B2 Seviye İngilizce Kitap Önerileri


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

B2 Seviye İngilizce Okuma Kitabı Önerileri

The Old Man and the Sea (Yaşlı Adam ve Deniz)

Bu hikaye; yaşlı ve deneyimli bir balıkçı ile şimdiye kadar yakaladığı en iyi balık arasındaki uzun bir kavga hikayesidir. Santiago, 84 gün boyunca balık tutamadan köyüne döner. Santiago’ya yardım eden genç çocuğa ailesi tarafından başka bir teknede çalışması söylenir. Ama genç çocuk geceleri balıkçıya yardım etmeye devam eder.

Seksen beşinci günde şansı ve hayatı değişir. Santiago teknesini daha uzağa yelken açar. Oltalarını düşürür. Saat 12’de, büyük bir balık (marlin) yemi alır. Adam balığı yukarı çekmeye çalışır, ancak balık çok büyük ve güçlüdür. Bunun yerine balık tekneyi çekmeye başlar. Yaşlı adam savaşmaya ve hatta balığı yakalamaya çalışmaya devam eder. Balık tekneyi iki gün boyunca denizden çeker.

Üçüncü günde balık yorulur. Santiago balığa yaklaşıp öldürür. Hayatında gördüğü en büyük balıktır bu. Köye geri dönmeye başlar, ancak balığın kanı köpekbalıklarını çeker. Tekneye bir Mako köpekbalığı saldırır, ancak Santiago onu öldürmeyi başarır. Köpekbalıklarının çoğunu öldürür, ama bir sorun vardır. Balığın tüm etini yemişlerdir ve şimdi sadece kemikleri kalmıştır. Evine geri döner ve uykuya dalar.

Köyün tüm insanları balık iskeletinin büyüklüğüne hayran kalır. Genç çocuk, bir kez daha Santiago’nun balıkçı teknesinde çalışmayı kabul eder.

İngilizce Çeviri

This story is a long fight story between an old and experienced fisherman and the best fish he has ever caught. Santiago returns to his village without fishing for 84 days. The young boy who helps Santiago is told by his family to work on another boat. But the young boy continues to help the fisherman at night.

On the eighty-fifth day, his luck and life change. Santiago sails his boat farther. It lowers the fishing rods. At 12 o’clock, a large fish (marlin) gets the bait. The man tries to pull the fish up, but the fish is huge and powerful. Instead, the fish begin to pull the boat. The old man continues to fight and even try to catch the fish. The fish pulls the boat out of the sea for two days.

On the third day, the fish gets tired. Santiago approaches and kills the fish. This is the biggest fish he has ever seen. He begins to return to the village, but the blood of the fish attracts sharks. A Mako shark attacks the boat, but Santiago manages to kill him. He kills most of the sharks, but there is a problem. Sharks eat all the meat of the fish, and now only bones are left. He returns to his home and falls asleep.

All the people of the village admire the size of the fish skeleton. The young boy agrees to work once again on Santiago’s fishing boat.

The Giver

Jonas genç bir çocuktur. Birçok kuralın geçerli olduğu güvenli bir hayat sürmektedir. Bu hayatta pekçok kural vardır ve tüm vatandaşlar da onlara uymaktadır. Yaşayan insanların hayatı önceden planlanmıştır ve hayatları üzerinde genellikle söz hakları ya da bri değişiklik yapma şansları yoktur.

Farklı bir şey söylememeye çalışırlar. Kurallardan biri de, başka birini rahatsız edecek hiçbir şey söylememektir. Her karı koca özel bir komite tarafından eşleştirilir. Her ailenin bir erkek ve bir kız olmak üzere iki çocuğu vardır.

Jonas ve grubunun geri kalanı Aralık ayında “Oniki” olurlar ve özel işler bulurlar. Jonas akıllı ve saygın olduğu için kendisine özel bir iş verilir. Yeni işi Anıların Alıcısı olmaktır. Anıların Alıcısı, gruptaki geçmişteki tüm anıları görebilen tek kişidir. Başka bir kişinin yerini alması için eğitene kadar bu anıları gizli tutması gerekir. Bu iş gerçekten zordur çünkü bu kişi başkalarının yapmadığı şeyleri bilir ve geçmişten gelen tüm üzüntü ile de uğraşmak zorundadır.

İlk başta Jonas gerçekten heyecanlıdır ancak kısa süre sonra topluluktaki insanlar hakkında bazı gerçekleri öğrenir. Bu tür bir hayatın haksızlık olduğunu anlamaya başlar. İnsanların kendi seçimlerini yapmalarına izin vermek ister. Jonas, topluluğu değiştirmek için ilginç bir plan yapar. Topluluğu başka bir yere taşıması gerektiğine karar verir. Planında anılarını geri alacaklar ve iyi ve adil bir hayat yaşayacaklardır…

İngilizce Çeviri

Jonas is a young boy. He leads a safe life where many rules apply. There are many rules in this life and all citizens follow them. The lives of living people are planned in advance, and they often have no right to speak or change their lives.

They try not to say anything different. One of the rules is not to say anything that would bother someone else. Every husband and wife are matched by a special committee. Each family has two children, one boy and one girl.

Jonas and the rest of his group become “Twelve” in December and find private jobs. Because Jonas is smart and respected, he is given a special job. His new job is to be the Receiver of Memories. The Recipient of Memories is the only one who can see all the past memories in the group. He must keep these memories secret until he educates them to replace another person. This job is really difficult because this person knows what others don’t do and has to deal with all the sadness from the past.

At first, Jonas is really excited, but soon he learns some facts about the people in the community. He begins to understand that this kind of life is unfair. He wants to let people make their own choices. Jonas makes an interesting plan to change the community. He decides that he must move the community to another place. In their plan, they will take back their memories and live a good and fair life.

Number the Stars

Number the Stars, bir umut ve cesaret hikayesi. Yıl 1943, Kopenhag, Danimarka. Bölge Hitler’in ordusu tarafından ele geçirilir. Her yerde asker vardır. 10 yaşındaki Annemarie’nin hayatı çok değişmiştir. Yiyecek çok azdır ve herkes çok korkmaktadır. Yahudi halkını başka bir yere taşımaktan bahsedilmektedir. Annemarie için bu zordur çünkü en yakın arkadaşı Ellen, bir Yahudi’dir.

Roman, savaş döneminde geçen farklı bir kitap. Savaş sırasında sadece Yahudi halkı olmadığını gösteriyor. Annemarie’nin ailesi düğünden birkaç hafta önce en büyük kızları Lise’yi kaybediyor mesela.

Annemarie daha sonra kız kardeşi Lise’nin yaptığını yapar. Nazilere karşı savaşmak için direniş partisine katılır…

İngilizce Çeviri

Number the Stars is a story of hope and courage. The year is 1943, Copenhagen, Denmark. The region is captured by Hitler’s army. There are soldiers everywhere. The life of 10-year-old Annemarie has changed a lot. Food is minimal and everyone is very scared. It is talked about moving the Jewish people to another place. This is difficult for Annemarie because her best friend Ellen is a Jew.

The novel is a different book set in the war period. It shows that there were not only Jewish people during the war. Annemarie’s family loses their eldest daughter Lise a few weeks before the wedding, for example.

Annemarie later does what her sister Lise does. He joins the resistance party to fight the Nazis …

İngilizce geliştirmede işinize yarayacak en önemli kaynaklardan biri de şüphesiz kitaplar. İngilizce kitapların seviyenize göre yeniden düzenlenmesi sonucu ise “graded readers” dediğimiz seriler ortaya çıkıyor. Bu serilerde ise hemen hemen herkesin bildiği hikayeler adapte ediliyor aslında.
Seviyeye göre olan kitapların bir özelliği de kitabın sonunda, ortasında ve / veya başında konuya ya da karakterlere dair aktiviteler barındırıyor olması.

Bu kitapların da Oxford benzeri kaliteli yayın evlerinden çıktığını belirtmekte fayda var.

Biz de bu yazımızda sizinle B2 Seviyesi için okuyabileceğiniz kitapları ve kısaca özetlerini farklı kataloglardan derliyor olacağız.

İngilizce Kitap Okumanın Yararları

Okumayı seviyorsanız, ancak İngilizce dolu bir roman okumaktan biraz korkuyorsanız endişelenmeyin. O noktaya adım adım ulaşmanıza yardımcı olacağız. Okuduğunuz her kitapla daha fazla gelişirsiniz. Başlamak için İngilizce yazılmış, anlaşılması çok zor olmayan bazı mükemmel romanlar mevcut. Tekrar tekrar kendinize bir dil meydan okuması yapmak iyidir. İngilizcede başka nasıl gelişeceksiniz ki zaten?

Okumak ödüllendiricidir

Bir romanı başka bir dilde okuyabilmek ve anlayabilmek büyük bir başarı. Son sayfayı okuduğunuzda, kitabı kapattığınız ve deneyimlerinizi yansıttığınız anda başarılı olduğunuzu hissedeceksiniz. Kendinizi son sayfada düşündüğünüzden daha hızlı bulabilirsiniz – bu kitapları okumaya başladığınızda, kitaplarınızı bırakamazsınız.

Okumak dil öğreniminde bir alıştırmadır

İngilizce roman okumak, kelime dağarcığınızı, dünya görüşünüzü geliştirmenize yardımcı olur ve bazı durumlarda size farklı ülkeler ve kültürleri hakkında daha fazla bilgi verebilir. Ayrıca kendi hızınızda hareket edersiniz. Podcast ve radyo dinlerken, kimin konuştuğuna ayak uydurmanız gerekir. Elbette, İngilizce öğrenmek için film izlemek çok eğlenceli olabilir, ancak altyazıları okumak veya duraklatmak ve geri almak zorunda kalmak sizi yormaz mı? Bir kitap okurken, istediğiniz kadar yavaş veya hızlı bir şekilde okuyabilirsiniz. Bir şey anlamadıysanız, paragrafa tekrar bakın, sizi kovalayan yok ne de olsa!

Okumak zihni açar.

Okumak eğitir ve sizi yeni deneyimlere ve bakış açılarına yönlendirir. Birinin düşünme biçimini anlamanın daha iyi bir yolu var mı? Daha önce hiç bilmediğiniz dil, kültür, toplum ve tarih hakkında yeni bilgiler öğrenebilirsiniz.

Okumak eğlencelidir!

Genel olarak, herhangi bir stres olmadan İngilizce öğrenmek için eğlenceli ve rahatlatıcı bir yoldur. İnsanlar okuma seviyelerinin üzerinde kitap seçtiklerinde hayal kırıklığına uğrarlar. İlk İngilizce kitaplarınızı akıllıca seçerek çok olumlu bir deneyime sahip olabilirsiniz!

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı