FCE sınavında her bölümde kaç puan alabilirim ve puanlar nasıl hesaplanır? 


FCE sınavında her bölümde kaç puan alabilirim ve puanlar nasıl hesaplanır 
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

FCE sınavına katılacak olan adaylar, dört farklı bölümden oluşan bu sınavın her bölümde kaç puan alabilirim ve puan sistemini araştırmakta. Sınavdan güzel bir puan elde etmek isteyen adaylar, FCE sınavı hakkında araştırmalarını sürdürüyor. Peki, FCE sınavında her bölümde kaç puan alabilirim ve puanlar nasıl hesaplanır? 

FCE sınavında her bölümde kaç puan alabilirim ve puanlar nasıl hesaplanır? FCE sınavının her bölümünde adayın farklı becerilerini ölçmek amaçlanmaktadır. Cambridge tarafından gerçekleştirilmekte olan bu sınav, etkili bir sertifika sunması nedeniyle insanlar tarafından tercih ediliyor. Sınavdan başarı sağlamak isteyen adaylar ise FCE sınavında her bölümde kaç puan alabilirim ve FCE sınavında puanlar nasıl hesaplanır? Sorularını araştırmakta. İşte FCE sınavı hakkında merak edilen tüm detaylar! 

FCE SINAVINDA HER BÖLÜMDE KAÇ PUAN ALABİLİRİM? 

FCE sınavında yer almakta olan dört farklı bölüm yazma, okuma, dinleme ve konuşma bölümleridir. Adaylar belirtilen süre içerisinde FCE sınavından 160 veya üstü bir puan elde etmelidir. FCE sınavından yer almakta olan bölümler Okuma %40, yazma %20, dinleme %20 ve konuşma bölümü %20 oranında etki eder. Bu dağılıma göre FEC sınavında en yüksek 190 puan ve en düşük 160 puan olarak hesaplanır. Adayların elde etmekte olduğu başarı durumuna göre 160 veya üstü bir puan elde eden adaylar FCE sınavı sertifikası almaya hak kazanır. 

Sınavın ardından elde edilmekte olan FCE sınav sertifikası dünya genelinde birçok kurum ve kuruş üzerinde geçerli olması nedeniyle özellikle kariyer planı yapmakta olan kişiler için büyük önem arz etmektedir. Cambridge tarafından gerçekleştirilen bu sınavın sertifikası da oldukça otoriter ve dünya üzerinde birçok yerde geçerliliği olan bir sertifikadır. Bu nedenle Cambridge tarafından uygulanmakta olan sınavlar arasında en çok tercih edilenler arasında FCE sınavı da yer almaktadır.  

Ayrıca FCE sınavı bölümlerine hazırlanırken her bölüm için ayı bir çalışma stili uygulayabilirsiniz. Örneğin speaking kısmı yani konuşma bölümü için yapabileceğiniz en mantıklı çalışma yöntemlerinden birisi online İngilizce kursları olabilir. Aynı şekilde listenin kısmı için yapabileceğiniz bir diğer uygulama da yabancı, film, dizi izlemek olabilir. Fakat bu tarz İngilizce dizi, film izlerken altyazılı şekilde izlemek alacağınız verimi oldukça arttıracaktır. 

FCE SINAVINDA PUANLAR NASIL HESAPLANIR? 

Dört aşamadan oluşan FCE’de sınav bölümleri okuma, yazma, konuşma ve dinleme bölümleridir. Adaylar FCE sınavından sertifika almaya hak kazanmak için belirtilen süre içerisinde 160 veya üstü bir puan elde etmelidir. Adayların 160 veya üstü bir puan elde etmesi dahilinde sınavdan geçer not alı ve FCE sınavı sertifikası elde etmeye hak kazanır. FCE puanlama sisteminde bölümlerden elde edilen başarılar harf puanlama sistemi ile puanlanmaktadır.  

FCE sınavında adaylar, 160 ile 190 arasında puanlandırılır, ancak bu puanlar yalnızca bir sayısal değerden çok daha fazlasını ifade eder. Her puan aralığı, bir başarı seviyesini sembolize eder. 160-169 Puan Aralığı (C Düzeyi), 170-179 Puan Aralığı (B Düzeyi), 180-190 Puan Aralığı (A Düzeyi) ifade etmektedir. FCE sınavının bölümlerinde okuma %40, yazma %20, dinleme %20 ve konuşma bölümü %20 oranında etki eder. Bunları göz önünde bulundurarak adaylar hazırlık sürecini tamamlayabilir. 

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

FCE Sınavı

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.