” İngilizce’yi nasıl geride bırakıp hiç sözlüğe bakmadan, duraklamadan karşıdakinin aksanı ne olursa olsun dinlediklerinizin çoğunluğunu anlama seviyesine geleceksiniz?

Bu yazımızda İngilizce Listening geliştirmek için dikkat etmeniz gereken 3 ana maddeden ve bu maddeleri gerçekleştirmek için gereken egzersizlerden bahsedeceğiz.

Süreklilik

Yabancı dil en iyi yerinde öğrenilir cümlesini inanıyoruz ki milyonlarca kez duydunuz. Evet, bir yabancı dil en iyi onu ana dili olarak konuşan yabancılar arasında kalarak, interaktif bir şekilde o dili kullanarak öğrenilir.

AMA bu demek değildir ki bu işin başka yolu yok, hele ki teknolojinin ucu bucağı olmadığı günümüzde.

Bir dile iyice aşinalık kazanmak için sürekli olarak o dile maruz kalmanız yeterlidir. Bunu da sürekli dinleyerek kolaylıkla başarabilirsiniz.

Mesela işe giderken poscast dinleyebilirsiniz, ya da İngilizce radyo. Anlamasanız da dinlemeye devam edin, bir müddet sonra en azından dile aşinalık kazandığınızı fark edeceksiniz.

Çok sevdiğiniz ve kurgusunu ezbere bildiğiniz bir yabancı kitabı İngilizce orijinalinden sesli kitap şeklinde de dinleyebilirsiniz. Konuyu zaten biliyorsunuz, üzerine bir İngilizce çift dikiş atmış gibi olacaksınız.

Sevdiğiniz film ve dizileri alt yazısız olarak tekrar tekrar izlemek de kurgusunu bildiğiniz bir içeriği İngilizce orijinal dilinden tekrar etmek gibi olacaktır.

Son olarak, bol bol Youtube videosu da izleyebilirsiniz. Ünlü Youtuber’ların hazırladığı bu videolar genellikle günlük dili içerdiğinden, bir de alt yazısız olduğundan keyifli bir dinleme egzersizi yerine geçiyor.

İngilizcenize çok güvenemiyorsanız, daha çok “göster ve anlat” temalı şeyler izleyebilir, gördüklerinizden çıkardığınız anlamı dinlediklerinizde arayarak da dinleme egzersizi yapabilirsiniz.

Metrobüste, otobüste, trafikte, koşu ya da spor yaparken kulağınızda sürekli bir kulaklık olsun ki zamanla aşinalık, hemen ardından da dinlediğini tamamen anlama yetisi kazanın.

Çeşitlilik

Yukarıda süreklilikten bahsederken aslında biraz da çok fazla platformdan söz ederek çeşitliliğe değindik. Ama bu maddedeki çeşitlilik platform değil, İngilizce çeşitliliği.

Kabul edelim İngilizceyi herkes bambaşka konuşuyor. Bir İngiliz bir kelimeyi başka, Amerikalı başka, Avustralyalı ise bambaşka telaffuz ediyor.

Bu işin daha Korelisi var, Çinlisi var, Hintlisi var… Şimdi biz bu insanlarla da İngilizce konuşacağımız için, farklı farklı aksanları dinlememizde yarar var.

Arada mesela BBC Podcast açabiliriz, olmadı Avustralyalı bir Youtuber kanalına uğrar ufak birkaç video izleriz ya da belki bir Hint filmi ile gözümüz rengarenk bir atmosfere doyar.

Bir de çeşitliliğin öbür boyutu var ki o da tür çeşitliliği. Tamam sokak dili önemli ama açıp arada haberleri de izlemeliyiz. Ya da belgesel kanalı açıp bilimsel İngilizce dinlemeliyiz.

Artık bunun sınırı yok, elbette konusu ilgimizi çeken şeyler dinlemek en faydalısı, ama ara ara tür ve aksan değiştirirsek her yerde her koşulda dinlediğini anlayan insanlara dönüşürüz ki amacımız da buydu zaten.

Güncellik

Burada güncellik ile kastım sokak dilinden çok güncel olaylar. Hatta mümkünse ara ara dünya haberlerini okusak, dünyada neler olup bitiyor haberdar olsak çok iyi olur.

Çünkü yukarıdaki iki maddemizdekileri yaparken fark edeceğiz ki tüm dünya aynı şeyleri haber konusu yapıyor, diziler benzer konular üzerinde dönüyor, Youtuber’lar birbirlerinden gördükleri trendleri inceliyorlar.

Mesela Amerika’da gündem uzun zamandır seçimler üzerine kurulu. Çoğu podcast, haber kanalı ya da siyasi içerikli Youtube kanalları aynı konu üzerinde dönüp duruyor.

Adaylar üzerinde önceden biraz okuma yapsak, kim neymiş Türkçe kaynaklardan araştırsak, sonra bu bildiklerimizi İngilizce olarak dinlesek bizler için daha kolay bir dinleme seansı olur bu.

Güncel siyasi konular çok ilgimizi çekmiyorsa atıyorum İskandinav ülkelerinden birini gezip görmek çok ilgimizi çekiyorsa oturup o konuyla ilgili bütün podcast, belgesel, gezi temalı Youtube kanalı ya da online ne varsa araştırarak hem hobimizi geliştirebilir hem de bu ilgi alanıyla ilgili İngilizce bilgimizi tavan yapabiliriz.

Diyelim ki tüm bunları yaptık, yukarıda saydığım 3 ana maddeyi harfi harfine yerine getirdik, ama hala bir şeyler eksik gibi hissediyoruz. Eski kekeleme evresini atlattık ama sanki pratik yapsak, gerçek dünyada gerçek insanlarla konuşsak efsane olur.

Durum böyleyse yapmamız gereken tek şey ana dili İngilizce olan birini bulmak ve saatlerce bu kişiyle konuşmak, çok konuşamıyorsak da dinlemek olacaktır, çare yok.

Ama başta saydığım 3 ana madde böyle birini bulduğunuzda onunla interaktif bir şekilde İngilizce öğrenebilecek seviyeye getirir sizi. Önce üstteki maddeleri uygulayalım, sonra ana dili İngilizce olan birini bulup zaten ilerlemiş İngilizcemizi göklere çıkaralım!

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı