İngilizce dil seviyeleri nelerdir?


İngilizce dil seviyeleri nelerdir?
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce dil seviyeleri A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olmak üzere 6 seviyeden oluşmaktadır. Peki detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse, İngilizce dil seviyeleri nelerdir? İşte İngilizce seviyeleri yazımızda…

İngilizce dil seviyeleri nelerdir, sorusuna yanıt arayanlar için “İngilizce dil seviyeleri nelerdir” konu başlıklı yazımızda İngilizce dil seviyeleri hakkında bilgilere yer vereceğiz.

İNGİLİZCE DİL SEVİYELERİ NELERDİR?

İngilizce dil seviyeleri Beginner, Elemantary, Pre-Intermediate, Intermediate, Upper-Intermediate ve Advanced seviyeleri olmak üzere 6 tanedir. Diğer bir deyişle İngilizce dil seviyeleri A1 (Beginner), A2 (Elemantary), B1 (Pre-Intermediate), B2 (Intermediate), C1 (Upper-Intermediate) ve C2 (Advanced) olarak sıralanabilir. Her dil seviyesi birbirinden farklı özelliklere sahiptir. İngilizce dil seviyeleri Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) tarafından belirlenmiştir. İngilizcede A1 (Beginner), A2 (Elemantary), B1 (Pre-Intermediate) ve B2 (Intermediate) seviyeleri konuşma için yeterli olarak kabul edilir. İngilizcede C1 (Upper-Intermediate) ve C2 (Advanced) seviyeleri ise uzman seviyeleri olarak kabul edilmektedir.

Sırasıyla İngilizce dil seviyeleri şu şekildedir:

  • A1 – Beginner
  • A2 – Elemantary
  • B1 – Pre-Intemediate
  • B2 – Intermediate
  • C1 – Upper-Intermediate
  • C2 – Advanced

İNGİLİZCE A1 (BEGINNER) SEVİYESİ NEDİR?

İngilizce A1 seviyesinde İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar bulunmaktadır. A1 seviyesinde basit kalıplaşmış cümleleri ve kelimeleri öğrenirsiniz.

A1 seviyesinde basit ifadeleri kullanabilir ve anlayabilirsiniz. Kendinizi başkalarına tanıtabilir, nerede yaşadıklarını, kimleri tanıdığını ve sahip olduğu nesneleri sorabilirsiniz. Karşıdaki kişinin yardımıyla basit ve yavaşça söylenen cümleleri anlayabilirsiniz.

A1 Seviyesinde Dinleme

Beginner seviyesindeki insanlar öğrendikleri kelimeleri duyunca anlayabilirler. Kendileri ve çevresindekiler hakkındaki basit ifadeleri yavaşça ve açık bir şekilde söylendiğinde anlayabilirler.

A1 Seviyesinde Konuşma

Beginner seviyesindeki insanlar cümlelerine yardım edildiğinde konuşabilirler ve söylenilenleri yavaş bir şekilde tekrar edebilirler. Basit soruları anlayabilir ve cevaplayabilirler.

A1 Seviyesinde Okuma

Beginner seviyesindeki insanları okudukları basit kelimeleri, cümleleri anlayabilirler.

A1 Seviyesinde Yazma

Beginner seviyesindeki insanlar basit cümleler yazabilirler. Kişisel bilgilerin gerektiği formları doldurabilirler.

İNGİLİZCE A2 (ELEMENTARY) SEVİYESİ NEDİR?

A1 seviyesinde temel kalıpları öğrendikten sonra A2 seviyesinde basit dil bilgisi öğrenmeye başlarsınız. Daha fazla kelime öğrenirsiniz ve temel iletişimleri gerçekleştirebilirsiniz.

A2 seviyesinde sıklıkla kullanılan ifadeleri ve sıklıkla üzerinde konuştuğunuz konular hakkındaki cümleleri anlayabilirsiniz. Alışık olduğunuz rutin konularda basit bilgi alışverişi yapmayı gerektiren görevleri yapabilirsiniz. Geçmişinizden basit cümlelerle bahsedebilir ve gerektiğinde çevrenizle ilgili cümleler kurabilirsiniz.

A2 Seviyesinde Dinleme

Elementary seviyesindeki insanlar günlük hayatta sıkça kullanılan ifadeleri ve kelimeleri anlayabilir. Basit, kısa ve açık konuşmalarda verilmek istenen mesajı anlayabilir.

A2 Seviyesinde Konuşma

Elementary seviyesindeki insanlar iletişime geçmemi gerektiren basit ve günlük görevleri yerine getirebilir. Konuşmayı devam ettirecek kadar hakim olmasa da basit sosyal etkileşimlerde bulunabilir.

A2 Seviyesinde Okuma

Elementary seviyesindeki insanlar kısa ve basit hikayeleri okuyabilir. Reklamlar, prospektüsler, çizelgeler ve menüler gibi materyallerden tahmin edilebilir spesifik bilgileri ve kısa kişisel mektuplar okuyabilir.

A2 Seviyesinde Yazma

Elementary seviyesindeki insanlar ilgili oldukları alanla ilgili basit, kısa notlar ve kısa, öz, kişisel mektuplar yazabilir.

İNGİLİZCE B1 (PRE-INTERMEDIATE) SEVİYESİ NEDİR?

B1 seviyesinde temel dil bilgisi konuların yanı sıra en çok kullanılan kelimeleri öğrenirsiniz. Ardından günlük hayatta sıkça kullandığınız ve işinize yarayacak yeni dil bilgisi kurallarını öğrenirsiniz.

B1 seviyesinde iken, boş vaktinizde, okulda, işte ve aile ortamında sıklıkla karşılaştığınız konuşmaların ana konusunu anlayabilirsiniz. İngilizce konuşulan bir ülkeye gittiğinde birçok durumla başa çıkabilirsiniz. Kişisel ilgi alanı, ailevi konular hakkında fikrinizi belirtecek basit cümleler oluşturabilirsiniz. Tecrübelerinizi ve geçmişte yaşadığınız olayları, hayallerinizi sebepleriyle ve açıklamalarıyla anlatabilirsiniz.

B1 Seviyesinde Dinleme

Pre-Intermediate seviyesindeki insanlar işte, okulda, günlük hayatta sıklıkla karşılaştığı cümleleri anlayabilir. Birçok televizyon ve radyo programının hangi konu hakkında konuşulduğunu, yavaş ve sade bir dille konuşulduğunu anlayabilir.

B1 Seviyesinde Konuşma

Pre-Intermediate seviyesindeki insanlar gittikleri bir ülkede İngilizce konuşarak sorunlarını çözebilir. Aile, hobi, iş, seyahat gibi günlük konuşmalarda anlık olarak konuşmalara girebilir ve kendini ifade edebilir.

B1 Seviyesinde Okuma

Pre-Intermediate seviyesindeki insanlar günlük konuşma dilinde yazılmış ve sıklıkla karşılaşılan ifadelere sahip metinleri okuyabilirler. Kişisel mektuplarda yazılmış olaylar, duygular, dilekler gibi bilgileri okuyunca algılayabilirler.

B1 Seviyesinde Yazma

Pre-Intermediate seviyesindeki insanlar tecrübelerini ve izlenimlerini aktarabileceği mektuplar yazabilirler.

İNGİLİZCE B2 (INTERMEDIATE) SEVİYESİ NEDİR?

B2 seviyesinde birçok dil bilgisi konusuna hakim olursunuz ve kelime bilginiz birçok alanda konuşmak için yeterli hale gelir. Aynı şekilde konuşma ve dinleme yetenekleriniz de diğer insanlarla iletişim kurabileceğiniz seviyeye gelir.

B2 seviyesinde iseniz, kendi alanınızın teknik detayları dahil olacak şekilde somut ve soyut konular hakkındaki metinleri okuyabilir ve anlayabilirsiniz. Anadili İngilizce olan kişilerle, iki tarafın da zorlanmayacağı, nispeten akıcı olacak şekilde iletişim kurabilirsiniz. Herhangi bir konu hakkında avantajları ve dezavantajları açık ve anlaşılabilir bir şekilde metinler yazabilirsiniz.

B2 Seviyesinde Dinleme

Intermediate seviyesindeki insanlar hakkında bilgi sahip olduğu konularda konuşmaları ve dersleri, kompleks cümlelere sahip olsa bile anlayabilir. Birçok TV programını, güncel tartışmaları anlayabilir. Günlük konuşmaya sahip filmlerin çoğunu anlayabilir.

B2 Seviyesinde Konuşma

Intermediate seviyesindeki insanlar anadili İngilizce olan insanlarla anlık akıcı konuşmalar gerçekleştirebilir. Bildiği konular hakkında konuşmalara aktif olarak dahil olabilir ve fikirlerimi savunabilir.

B2 Seviyesinde Okuma

Intermediate seviyesindeki insanlar belirli bir bakış açısından yazılmış makaleler ve raporları okuyabilir. Çağdaş edebi eserleri anlayabilir.

B2 Seviyesinde Yazma

Intermediate seviyesindeki insanlar kişisel hayatlarıyla ilgili gerçekleşen olayların ve tecrübelerinin önemini anlatacak yazılar yazabilir.

İNGİLİZCE C1 (UPPER-INTERMEDIATE) SEVİYESİ NEDİR?

C1 seviyesinde dil bilgisi konularına hakim ve geniş bir kelime dağarcığına sahip olursunuz. Konuşma ve karşınızdakini anlamak konusunda sorun yaşamazsınız. Akademik ve profesyonel dilde konuşmalar gerçekleştirebilirsiniz.

C1 seviyesinde iseniz, birçok konu hakkındaki uğraştırıcı ve uzun metinleri okuyabilir ve tam olarak kavrayabilirsiniz. Rahat bir şekilde kendini akıcı ve anlık olarak ifade edebilirsiniz. Dili profesyonel, akademik ve sosyal amaçlarla esnek bir şekilde kullanabilirsiniz. Karışık konular hakkında bağlaçların, karışık cümlelerin bulunduğu zor cümleleri doğru bir şekilde kurabilirsiniz.

C1 Seviyesinde Dinleme

Upper-Intermediate seviyesindeki insanlar doğru şekilde kurulmamış uzun cümleleri, içinde belirsizlikler olsa bile anlayabilir. Televizyon programlarını ve filmleri rahatlıkla anlayabilir.

C1 Seviyesinde Konuşma

Upper-Intermediate seviyesindeki insanlar çok fazla düşünmeden kendini spontane ve akıcı şekilde ifade edebilir. Dili profesyonel veya sosyal amaçta esnek bir şekilde kullanabilir. Fikir ve düşüncelerimi doğru bir şekilde söyleyebilir ve diğer konuşanların cümlelerine katkıda bulunabilirim.

C1 Seviyesinde Okuma

Upper-Intermediate seviyesindeki insanlar kendine has bir tarzı olan, uzun ve karışık cümlelere sahip edebi metinleri okuyabilir. Alanı olmasa bile uzun teknik detayları içeren makaleleri okuyabilir.

C1 Seviyesinde Yazma

Upper-Intermediate seviyesindeki insanlar açık, net, kendine güvenerek ve efektif cümleler kurarak kendini ifade edebilir.

İNGİLİZCE C2 (ADVANCED) SEVİYESİ NEDİR?

C2 seviyesinde herhangi bir sorun yaşamadan cümleleri okuyabilir anlayabilirsiniz. Hiç sorun yaşamadan insanlarla iletişime geçebilirsiniz ve rahatlıkla konuşabilirsiniz.

C2 seviyesinde iseniz, duyduğunuz ve okuduğunuz her şeyi tam olarak anlayabilirsiniz. Farklı sözlü ve yazılı kaynaklardan aldığı bilgileri özetleyebilir ve baştan yazabilirsiniz. Kendini anlık, akıcı ve net bir şekilde ifade edebilirsiniz.

C2 Seviyesinde Dinleme

Advanced seviyesindeki insanlar sözlü iletişimde hiçbir zorluk yaşamaz. Anadilinde konuşan kişilerin canlı veya kaydedilmiş yayın üzerinden söylediği cümleleri anlayabilir.

C2 Seviyesinde Konuşma

Advanced seviyesindeki insanlar mecazi ifadelerin sık kullanıldığı konuşma ve tartışmalarda çaba sarf etmeden yer alabilirim. Cümle kurarken sorun yaşarsam kimse fark etmeden cümlenin şeklini değiştirebilir ve konuşmaya devam edebilirim.

C2 Seviyesinde Okuma

Advanced seviyesindeki insanlar edebi eserler, belirli bir alanda yazılmış makaleler, kılavuzlar gibi karışık cümlelere sahip metinleri soyut veya somut fark etmeden her türlü yazılı metni rahatlıkla okuyabilir ve anlayabilir.

C2 Seviyesinde Yazma

Advanced seviyesindeki insanlar kendini kişisel, sosyal ve profesyonel alanlarda açık ve net bir şekilde ifade edebilir.

37 binden fazla öğrencinin tercih ettiği Konuşarak Öğren Online İngilizce Kursu eğitiminde, derslerinize başlamadan önce eğitmenler İngilizce seviyenizi ölçerler. Daha sonra seviyenize göre, sizin için hazırlanan online içerikler ile derslerinize devam edersiniz. Bu süreçte Türkiye ofisindeki eğitim danışmanları durumunuzu takip eder. Gelişiminizi ise size sağlanan panel üzerinden takip edebilirsiniz.

Buraya tıklayarak Konuşarak Öğren tarafından online İngilizce eğitimi almak isteyenlere sunulan Online İngilizce Kursu Eğitim Programı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Online İngilizce eğitimi almak mı istiyorsunuz?

Online İngilizce eğitimi almayı düşünüyorsanız, Konuşarak Öğren ile iletişime geçebilirsiniz. Konuşarak Öğren Online İngilizce Eğitim Programı, İngilizce dil öğrenme sürecinizde size yardımcı olacaktır.

Bugün (0212) 286 04 86 numaralı telefonu arayarak Konuşarak Öğren İngilizce Eğitim Programı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ingilizce Konuşma

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı