İngilizce Geliştirmek için 6 Aksiyon Filmi Önerisi


açık mavi arka plan üzerinde konuşarak öğren logosu, ingilizce geliştirmek için 6 aksiyon filmi önerisi yazısı ve popcorn vektörel çizim
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizcemizi geliştirmek için birçoğumuz bol bol İngilizce dizi ve İngilizce film izlemeye çalışıyoruz. Kulağımızı İngilizceye alıştırmak için bolca İngilizce duymak hakikaten de çok etkili bir yol. Dili öğrenmesek bile “kulak dolgunluğu” dediğimiz olay gerçekleşiyor. Bir dili ne kadar çok duyarsak o kadar iyi telaffuz ederiz.
Bir dili öğrenebilmek için bol efor ve pratik gerekir. Bazen ne kadar gramer ezberlersek ezberleyelim, yine de konuşmaya çalıştığımızda işler hiç de istediğimiz gibi gitmeyebilir. Böyle durumlarla karşılaşmamızı bol bol İnglizce dizi, İngilizce film izleyerek bir nebze olsun aşmaya çalışabiliriz.

Bol bol film, dizi demişken… Birçok insan sinemaya gideceği zaman aksiyon filmlerini izlemeyi tercih ediyor. Sanat filmlerinden haz etmez aksiyon seyircisi. Ama aksiyon filmlerinin temposu da hızlıdır, İngilizce seyretmek yorucu olabilir. İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız yavaş yavaş (dublajı saymıyorum bile) altyazıdan vazgeçmeniz gerek.
Türkçe dublaj film izlemek seyir zevkini kaçırır, hem de İngilizce öğrenmemizi çok ama çok zorlaştırır. İngilizce bir filmi dublajlı seyrettiğimiz vakit oyuncuların ses tonunu, aksanını, kelimeleri söyleyişini, kısacası birçok şeyi anlayamayız; hem de İngilizce’ yi bu yolla asla öğrenemeyiz. Altyazıdan vazgeçerken bunu aşama aşama yapmamız gerekir.

Tabii altyazıdan vazgeçerken de bunu aşama aşama yapmalıyız. Bildiğiniz üzere filmleri altyazılı seyrettiğimizde İngilizce filmlerin İngilizcemize pek bir katkısı olmuyor, yalnızca kulağımızı dile alıştırıyoruz, o kadar. İngilizcesini geliştirmek isteyen arkadaşlara ise izledikleri filmleri ve dizileri İngilizce altyazıyla izlemeye başlamalarını öneriyorum.

Aksiyon filmleri birçok insan gibi favori film türü kategorisindedir. Birçok listede aksiyon filmlerini kült film olarak görürüz ve bu filmler genellikle Amerikan filmleri olup seri hâlinde çekilirler. Bu filmlere aşağıda bir sürü örnek de var.

Bir aksiyon severseniz sizler için çok güzel, altı filmden oluşan bir liste hazırladım.

Bu filmler sırayla

  • Cehennem Melekleri / The Expendables (2010),
  • Ölüm Yarışı / Death Race (2008),
  • Hepsini Vur / Shoot ‘Em Up (2007),
  • Zor Ölüm 4.0 / Live Free or Die Hard (2007),
  • Devlet Düşmanı / Enemy of the State (1998),
  • Kiss Kiss Bang Bang (2005).

Sizlere bu filmleri anlatırken bir yandan da İngilizce öğrenebilmeniz için küçük “tip” ler vereceğim.
İngilizce altyazılı film diye arattığımızda karşımıza çok fazla site çıkmıyor. Genellikle Türkçe altyazı mevcut. Bu gibi durumlarda en mantıklısı Netflix üzerinden ya da filmi altyazısız indirip altyazı sitelerinden “subtitles” eklemek. “Subtitles” dosyaları genellikle “.srt” uzantılı olurlar ve indirdiğimiz filmle srt dosyasını aynı isimde yaparsak filmleri kolaylıkla oynatabiliriz.

İngilizce altyazı eklerken dikkat etmemiz gereken bir husus da “fps” olayı. Fps dediğimiz şey altyazının senkronizasyonunu belirler. Bazen altyazılarda kaymalar, geç veya ileri altyazılar olur. Bu gibi durumları düzeltmek için de altyazıların “timing” ini ayarlayan programlar ve siteler mevcuttur.
Torrent kullanmak yasal olmasa da birçok sinema sever tarafından sıkça kullanılır. Vizyondan kalkan filmlere torrent vasıtası ile kolayca ulaşabiliriz. İngilizce film türleri dünya standartlarına göre gerçekten çok fazladır. Çeşit çeşit İngilizce içerik bulabilirsiniz.

İngilizce geliştirmek film arayan bazı ebeveynler çocuklar için İngilizce çizgi film araştırıyor. Böyle durumlarda Netflix’in çocuk içeriklerine bakmak, “Zooqle”, “YTS” gibi siteleri araştırmak faydalı olacaktır. Neyse, şimdi gelelim filmlerimize. Basit İngilizce filmler olarak nitelendirebileceğimiz bu altı filmi seyrederken umarım keyif alırsınız.

Cehennem Melekleri / The Expendables (2010)

Cehennem Melekleri, yani The Expendables (2010) üç filmden oluşan serinin ilk fimi. Aksiyon filmlerini sevenlerin vazgeçilmezlerinden olan bu filmin yönetmeni birden fazladır: Sylvester Stallone, Patrick Hughes, Simon West’in yönettiği The Expendables, ikinci filmini ikinci filmini 2012’de, üçüncü filmini ise 2014’te devam ettirdi.
Aksiyon filmi hayranlarının çok sevdiği bir isim olan Sylvester Stallone, Cehennem Melekleri filminde oynuyor. Filmin konusu ise diktatörleri alaşağı etmek üstüne kurulu. Paralı askerlerin Güney Afrika’daki diktatörleri yerle bir etmeye çalıştığı bu aksiyon filmini İngilizcenizi geliştirmek için İngilizce altyazılı ya da hiç altyazı olmadan seyretmenizi tavsiye ederim.

Ölüm Yarışı / Death Race (2008)

Ölüm Yarışı (Death Race) (2008) filmi de çok bilinen ve de çok sevilen aksiyon filmlerinden birisi. Bu film de seri halinde çekilmiş, dört filmlik bir seri hâline gelmiştir. Unutulmaz, vefat eden oyuncu Jason Statham bu filmde başrol oynuyor.
Death Race de birçok yönetmen tarafından çekilmiş: Paul W. S. Anderson, Roel Reiné, Don Michael Paul. Aksiyon filmi olduğu için çoklu kamera sistemiyle çekilen bu filmleri tek kişi yönetmek zor olsa gerek ki birçok yönetmen birleşip çekiyor.
Death Race’in konusu aslında oldukça anlaşılır. Çeviri title kurbanı olmayan bu filmi Ölüm Yarışı olarak çevirmek oldukça makul bir hareket. Cezaevinde haksızlığa uğrayan Jensen Ames karakteri yeni Frankestein olarak Ölüm Yarışları’nda boy göstermeye başlar.
Bu film de Cehennem Melekleri gibi İngilizce altyazıyla izlemek için çok uygun aslında. Önce İngilizce altyazıyla açıp, serinin diğer filmlerini İngilizce olarak izlemeyi deneyebilirsiniz. Death Race filmini hâlâ seyretmediyseniz, aksiyon filmlerini seviyorsanız, bu filmi kaçırmayın.

Hepsini Vur / Shoot ‘Em Up (2007)

Shoot ‘em Up filmi, Michael Davis’in yönetmenliğini üstlendiği, 2007 yılında çekilen bir film. Filmle ünlü isimler oynuyor: Monica Bellucci ve Clive Owen.
Hamile bir kadın silahlı adamlardan kaçarken onu kurtaran bir adamı anlatan film, İngilizce öğrenmeye çalışan aksiyon filmi severler için oldukça uygun. “Hepsini Vur” olarak Türkçeye çevrilen Shoot ‘em Up filmi bir saat otuz dakika sürüyor.

Zor Ölüm 4.0 / Live Free or Die Hard (2007)

Türkçe altyazılı İngilizce filmler günümüzde internetin her köşesinde bulunabiliyor. Live Free or Die Hard (2007) gibi popüler bir filmi bulmak da elbette çok kolay. Ancak filmi İngilizce altyazı ile izlemek isterseniz indirmeniz gerekebilir.
Len Wiseman tarafından yönetilen Live Free or Die Hard filmi Türkçeye Zor Ölüm 4.0 olarak çevrilmiştir.
Yine bir Türkçeleştirme kurbanı olan filmin tam title çevirisi yapılamıyor. Bir buçuk saatlik filmin konusu ise emekli bir polisin siber suç çetesini çökertmeye çalışması. Amerikan ekonomisinin de çökmeye başlamasıyla John McClane (Bruce Willis) tüm aksiliklerin ortasında kendiyle baş başa kalır.
Amerikan aksanına yoğunlaşmak, aynı zamanda da aksiyon filmi seyretmek isterseniz Live Free or Die Hard filmi oldukça uygun bir film.

Devlet Düşmanı / Enemy of the State (1998)

Enemy of the State filmi 1998 tarihli, Tony Scott’un yönettiği bir film olup Barry Pepper ve Jack Black, Will Smith adlı oyuncular tarafından sahnelenmiştir. Devlet Düşmanı olarak Türkçeleştirilen film bir saat kırk dakika sürmektedir. Sevilen bir aksiyon filmi olmakla birlikte Amerikan yapımı olan film Amerikan aksanı ile haşır neşir olmak için gayet uygun.
Politik bir öldürülmenin kurbanının kanıtlarını bulan Robert Dean karakteri devletin ajanları tarafından köşeye sıkıştırılmaktadır… Ama aynı zaman Robert, ailesini ve arkadaşlarını da bu olaydan korumak zorundadır…
Enemy of The State (1998), İngilizce film izlemek isteyenlerin favori aksiyon filmlerinden biri olacak.

Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Kiss Kiss Bang Bang (2005) filmi, Shane Black’in yönettiği bir film olup aksiyon severlerin gözde filmlerinden birisidir. Robert Downey Jr., Val Kilmer, Michelle Monaghan gibi isimlerin oynadığı film Amerika Birleşik Devletleri yapımı olup bir saat kırk iki dakika sürmektedir. İngilizce aksiyon filmi denilince akla gelen Kiss Kiss Bang Bang filmi aksiyonun yanında komedi unsurları da taşır.
Filmin karakteri Harry, hırsızlık yaparken bir anda kendisini oyunculuk seçmelerinde bulur; dedektiflik rolünü kapmaya çalışır. Bir yandan da okuldan tanıdığı Harmony’ i etkilemeye uğraşır.

Konuşarak Öğren ile İngilizce Öğrenin!

Konuşarak Öğren İngilizce öğrenme metotları arasında en etkili olanını sunuyor. Ana dili İngilizce olan öğretmenlerle bire bir sohbet edip İngilizcenizi geliştirdiğiniz Konuşarak Öğren eğitim uygulamasını sizin takviminize göre haftada istediğiniz kadar ayarlayabiliyorsunuz.
Malum, İngilizce öğrenmek yeteri kadar zor ve Konuşarak Öğren metodu ile gerçekten çok büyük bir eksikliğimiz olan “speaking” eksikliğimizi giderebiliriz. Birçok insan İngilizceyi anlıyor ancak konuşamıyor. Ama bir bebeğin anadilini öğrenmesi nasıl pratik ve duymakla oluyorsa, İngilizceyi de ikinci dilimiz olarak yine pratikle ve duyarak öğrenmeliyiz.
İngilizce diziler ve filmlerin yanı sıra Konuşarak Öğren uygulaması ile haftada yirmi dakika bile pratik yapsak faydasını görürüz, çünkü bu hiç konuşmamaktansa zihnimizdeki kayıtlı bilgileri kullanmamızı ve bilgilerin kalıcı yer edinmesini sağlar.
Konuşarak Öğren metodu anadili İngilizce olan öğretmenler sayesinde yüzde yüz güvenceli olur. Hem İngilizce’ yi yanlış öğrenmezsiniz hem de bir yabancı ile konuşma fırsatınız olmuş olur.
Bir yandan İngilizce diziler, bir yandan İngilizce filmler, bir yandan da İngilizce şarkılar derken, bir de eğitimimizi Konuşarak Öğren ile noktalasak oldukça mantıklı bir karar vermiş oluruz çünkü öğrendiğimiz her bilgiyi konuşma esnasında pratik etmek çok çok önemli bir adım.
Konuşarak Öğren ile İngilizce öğrendiğimiz vakit biliriz ki İngilizce’yi gerçekten öğreniyoruz. Çünkü ne kadar çok pratik yaparsak bizim için o kadar iyi. İngilizce geliştirmek için film izlemek de tabii oldukça etkili bir yöntem. Hele de çocuklarınız varsa, Konuşarak Öğren eğitiminin yanında İngilizce Türkçe altyazılı cizgi filmler açabilirsiniz. Zira çizgi filmler de çocukların dil gelişimini olumlu yönde etkiliyor.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı