Etkili CV Hazırlamanın Püf Noktaları


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

1.Profesyonel bir email adresi kullanın.

Her şeyden önce profesyonel bir email adresinizin olması gerektiğini herkes biliyordur. Peki, profesyonel olmayan mail adreslerinin reddedilme oranının %74 olduğunu biliyor muydunuz? Bu yüzden hala düzgün bir mail adresiniz yoksa bir an önce liseden beri kullandığınız mail adresinizden kurtulun. Gmail ya da Outlook gibi çok daha profesyonel görünen bir uzantı ile mail adresi alın ve adresinizde kesinlikle isminizi kullanın.

Doğru:

zeynep.cinar@gmail.com

Yanlış:

aSi_CoCuk@hotmail.com

2.İletişim bilgilerinizin güncel olduğundan emin olun.

Email adresinizi değiştirdikten sonra CV’nizde yazan iletişim bilgilerinizin güncel ve doğru olduğundan emin olun. Öz geçmişinize yanlış bir numara yazdığınız için bir iş görüşmesini kaçırmak istemezsiniz.

Eğer yurtdışında veya şehir dışındaki bir işe başvuru yapacaksanız şu anda bulunduğunuz adresin bilgilerini paylaşmayın. Bu sayede başvuracağınız şirketteki işveren sizin adres konusunda bir kısıtlamanız olmadığını anlayacaktır.

3.Yazı boyutunuzu 10-12 arasında tutun.

Öz geçmişinizi hazırlarken kullandığını yazı boyutu sandığınızdan çok daha önemli. Çünkü işveren sizi ilk önce CV’niz üzerinden tanıyacak. Bu yüzden yazı boyutu ne çok küçük ne de çok büyük olmalı. Bunun için yazı boyutunuzu 10-12 punto arasında tutun. Böylelikle işveren zorluk yaşamadan sizin hakkınızdaki bilgileri okuyabilir.

4.Deneyimlerinizi tarihte geriye doğru sıralayın.

Öz geçmişinize deneyimlerinizi eklerken en son çalıştığınız yerden başlayarak geriye doğru gidin. “Deneyimler” bölümüne ilk önce şu anda çalışmakta olduğunuz işinizi yazın. “Eğitimler” bölümüne ise önce en yüksek derecenizi yazın.

5.Rahatça göz gezdirilebilmesi için yazınızı sola yaslayın.

Bir işverenin yapacağı ilk şey CV’nize göz gezdirip iş tanımı ile alakalı olan anahtar kelimelere bakmak olacaktır. Bu yüzden yazınızı sola dayalı olarak hazırlayın. Sola yaslanan yazılarda bunu yapmak onlar için çok daha rahat olacaktır.

6.Bold, itailk ve büyük harf kullanırken stratejik davranın.

Seçimlerinizde istikrarlı olun. Eğer alt başlıklarınızdan bir tanesini bold yazdıysanız geri kalan hepsini bold yazın. Herhangi bir şeyi aşırı kullanmamaya çalışın. Bu özellikleri kullanmaktaki amacınız önemli bilgilerin kolayca bulunmasını sağlamak. Bu yüzden yalnızca önemli olduğunu düşündüğünüz yerleri kalın harflerle yazın.

7.Etkileyici ve okunaklı bir yazı tipi seçin.

CV’nizde yazan bilgilerin yanında yazı tipi seçiminin önemsiz olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak yazı tipi, sandığınızdan çok daha önemli. Çünkü yazı karakteri, özgeçmişinize de karakter kazandıracak.

Doğru:

Okunaklı ve temiz yazı tipi kullanmak.

 • Verdana
 • Arial
 • Helvetica

Yanlış:

Okunaklı olmayan ve çocukça görünen bir yazı tipi seçerseniz işveren CV’nizi eline alır almaz okumakla uğraşmayacak ve onu çöpe atacaktır.

 • Comic Sans
 • Papyrus
 • Curlz MT

8.Yalnızca son 10-15 yıl içerisinde çalıştığınız işleri yazın.

Öz geçmişinize çalıştığınız her işi yazmak zorunda değilsiniz. Çalıştığınız en son işten başlayıp geriye doğru giderek son 10-15 yılı geçmeyen iş deneyimlerinizi yazın.

9.Bölümlere basit alt başlıklar verin.

Hangi tasarımı seçerseniz seçin öz geçmişinizdeki bölümlerin görünür ve bulması kolay olduğundan emin olun.

Bölümlere alt başlıklar vererek kolayca bulunmalarını ve okunmalarını sağlayabilirsiniz.

Mesela;

Doğru:

 • Öz Geçmiş Profili
 • Deneyimler
 • Eğitim
 • Yetenekler

CV’nizde öz geçmiş profilinden yeteneklere kadar her bölümü alt başlıklara ayırmalısınız. Bu sayede Başvuru Sahibi İzleme Sistemi yazılımı bu başlıkları kolaylıkla bulabilir.

Yanlış:

Hakkımda

Yetki Belgeleri

Profesyonel Geçmiş ve Çalışma Tarihi

İpucu: İlk kez öz geçmiş hazırlayanlar için CV’ye hangi yeteneklerin yazılacağına karar vermek en büyük zorluklardan bir tanesidir. Bu yüzden yazdığınız yeteneklerin CV’nizde kolayca bulunabilir ve hemen göz gezdirilebilir olmasından emin olun.

10.Sosyal medya profillerinizin, kişisel internet sitelerinizin ve bloglarınızın bağlantılarını ekleyin.

Eğer profesyonel bir internet siteniz veya bloğunuz varsa iletişim kısmına bu sitelerin bağlantılarını ekleyin. Bunlara ek olarak işle ilgili olan sosyal medya hesaplarınızın bağlantılarını da CV’nizde paylaşın. Profesyonel alanda genellikle LinkedIn ve Twitter hesaplarının bağlantıları kullanır.

Eğer mesleğiniz ya da başvuracağınız iş yaratıcı bir alandaysa Instagram, Yputube veya Pinterest profillerinizi paylaşmak da fayda sağlayacaktır. Dikkat! CV’nize bağlantıları ekledikten sonra bu bağlantıların çalışır olduğundan ve sağlıklı bir şekilde açıldığından emin olun.

11.İşinizi gören bir CV formatı seçin.

Hangi CV formatının en iyisi olduğu kişiden kişiye, sektörden sektöre değişkenlik gösterir.

CV formatlarından en yaygınları şu şekildedir;

 • Tersine tarihli
 • Birleşik
 • İşlevsel

Hangi öz geçmiş formatını kullanacağınıza karar vermek size kalmış. Başvuracağınız şirketin bulunduğu sektöre, sizin CV içeriğinize ya da aranan özellikle bağlı olarak hangi formatı kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

En İyisi:

Başvuranlar çoğunlukla tersine tarihli formatı tercih ederler. Bu format en yaygın olanıdır çünkü hem tasarımıyla oynayabilir hem de çok yönlüdür. Üstelik hem ilk iş b aşvurunuz için hem de deneyimli ve teknik CV’ler için uygundur.

En Kötüsü:

Neredeyse her sektör için işlevsel format en kötü tercih olacaktır. Çünkü bu format deneyimlerinizin bulunduğu kısmın gözden kaçmasına sebep olabilir. Bu ilk iş başvurunuzsa ve hiçbir iş deneyimiz yoksa bile bu format doğru bir tercih olmayacaktır.

İpucu: En güçlü yönlerinizin en üstlerde olacağı bir formatı tercih edin. Bu sayede işverenin CV’nizi eline aldığında en güçlü yönlerinizi hemen görmesini sağlarsınız.

12.Profesyonelce tasarlanmış bir şablon kullanın.

Öz geçmiş şablonları size bolca vakit kazandırırken aynı zamanda işinizi de kolaylaştırabilir. Modern tasarımlı bir şablon seçin ve içerisini en güçlü yönlerinizle doldurmaya başlayın.

13.İlk önce eğitimlerinizden bahsedin.

CV’nizin şablonunu ve formatını belirledikten sonra bilgilerinizi hangi düzende yazacağınıza karar verin. Peki, güçlü öz geçmiş nasıl düzenlenir?

 1. İlk başta iletişim bilgilerinizi yazın.
 2. Ardından bir CV özeti veya CV amacıyla devam edin.

Peki, sonrasında ne gelmeli? Eğitiminiz mi yoksa deneyimleriniz mi?

Eğer yıllar içinde bolca deneyim biriktirmiş bir profesyonelseniz hemen ardından muhakkak deneyimleriniz gelmeli.

Ama diyelim ki bir öğrencisiniz ve daha yolun başındasınız. Henüz çok da güçlü bir deneyiminiz yok. Bu durumda eğitiminiz sizin güçlü yönünüz olacaktır. Bu yüzden bu iki adımın ardından eğitimlerinizi yazın.

14.“İstenildiğinde Edinilebilecek Referanslar” başlığını eklemenize gerek yok.

Artık işverenler istediklerinde sizin referanslarınıza ulaşabileceklerini biliyorlar. Bu yüzden böyle bir başlık eklemenize gerek yok. Bu başlığı koyarak harcayacağınız alanı CV’nizde daha işe yarar bilgiler vermekte kullanabilirsiniz.

Etkili CV Hazırlama Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

CV hazırlarken nasıl bir fotoğraf kullanmalıyım?

Özgeçmişiniz, bir iş yerine başvururken sizi işverenlere tanıtan ilk unsurdur. Bu yüzden yukarıda sıraladığımız ipuçlarına uyarak bir öz geçmiş hazırlamaya özen göstermelisiniz. Bu ipuçlarının yanı sıra CV’nize fotoğraf eklemeniz de sizi diğer başvuranlar arasında bir adım öne çıkaracaktır. Peki nasıl bir fotoğraf kullanmalısınız? Öncelikle kullanacağınız fotoğraf karesinde yalnızca sizin bulunmanız gerekir. Sizin dışınızda birinin veya birilerinin daha bulunduğu bir fotoğraf kullanmak anlamsız ve gülünç olacaktır.

Fotoğrafınızın sosyal medyada kullandığınız gibi filtreli ya da çok eğlenirken, çok mutsuzken gibi konseptli bir fotoğraf olmaması gerekir. Şu anki görüntünüze en yakın tarihli olan, size en çok benzeyen ve yüzünüzün tam olarak görülebildiği bir fotoğraf kullanmalısınız. Tüm bunların dışında sizi daha da öne çıkarabilecek birkaç ipucu bulunuyor;

Fotoğrafınızda asık suratlı olmayın! Bu, CV’nizi gören kişinin sizden negatif enerji almasına n eden olur. Bu yüzden abartılı olmadan gülümseyen bir fotoğrafınızı kullanmak, karşı tarafa hem pozitif bir enerji verecek hem de işyerinde karşılaşabileceğiniz sorunlara olumlu bir gözle bakıp çözüm üretebileceğiniz mesajını verir.

Tüm bunların dışında boydan fotoğraf yerine portre fotoğrafı kullanmak yüzünüzün daha net görünmesine yardımcı olur. Fotoğrafta üzerinizde iş için uygun kıyafetlerin bulunması da size çok daha profesyonel bir görünüm kazandıracaktır.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı