İngilizce Biyografi Nasıl Yazılır? İngilizce Biyografi İçin 5 İpucu


İngilizce Biyografi Hakkında Merak Edilen 5 Soru
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Biyografi, gerçek ayrıntıların yanı sıra kişinin hayatından hikayeler de dahil olmak üzere gerçek bir insanın hayatının bir tanımıdır. Biyografiler genellikle konunun kişiliği ve motivasyonları ile bir kişinin hayatının genel bir bakışında veya profilinde hariç tutulan diğer samimi ayrıntılar hakkında bilgiler içerir. Biyografi örneklerinin büyük çoğunluğu politikacılar, aktörler, sporcular vb. gibi ünlü insanlar hakkında yazılmıştır.

Peki, biyografi yazısı hakkında bilinmesi gereken şeyler nelerdir? Bu yazımızda, İngilizce biyografi yazıları ile ilgili en çok merak edilen 5 soruya cevap vermeyi amaçladık. Keyifli okumalar!

İngilizce Biyografi Yazısı Nasıl Yazılır?

Biyografiler, başka bir insanın hayatı hakkında nasıl bilgi edindiğimizdir. Ünlü bir kişi, tarihi figür veya etkili bir aile üyesi hakkında biyografi yazmaya başlamak istiyorsanız, bir biyografiyi hem yazmaya hem de okumaya değer yapan tüm unsurları bilmek önemlidir.

Bir kişinin hayatının hikayesini yazmak için, temel gerçeklerden daha fazlasını bilmeniz gerekir. İyi bir biyografi, bir kişinin hayatı hakkında gerçekten ilginç olan şeyleri araştırır- dikkate değer başarılar, sıkıntı anları ve önemli dönüm noktaları. En iyi biyografi, bir öznenin tüm yaşamını ilgi çekici bir şekilde kapsayabilir ve okuyucuya karakterlerine samimi bir görünüm vermek için yeterli kişisel ayrıntı sağlayabilir. Bir biyografi yazmakla ilgileniyorsanız, aşağıdaki adımlar başlamanıza yardımcı olabilir:

 1. İzin alın.

Biyografinin konusunu seçtikten sonra, hayatları hakkında yazmak için izin alın. Bazı durumlarda (konu kamuya açık bir figür veya ölen gibi) gerekli olmayabilirken, izin almak yazma sürecinizin araştırma bölümünü daha kolay hale getirecektir. Eğer özne biyografileştirilmeye istekliyse, önlerindeki kendi hikayeleri hakkında, onlar hakkında yazmanızı daha çekici hale getirecek önemli ayrıntılar sağlayabilirler.

 1. Araştırmanızı yapın.

Konunuz hakkında ne kadar bilginiz olursa olsun, bu kişinin ayrıntılı bir resmini çizmek için kapsamlı bir araştırma yapılması gerekir. Tarihsel rakamlara yer verin, yaşadıkları süre ve yaşamlarını nasıl etkilediğiyle ilgili bilgileri ekleyin. Birincil kaynaklar, konunuzun yaşamının ilk elden hesaplarıdır ve en güvenilir kaynaklar olma eğilimindedir. Bunlar günlük girişlerini, e-postaları, röportajları veya anıları içerebilir. Birincil kaynak, konunun sağladığı kişisel bilgiler, Twitter biyografisi, sosyal medya hesabı veya profesyonel biyografi gibi başka bilgiler de olabilir. Bilgilerin doğru olduğu kanıtlanırsa, dergiler veya belgeseller gibi ikincil kaynaklar da kullanılabilir.

 1. Tezinizi oluşturun.

İlk paragrafınız veya bölümünüz okuyucuya bu kişi hakkında bu biyografiden neler öğreneceklerini bildirmelidir. Bir tez, biyografinin geri kalanının destekleyecek ilgili bilgileri sağlayacağı biyografi hakkında bir açıklama yapar.

Bir zaman çizelgesi oluşturun.

Bir biyografi genellikle bir kişinin hayatının ana noktalarını kronolojik sırada yapılandırır. Yazmaya başlamadan önce önemli olayların sırasını bilmek, tüm hikayenizi daha sonra yeniden düzenlemek zorunda kalmanızdan kurtarabilir.

 1. Geri dönüşler kullanın.

Biyografinizin metnini yazarken, konunuzun yetişkin yaşamından bir deneyim ile lise günlerinden bir deneyim arasında geçiş yapmak isteyebilirsiniz. Geri dönüşleri kullanmak, yazarın ilgili geçmiş bilgilerini okuyucuya, arka plan açıklama paragraflarıyla karşılaşmadan tanıtmasına olanak tanır.

 1. Düşüncelerinizi ekleyin.

Bir biyografi sadece gerçeklerin bir işlemi değildir. Bir biyografi yazarı, konunun hayatı hakkında kendi duygularını ve görüşlerini paylaşabilir. Konu dikkate değer bir şey yaptıysa, yazar o anın neden önemli olduğunu düşündüklerini, zaman döneminden nasıl etkilendiğini ve bir bütün olarak toplum için ne anlama geldiğini anlatabilir. Bu, bu kişinin neden hakkında yazılmayı hak ettiğini ve izleyiciyi ilk cümleden son cümleyi okumaya devam etmesini destekleyecektir.

İngilizce Basit Biyografi Makalesi Nasıl Yazılır?

İlk sorudaki cevabımızı geniş kapsamlı bir biyografi olarak değerlendirmelisiniz. Basit biyografi ise bir kişinin hayatı ile ilgili önemli kısımları derlediğiniz, bir deneme yazısıdır. Peki bu yazıyı yazarken nelere dikkat etmelisiniz ve hangi adımları uygulamalısınız?

 • Adım 1 – Konunuzu seçin.

Hakkında yazmayı seçtiğiniz kişi ünlü biri olmalıdır. Onlar hakkında araştırma yapmanız gerekeceğinden, onlar hakkında makale ve kitap bulabileceğiniz biri olmalılar. Kişinin ilgilendiğiniz biri olması en iyisidir. Bu şekilde araştırma yapmaktan heyecanlanmanızı kolaylaştıracaktır.

 • Adım 2 – Araştırma yapın.

Konunuz hakkında ne kadar çok okursanız, kim oldukları, neyi başardıkları ve neden ünlü oldukları hakkında daha net bir resim elde edersiniz. Farklı yazarların seçtiğiniz kişi hakkında farklı görüşleri ve bilgileri olacaktır, bu yüzden çok çeşitli kaynakları okumak en iyisidir. Araştırmanızı yaparken ilginç gerçekleri, tarihleri, olayları, isimleri not alın. Özellikle de konunuza karşı veya çelişkili olmaları durumunda, özellikle güçlü görüşleri dikkate alın.

 • Adım 3 – Ana hat yazın.

Denemenizin bir taslağını yapın. Makaleniz, aksi belirtilmedikçe standart beş paragraf biçimini (Giriş, Beden Paragrafları, Sonuç) takip etmelidir. Ana hatlarınız, her paragrafta hangi fikirlerin yer alacağını düşünürken, araştırma sırasında topladığınız bilgileri düzenlemenize yardımcı olacaktır.

 • Adım 4 – Giriş paragrafınızı yazın.

Girişiniz, okuyucuyu kullanma ve denemenizi kontrol etme konusunda heyecanlandırma şansınızdır. Okuyucunuzu etkilemek için şu giriş stillerini deneyin:

 • Konunuzdan veya konunuzdan bir alıntı ile başlayın. Kim olduklarını / olduklarını gerçekten ortaya koyan bir şey.
 • Bunlar hakkında büyüleyici bir hikaye veya fıkra ekleyin.
 • Başardıkları inanılmaz bir başarıyı anlatın.

 

 • Adım 5 – Tez beyanınızı geliştirin.

Son olarak, bir tez cümlesi yazmanız gerekir. Tez beyanınız, makalenizin geri kalanının üzerinde durduğu en önemli nokta olacaktır, bu yüzden onu hazırlamaya dikkat edin.

Bazı örnek tez cümleleri:

Marilyn Monroe, şöhreti ve serveti olmasına rağmen, yıkıcı alışkanlıkları nihayetinde trajik erken ölümüne yol açmış olabilecek sorunlu bir kadındı.

Nobel Ödülü sahibi Gabriel Garcia Marquez, edebi dünya üzerinde güçlü bir etkisi olan ve arkasından gelen birçok yazarı etkileyen büyülü gerçekçilik adı verilen yeni bir yazı türü icat etti.

 • Adım 6 – Gövde paragraflarını oluşturun.

Bu, araştırmanıza topladığınız bilgileri dahil edeceğiniz yerdir. Tezinizde tanıttığınız temaya yakın durduğunuzdan emin olun. Örneğin, Marilyn Monroe hakkında yazıyorsanız, sorunlu çocukluğu ve evlilikleri ile madde ve reçeteli hap kötüye kullanımı hakkında gerçekleri dahil etmek isteyebilirsiniz. Ayrıca okuyuculara filmleri, ilgi alanları ve yaşam tarzı hakkında bilgi vermek isteyeceksiniz. Ona yakın olan insanlar kimdi? Ne söylemek zorundaydılar? Yazarların onun hakkında ne gibi farklı görüşleri vardı? Konunuzun daha eksiksiz ve karmaşık bir resmini sunmak için çelişkili bilgiler ekleyin.

 • Adım 7 – Sonuç

Bu, makaleyi tamamladığınız ve konunuzla ilgili sonuçlarınızı çıkardığınız yerdir. Tezinizi veya vücut paragraflarınızda belirttiğiniz noktaları tekrar ifade etmeyin. Bunun yerine, işlerini veya mirasını modern hayata bağlayarak bunun ötesine ulaşın. Aşağıdaki soruları ele almayı düşünün:

 • Seçtikleri alana nasıl bir katkı yaptılar?
 • Çalışmaları bugün ne kadar alakalı?
 • Mirası nedir? Nasıl hatırlanıyorlar?
 • Ne ya da kimin üzerinde büyük bir etkisi oldu?

İngilizce Biyografiler Nasıl Çevrilir?

İngilizce bir biyografi çevirmek durumunda kaldıysanız, dikkat etmeniz gereken 3 önemli nokta vardır. Bu başlığın altında bu noktalardan bahsetmeyi amaçlıyoruz.

Önemli Noktalar:

 1. Çevirinizde kullandığınız dile dikkat edin.

Biyografi yazıları, kurgusal olmayan yazılardır. İçerisindeki bilgiler gerçektir ve nesnel cümlelerden oluşmalıdır. Bu sebeple, çeviride kullanılan dile dikkat edilmelidir. Fakat, bazı biyografilerde yazarlar kendi görüşlerine yer vermiş olabilir. Bu noktada, çeviriyi yaparken bu görüşlerin yazarın kendi görüşleri olduğunu belli etmelisiniz.

 1. Çeviriye başlamadan önce, biyografisini çevireceğiniz kişinin hayatını farklı kaynaklardan araştırın.

Çevirdiğiniz kaynakta, kişinin hayatı ile ilgili verilen detaylarda kullanılan kelimeler özel bir anlam taşıyabilir ya da sizin çeviride anladığınızdan farklı bir anlama gelebilir. Bu sebeple, daha düzgün bir çeviri yapabilmek adına, kişinin hayatını farklı kaynaklardan okuyup, kaynağınızın bahsettiği şeyleri daha iyi anladığınızdan emin olun.

 1. Kişinin hayatındaki durumlara ait terimlere hakim olun.

Kaynağınızdaki kişinin hayatında çalıştığı iş ya da yaptığı çalışmalar belli bir alana ait olabilir ve bu durumlarda kaynakta bazı özel terimler kullanılmış olabilir. Bu sebeple, çevirdiğiniz metni iyice okuyup, anlam veremediğiniz kelimeleri alanlara ait terimler sözlüğünden kontrol ederek anlamlandırmaya çalışmalısınız.

İngilizce Biyografi Özeti Nasıl Çıkarılır?

Bazı durumlarda ise kaynağınız olan bir biyografinin kısa bir özetini çıkarmak durumunda kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda dikkat etmeniz gereken en önemli şey, gereksiz ayrıntılara yer vermemektir.

 • Kişinin hayatındaki önemli dönüm noktalarına odaklanın.
 • Kronolojik sıralamaya göre özetinizin taslağını hazırlayın.
 • Kişinin hayatını bu sıralamaya uygun düzenleyin ve özet yazınızı oluşturun.

İngilizce Biyografi Nasıl Bulunur?

İngilizce biyografiler bulmak istiyorsanız, bununla ilgili kaynakları nereden bulacaksınız? Bu başlık altında İngilizce biyografilere ulaşabileceğiniz bazı kaynakları derledik.

 • Wikipedia

Hepimizin aşina olduğu, Wikipedia’da çoğu ünlü kişinin biyografisini bulmak oldukça kolaydır. Sitenin kullanımının kolaylığı ve sunduğu bilgi çeşitliliği, Wikipedia’yı her araştırma konusunda olduğu gibi, bir biyografi bulmak için de oldukça yaygın bir kaynak haline getirmektedir.

 • Biography.com

Biography.com yalnızca biyografilerin bir çatı altında toplanması için oluşturulmuş bir web sitesidir. Çoğu ünlü kişinin biyografisinin yer aldığı site, biyografi yazıları bulmak isteyen kişilerin uğrak noktası olmuştur.

 • Kütüphane

Online araştırmaların yanında, geleneksel yöntemler kullanılarak da biyografi yazılarına ulaşabilirsiniz. Bölgenizde yer alan kütüphanelerden, biyografik kitaplara ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda, İngilizce biyografi yazıları ile ilgili merak edilen noktalarda bir rehber olmaya çalıştık.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı