İngilizce Geliştirmek için 6 Komedi Filmi Önerisi


açık mavi arka plan üzerinde konuşarak öğren logosu, ingilizce geliştirmek için 6 komedi filmi önerisi yazısı ve popcorn vektörel çizim
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce öğrenmek yirminci yüz yılda birçok insan için önemli bir sorun hâline geldi. Dünyanın en çok konuşulan dili olma özelliğiyle İngilizce, tabelalardan tutun da sinemaya kadar globalleşmiş durumda. Durum böyleyken birçok insan da gerek iş için, gerek kültürünü arttırmak için, gerekse izlediklerini anlamak için İngilizce öğrenmeye yöneliyor.
İngilizce bilmek hem günlük hayatta bize çok yardımcı oluyor, hem de iş hayatına bir artı ekliyor. İngilizce bildiğimizde şu an dünyada yazılan birçok makaleye, birçok edebi esere ve birçok sanat dalına göz atma şansına erişmiş oluyoruz. Yeni kültürlerden insanlarla tanışabiliyoruz. Birçok insan ikinci dili olarak İngilizce öğrendiği için yalnızca Amerikanlar ve İngilizler ile değil, tüm dünya ile iletişime geçebiliyoruz.
İngilizce öğrenmek bazı insanlar için oldukça zorlu bir süreç. Okulda gördüğümüz İngilizce dersleri çoğu kişi için faydasız oluyor ve dilden soğumasına yol açıyor. Okulda hiç pratik yapmadığımız için hem iyice öğrenemiyoruz hem de vaktimiz boşa gidiyor. Yaşımız ilerleyip İngilizce bilmek önem kazandıkça da paniğe kapılıyoruz.
Oysa İngilizce gramatik açıdan aşırı zor bir dil olmasa da ana dili Türkçe olanlar için zorlayıcı; çünkü telaffuzları ve harfleri bizim dilimize hiç benzemiyor. İngilizce’yi en kolay nasıl öğrenebiliriz? Elbette İngilizce dizi ve İngilizce film seyrederek!
İngilizce öğrenmek için film seyretmek gerçekten de çok etkili bir yöntem. İngilizce altyazılı filmler seyrettiğimizde hem İngilizce duyduğumuz için kulağımız alışır, hem de az da olsa yeni sözcükler öğrenebiliriz. Ayrıca, önceden öğrendiğimiz İngilizce kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini de Amerikan yahut İngiliz aksanı ile duymuş oluruz.
Bunların hepsi İngilizce öğrencisi için zevkli ve de eğlenceli alıştırmalardır. Hem de, eğer duyduklarınızı anlıyorsanız tadından yenmez. İngilizce öğrenmek için çizgi film izleyerek yolculuğunuza başlayabilirsiniz, zira dili en kolay olanlar onlar olacaktır.
Ama çizgi filmlerden çok hoşlanmayan bir yetişkinseniz, dram filmlerini seyrederecek havada değilseniz, komedi filmleri tam da size göre. Sizler için derlediğim altı İngilizce komedi filmi seyrederek İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

  • Click (2006), Aman Tanrım! / Bruce Almighty (2003),
  • Bay Evet / Yes Man (2008),
  • Evde Tek Başına / Home Alone (1990),
  • Felekten Bir Gece / The Hangover (2009),
  • Git başımdan! / Due Date (2010) filmlerini tanıtacağım.

Click (2006)

İlk filmimizin adı Click. İngilizce Komedi filmi denince akla gelen filmlerden birisi olan Click, Frank Coraci tarafından yönetilmiş. Adam Sandler, Kate Beckinsale, Christopher Walken, David Hasselhoff’un oynadığı filmin konusu oldukça eğlenceli. Michael Newman adında mimar bir baba oldukça işkoliktir ve güzel karısını, çocuklarını, kısaca aile hayatını ihmal eder.
İhmal ettiği hayatında kaçırdığı şey çok fazladır. Bir gün eline hayatını kontrol edebileceği bir kumanda geçer ve işler değişir. Eğer bu konu ilginizi çektiyse, “White men issues” odaklı bu filme bakabilirsiniz, hem eğlenirsiniz, hem de İngilizceniz gelişir.

Bruce Almighty / Aman Tanrım! (2003)

Tom Shadyac’ın yönettiği 2003 tarihli Bruce Almighty filminin başrolü herkesi tanıdığı ve sevmeyeninin neredeyse hiç olmadığı Jim Carrey. Komedi film türünün ustası olan Jim Carrey, Bruce Almighty filminde rolünün hakkını veriyor.
Hem İngilizce mizah anlayışını kavramak, hem de eğlenmek için muhteşem bir film olan Aman Tanrım filmi bir saat kırk bir dakika sürüyor. Bir televizyon muharibi olan Bruce Nolan her tanrıya isyan ettiğinde başına türlü olaylar gelmektedir. Ve en sonunda tanrı insan kılığına girerek Bruce Nolan’a unutamayacağı bir ders vermeye karar verir.
Eğer komedi filmleri ilginizi çekiyorsa, İngilizcenizi de geliştirmek istiyorsanız, Bruce Almighty kaçırmamanız gereken filmler arasında.

Bay Evet / Yes Man (2008)

Sırada karşınızda Yes Man (2008) filmi var. Bay Evet olarak Türkçeleştirilen Yes Man’de, yine Jim Carrey oynuyor. Peyton Reed’in yönettiği Yes Man filmi bir saat kırk üç dakika.
Filmin oldukça sıra dışı bir konusu var. Carl Allen adlı karakterimiz her şeye hayır diyen negatif bir kişiliktir. Bir gün her şeye bir yıl boyunca evet demesi gereken bir programa katılır. İlk başta bir problem çıkmaz ancak vakit geçtikçe çeşitli sorunlar doğacaktır.
Amerikan yapımı bu filmi kendinize daha yakın bulacaksınız, zira Türk ve Amerikan mizahı, İngiliz mizahına kıyasla benzerlikler taşımaktadır. Usta oyuncu Jim Carrey’nin oynadığı bu filmi izleyerek hem gülüp hem de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Mümkünse İngilizce altyazı veya hiç altyazı olmadan izlemenizi gelişiminiz açısından tavsiye ederim.

Evde Tek Başına / Home Alone (1990)

Evde Tek Başına filmini herkes bilir. Genelde yılbaşında yayınlanan bir filmdir Home Alone. Tam bir aile komedisi olan filmin karakterini ise yıllar geçip büyümüş olmasına rağmen herkes çocukluğu ile tanır. Chris Columbus’un yönettiği Evde Tek Başına filmi 1990 yapımı. Macaulay Culkin, Catherine O’Hara, Joe Pesci gibi isimlerin oynadığı filmde komedi unsurları ön planda.
Karakterimiz Kevin, noelde ailesi Fransa’ya tatile giderken evde tek başına kalır. Tabii bu isteyerek olmaz, Kevin unutulmuştur. Kevin evde tek başına kalınca, evi çeşitli şeyler yaparak hırsızlardan korumaya çalışacaktır.
Eğer hâlâ Evde Tek Başına filmini seyretmediyseniz, ya da çok önceden seyrettiyseniz şimdi boş bir gecenizde filmi İngilizce altyazılı ya da altyazısız olarak izlemeye çalışın. Eğlenmeniz kaçınılmaz.

Felekten Bir Gece / The Hangover (2009)

2009 yılında çekilen Felekten Bir Gece, Todd Phillips tarafından yönetilmiştir. Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis gibi isimlerin oynadığı film ABD ve Almanya ortak prodüksiyondur.
İzleyenleri kahkahalara boğan filmde sıra dışı bir mizah anlayışı kullanılır. Dört arkadaş bir gece çok fazla alkol alırlar ve uyandıklarında kendilerini saçma sapan bir ortamda ve bir bebekle bulurlar. Ayrıca ertesi gün düğüne yetişecek olan damat arkadaşları da ortada yoktur.
The Hangover filmini dilerseniz İngilizce altyazılı film indir diye aratarak, dilerseniz de full İngilizce film izle yazıp yanına filmin ismini yazarak aratabilirsiniz.

Git başımdan! / Due Date (2010)

Listedeki sonuncu filmin ismi Git başımdan! / Due Date (2010). 2010 yapımı filmi yine The Hangover’da olduğu gibi Todd Phillips yönetiyor. Robert Downey Jr., Zach Galifianakis, Michelle Monaghan’ın oynadığı filmin konusu ilginçtir:
Peter Highman bir baba adayıdır. Eşi çok yakında doğuma girecektir ve ilk çocuklarını kucağına alacaktır. Doğum vaktinde karısının yanında olmak isteyen Peter’in işleri ters gider, bir türlü karısına ulaşamaz. Sinirleri gerilir ve ortaya komik bir durum çıkar.
İngilizcenizi geliştirmek için Git Başımdan! Filmini İngilizce altyazılı filmler araması yaparak bulabilirsiniz.

Konuşarak Öğren ile İngilizce Öğrenin!

Konuşarak Öğren ile İngilizcenizi geliştirebilirsiniz: Nasıl mı? Konuşarak Öğren uygulaması İngilizce konuşan öğretmenlerle görüntülü olarak birebir çağrılar gerçekleştirmenizi sağlar. Konuşarak Öğren uygulaması İngilizce öğrenmek isteyen ancak pratik yapacak birilerini bulamayan kişiler için çok uygundur, ayrıca seviye tespit yaparak seviyenize göre hocalar bulabilirsiniz.
Birçok kişi İngilizce’yi anladığını fakat konuşamadığını söyler. Bu İngilizce öğrencileri arasında sık rastlanan bir durumdur. Böyle durumlarda yapılabilecek en güzel şey pratik yapmak, konuşmak ve İngilizce müzikler, podcast’ler dinlemektir.
İngilizce Dizi ve film izlemek birçok kişinin hem eğlenmek hem de öğrenmek için yaptığı bir şeydir. İngilizce film türleri arasında en sevilen türlerden birisi olan komedi türünden altı filmi sizler için bu yazımda derledim.
Ancak İngilizce altyazılı film seyretmek de her zaman için yüzde yüz çözüme götürmez. Bir dili öğrenmek için o dil üstünden bol bol alıştırma yapmak gereklidir. Konuşarak Öğren eğitimi ise bu amaçla geliştirilmiştir, yani ezbere dayalı eğitimi değil, konuşarak öğretmeyi amaçlar.
Bazen bir yabancıyla konuşmak istediğimizde bunun yazmak kadar basit olmadığını görürüz. Sözcükler adeta dilimizin ucundadır ancak telaffuz edemeyiz. İşte bu durum bizim “speaking” seviyemizin düşüklüğünden kaynaklanıyor.
İngilizce bilmek de kendi içinde dallara ayrılmaktadır. Speaking, reading, listening ve writing farklı şeylerdir. Örneğin çok İngilizce kitap okumamıza rağmen hiç pratik yapmadıysak konuşurken zorlanabiliriz.
Ya da sürekli İngilizce dizi ve İngilizce film seyrettiysek gramere hakim olmadan yalnızca sokak ağzına alışabiliriz. Böyle durumlarda yanlış öğrenilen bilgileri de düzeltmek zordur. Bu yüzden işinin ehli öğretmenler tarafından verilen İngilizce dersleriyle hem sizin belirleyeceğiniz sürelerde sohbet edebilir, hem de speaking seviyenizi daha da ilerletebilirsiniz.

Öte yandan İngilizce “Konuşarak Öğren” uygulaması sizin İngilizceyi daha özgüvenli bir şekilde konuşmanızı da sağlar. Bir dili konuşurken hata yapmak normaldir. Hiçkimse ana dili olmayan bir dili yüzde yüz kusursuz konuşamaz, illa ki bir yerlerde hata yapacaktır. Bu yüzden kendinizi hata yapmamak için zorlamak yerine dilin akışına bırakıp eğlenmeye çalışın.
Zaman geçtikçe İngilizce konuşurken özgüveniniz de daha iyi olacak, telaffuzlarınız gelişecektir.

Eğer etrafınızda küçük bir kardeşiniz, çocuğunuz ya da tanıdığınız varsa onlar da ingilizce öğreten çizgi filmler izleyebilir, aynı zamanda da Konuşarak Öğren’den ders görebilir. Böylelikle ilerleyen yaşlarda İngilizce’yi ana dili gibi bilecek, zorlanmadan konuşacak ve “bilingual” olacaktır. Yirmi birinci yüz yılda İngilizce’yi bilmek dünyayı ve gündemi takip etmek için olmazsa olmazlardan biridir, en az matematik, türkçe dersi kadar önemlidir. Eğer siz de bir yetişkin olarak ingilizcenizi geliştirmek isterseniz, hem altı filmden oluşan İngilizce Geliştirmek için Altı Komedi Filmi Önerisi listemize, hem de Konuşarak Öğren eğitimine bakmayı unutmayın.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı