İngilizce Elma Sirkesi Tarifi


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

According to most people vinegar is just a kind of sauce and cannot be tasty Those who haven’t read our post yet. You think vinegar cannot be delicious or tasty because you have never tried to do it homemade! Yes, like any other things we consume such as yoghurt, lemonades or bread, apple cider vinegar is the best when it is homemade. 

Even if you buy one of the most famous and even tasty apple cider vinegar, you can be sure your own homemade vinegar is going to be better than it. In the market, there are so many different types of it and most of them are raw, unfiltered and bought by the label “organic.” Who can be sure about it?

The best part of making homemade apple cider vinegar is because it is easy peasy and you do not need to be a master chef with full kitchen skills! 

Besides, it is also very inexpensive way, and this is true for any district or any season. Because come on, it is apple! Also, how can a jar be expensive in anywhere? Just patient is needed when apple cider vinegar is in question. 

In this recipe, you will find whole apples to be used. But here is the good news; scraps like cores or peels can also be used for fermenting and apple cider vinegar! So, try not to say goodbye your scraps after you cooked apple pie from now on! 

Another important thing is about the seasonal factor when it is about making cider vinegar. If it is summer your fermentation process will be shorter whereas in winter it will take more time to be fermented for your apples. 

Here we go with our recipe. 

Homemade Organic Raw Apple Cider Vinegar

Prep. Time: 5 minutes

Total waiting time: 2-3 months

Ingredients: 

 • 3 small apples (core and peel included)
 • 3 teaspoon raw sugar (like muscovado)
 • Filtered water to cover – 800 ml. is generally enough. The quantity of the water may be change depending on the jar or container you use. The most important thing is to add enough water to cover all of the apples. You need to be sure they are submerged.

Instructions:

 1. First of all, wash well and chop your apples into medium size pieces. If your are using cores and peels from an old apple pie, they should be from 6-7 apples. 
 2. Place apples into a clean, rinsed and sterilized jar. Jar’s mouth is needed to be wide. 
 3. Take a pan and mix sugar and 1 cup of water in it. Pour your mixture on top of the apples in the jar. 
 4. If your apples are not covered by the water, do not forget to add more. 
 5. Cover the mouth of your jar with a paper towel or filter paper and secure it with a band. This will let your liquid breathe and also it will keep nasties away. 
 6. Put the jar in a warm, dark place and place it there for 2-3 weeks. 
 7. Strain out the liquid and discard the apple pieces.
 8. It is not over yet. Put back the liquid to the jar and cover it again with the same process. (paper towel and a band).
 9. Return your jar to the same dark and warm place and this time let it wait for 4 to 6 weeks. It is recommended that stirring vinegar while it is waiting with wooden spoon every few days is good. So do not forget to do it. 
 10. After the first 4 weeks, you can taste your vinegar day by day. When its taste and acidity is good for your own taste, that means it is ready! You can transfer it to a bottle for using in kitchen! 
 11. It is easy and healthful as you see. So we do not see a reason not to do your own apple cider vinegar at home!

Some Important Points

 1. Cleaning and sterilizing the jar is very important. You must not use soap or any other detergent because this may spoil your brew. 
 2. The first few days are very important, and you need to be check your apples not to float on the surface. You can use a special fermentation jar to keep foods below the water level. Another idea is using a small plate or a cup if it fits to the mouth of the jar. Remember to sterilize it well without soap or detergent again. 
 3. You have two options; using organic apples or inorganic ones to make a homemade vinegar. If you are using organic ones and they do not have rotten bits, you do not have to peel them or separate their core. However, if they are conventional apples, you need to peel them.  
 4. Bubbles are good; they are sign of start of the fermentation process. 
 5. As bubbles, white scum which forms onto your ferment is also good. It is a natural outcome of fermentation process. 
 6. Any other scum colour is a bad sign which means something goes wrong.  
 7. Stainless steel is good when straining apples and it is in contact with ferment for very brief time. However, if you are going to strain more which is recommended, you should use a wooden spoon. 
 8. Type of sugar is another matter of subject. You may want to use honey for fermenting but honey increases the process time so it is better to use raw sugar. 

Türkçe Çevirisi

Birçok insana göre sirke lezzetli olamayacak olan bir şey ve sadece bir tür sos. Bu kimseler henüz bizim yazımızı okumamış olanlardır. ? Sirkenin lezzetli olamayacağını daha önce ev yapımı sirke yapmadığınız için düşünüyorsunuz. Ve evet, yoğurt, limonata ya da ekmek benzeri diğer tükettiğimiz her şey gibi elma sirkesi de en iyi evde yapıldığında oluyor. 

En ünlü ya da lezzetli olduğunu düşündüğünüz elma sirkesini de satın almış olsanız, sizin ev yapımı hazırladığınız sirkenin bundan çok daha iyi olacağından emin olabilirsiniz. Piyasada çok farklı türlerde sirke mevcut ve pek çoğu da ham, filtresiz ve organik etiketiyle satılıyor. Kim bilir organik mi elbette!

Ev yapımı elma sirkesi hazırlamanın en şahane taraflarından biri de çok kolay olması ve tam donanımlı bir master şef olmanızı gerektirmemesi!

Buna ek olarak da oldukça düşük maliyetli bir yol ve bu herhangi bir bölge için ya da herhangi bir mevsim için geçerli. Zira burada elmadan bahsediyoruz. Sanıyoruz en arsız meyvelerden biri kendisi. Bunun dışında ihtiyacınız olan şeylerden biri olan kavanoz da ne kadar pahalı olabilir ki herhangi bir yerde? Elma sirkesi yaparken söz konusu ihtiyacınız olan şey ise sadece biraz sabır. 

Bu tarifte kullanmak için soyulmamış ve doğranmamış elmalara ihtiyacınız olacak. Fakat size iyi bir haberimiz var! Kabuk ya da çekirdek gibi parçalar da elma sirkesinin fermantasyon sürecinde kullanılabiliyor! Bu yüzden elmalı turta pişirdiğinizde kalan artıkları atmayın. 

Söz konusu elma sirkesi yapmak ise başka önemli etken de mevsimsel faktörler. Yaz aylarında iseniz fermantasyon süreci kışa göre daha kısa olacaktır. Kışın ise elmalarınızın fermente olması uzunca bir zaman alabilmektedir. 

Tarifimize geçelim mi?

Ev Yapımı Elma Sirkesi 

Hazırlama süresi: 5 dakika

Toplam bekleme süresi: 2-3 ay

Malzemeler:

 • 3 küçük elma (kabuk ve çekirdekleri ile birlikte
 • 3 çay kaşığı ham şeker (işlenmemiş)
 • Elmaların üzeri için su (İçme suyu olmalı. Genellikle 800 ml. yeterli oluyor fakat miktar kullandığınız kavanoza göre değişkenlik gösterebilmekte elbette. En önemlisi ise tüm elmaların üzerini geçecek kadar su eklemek. Elmaların suyun içinde kaldığından emin olmalısınız.

Yapılışı:

 1. Önce elmaları iyice yıkayıp orta büyüklükte parçalar halinde doğrayın. Eğer eski bir yemeğinizden ya da tatlınızdan kalma çekirdek ya da kabukları kullanacaksanız 6-7 elmadan kalma olmaları idealdir.
 2. Elmaları temiz, yıkanmış ve sterilize bir kavanoza yerleştirin. Kavanozun ağzının geniş olması gerekmekte. 
 3. Bir kap içerisinde şekeri ve bir fincan suyu karıştırın. Karışımınızı elmaları koyduğunuz kavanoza dökün. Elmaların tümü su ile kaplanmadıysa bir miktar daha su eklemeyi unutmayın. 
 4. Kavanozun ağzını kağıt havlu ya da filtreli kağıt ile kapatıp bir lastik yardımıyla bağlayın. Bu da kavanozunuza nefes aldırırken içine düşebilecek toz vs şeyleri engellemiş olacaktır. 
 5. Kavanozunuzu karanlık ve ılık bir yere koyun ve burada 2-3 hafta kadar bekletin. 
 6. İçerisindeki sıvıyı süzün ve elma parçalarını çıkarın. 
 7. Henüz bitmedi. Süzdüğünüz sıvıyı yeniden kavanoza koyun ve aynı şekilde üzerini kapatın, (kağıt havlu ve lastik.)
 8. Kavanozunuzu yeniden karanlık ve ılık bir yere koyun ve bu kez 4-6 hafta arası bekletin. Sirkeyi bekleme sürecinde hemen hemen her gün tahta bir kaşık yardımıyla karıştırmanın iyi olduğu öneriliyor. Bu yüzden karıştırmayı unutmayın. 
 9. İlk 4 haftadan sonra gün gün sirkenizi tadabilirsiniz ve tadı ya da asidik oranı damak tadınıza uygun hale geldiğinde bu hazır olduğu anlamına gelir. Artık sirkenizi mutfakta kullanmak üzere bir şişeye aktarabilirsiniz. 

Gördüğünüz gibi oldukça kolay ve sağlıklı bir yöntem. Bu yüzden de evde kendi elma sirkenizi yapmamanız için bir sebep göremiyoruz.

Bazı Önemli İpuçları 

 1. Kavanozu temizlemek ve sterilize etmek oldukça önemli. Kesinlikle sabun ya da deterjan kullanmamalısınız çünkü bu hazırladığınız sirkeyi bozabilir. 
 2. İlk birkaç gün çok önemli. Elmalarınızın su yüzeyinde yüzüp yüzmediğini kontrol etmelisiniz. İçerisinde yer alan gıdaları su seviyesinin altında tutan, fermantasyona özel kaplar var. Dilerseniz bunlardan kullanabilirsiniz. Ya da kavanozun ağzına uyan küçük tabanlı bir tabak ya da fincan da iş görebilir. Aynı şekilde bunları da sabun ya da deterjan kullanmadan sterilize etmeyi unutmayın. 
 3. İki seçeneğiniz var; ev yapımı sirke için organik elma kullanmak ya da organik olmayanları kullanmak. Eğer organik kullanacaksanız ve üzerlerinde çürümüş parçalar yoksa bunları soymanıza ya da çekirdeklerini çıkarmanıza gerek yok. Zira endüstriyel elma kullanıyorsanız soymalısınız. 
 4. Kabarcıklar iyidir, onlardan korkmayın. Kabarcıklar mayalanma sürecinizin işlediğini ve her şeyin yolunda gittiğini gösterir. 
 5. Kabarcıklar gibi, fermantasyonunuzun üzerinde oluşan beyaz köpük de iyiye işarettir. Bu da fermantasyon sürecinin doğal bir sonucudur. 
 6. Fakat beyaz harici bir renkte oluşan köpükten şüphe etmelisiniz. Bu bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesidir. 
 7. Eğer fermantasyonla kısa bir süre temas edecekse, sirkenizi karıştırırken paslanmaz çelikten kaşık kullanmakta bir sorun yoktur. Yine de tavsiye edildiği gibi daha sık karıştıracaksanız tahta kaşık kullanmalısınız. 
 8. Bir başka konu da şeker türü. Kimileri mayalanması adına şeker yerine bal kullanmayı tercih ediyor fakat bal mayalanma sürecini uzatıyor. Bu yüzden de en iyisi ham şeker kullanmak.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı