İngilizce Diziler: İngilizce Öğrenmek ve Geliştirmek İçin Dizi Önerisi


İngilizce Öğrenmeye Nereden Başlamalı?
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizceyi geliştirmek için en keyifli yöntemlerden biri de İngilizce dizi izlemektir. İngilizce öğrenmek için diziler izlemek dil öğrenmede ve geliştirmede oldukça etkilidir. Hiç İngilizce bilgisi olmayanlar için faydalı olduğu söylenemez. En azından 1. seviyeye iyi derecede hâkim olmak gerekir. Seviyelere uygun birkaç yabancı dizi ismi vererek sizlere yabancı dizi izleyerek İngilizcenizi geliştirme fırsatı sunmak istiyoruz. İngilizce geliştirmek için diziler izlemek ve İngilizce seviyenizi iyileştirmek istiyorsanız seviyenize uygun diziler izlemelisiniz.

İngilizceyi geliştirmek için en keyifli yöntemlerden biri de İngilizce dizi izlemektir. İngilizce geliştirmek için diziler izlemek dil öğrenmede ve geliştirmede oldukça etkilidir. Hiç İngilizce bilgisi olmayanlar için faydalı olduğu söylenemez. En azından 1. seviyeye iyi derecede hâkim olmak gerekir. Seviyelere uygun birkaç yabancı dizi ismi vererek sizlere yabancı dizi izleyerek İngilizcenizi geliştirme fırsatı sunmak istiyoruz. İngilizce geliştirmek için diziler izlemek ve İngilizce seviyenizi iyileştirmek istiyorsanız seviyenizi uygun diziler izlemelisiniz.

Yeni başlayanlar için İngilizce diziler

 • Arrow
 • Flash
 • The 100
 • Under The Dome
 • The Walking Dead
 • The Following
 • Revolution
 • Bates Motel
 • Teen Wolf
 • The Office
 • About a Boy

Arrow

Bir deniz kazasında öldüğü düşünülen Oliver Queen, uzun süre bir adada yalnız başına yaşamış ve adada geçirdiği süre boyunca çok değişmiştir. 5 yıl sonra bulunmasının ardından evine dönen Oliver, geçmişte işlediği günahlarından arınmaya karar verir ve suçlularla mücadele etmek için kendisine Arrow isimli yeni bir kişilik yaratır.

Flash

Bir bilim insanı olan Barry Allen, bir laboratuvarda çalışmaktadır. Ancak şehirde yaşanan fırtınalı bir gece esnasında laboratuvardaki kimyasal malzemeler, kendisine zarar verir ve Barry tam bu esnada kimsenin asla tahmin edemeyeceği süper güçler kazanır. Artık inanılmaz hızlı bir şekilde hareket edebilmektedir ve şehri Central City’deki suçlularla yüzleşmeye başlar.

The 100

Bir nükleer savaş tüm dünyayı yok eder. Ancak dünyanın yok edilmesinden tam 97 yıl sonra, insanlıktan kalan tek örnekleri barındıran bir uzay gemisi ortaya çıkar ve insanlığın son 100 gencini dünyayı tekrar insanlarla doldurmak amacıyla dünyaya geri gönderir.

Under the Dome

Stephen King’in aynı isimli romanın uyarlanmış olan bu dizi, Chester’s Mill kasabasının görünmeyen yüzünü ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Kasabanın büyük bir kubbeyle sarıp sarmalanması ve dış dünya ile iletişimin kopması üzerine kasabada yaşanan olaylar işlenmekte ve insanlar arasındaki diyaloglara yer verilmektedir.

The Walking Dead

Yaşayan ölüler kasabasını anlatan bu dizide, kasabanın polis şefi Rick Grimes bir gün vurularak hastaneye kaldırılmış; fakat o komadayken geçen sürede bölgedeki yaşam altüst olmuştur. Artık tüm dünya, insan etiyle beslenen zombilerin insafına kalmıştır. Atlanta’da zombilerden kaçarak kaostan uzaklaşmaya çalışan insanlar ise yeni bir hayat kurmaya çalışmaktadır. Robert Kirkman’ın aynı isimli bir çizgi romanından uyarlama olan bu ürkütücü hikâyenin yönetmeni ise Esaretin Bedeli ve Yeşil Yol filmleri ile tanıdığımız Frank Darabont…

The Following

Ünlü bir seri katil olan Joe Carrol, hapsolduğu hücresinden kaçarak diğer seri katillerle iletişime geçebileceği bir ağ kurmuştur. Bu durum üzerine FBI, daha önce Joe Carrol’ı yakalamış eski ajan Ryan Hardy’yi davaya incelemek için göreve çağırır. Katil Carrol’ın kurduğu ağı ortaya çıkaran Hardy, kendini çalıştığı tüm ekip arkadaşlarına ispatmıştır. Ancak artık tutuklaması gereken kişi sadece Joe Carrol değil, onun birlikte çalıştığı koca bir katiller ordusudur.

Revolution

J.J. Abrams tarafından yazılmış bir kıyamet sonrası senaryosu olan Revolution, dünya üzerindeki enerji kaynaklarının tükenmesinin ardından, hayatta kalmaya çalışan bir grup insanın mücadelesini anlatmaktadır. Dizideki insanlar, yeni enerji kaynakları aramalarının getirdiği zorlukların yanında âdeta bir yaşam mücadelesi vermektedir.

Bates Motel

Babasının ölümünün ardından, Norman Bates ve annesi Oregon sahilinde küçük bir kasabaya taşınmış burada bir motel satın almışlardır. Ancak Norman’ın tutarsız ruh hali, her geçen gün onları karanlık ve şiddet dolu bir yola sürüklemektedir.  Eğer ‘’Psycho’’ filmini izlediyseniz, bu diziyi izlemenizin ardından Norman Bates ve annesinin nasıl bu duruma geldiğini, daha iyi anlayacaksınız.

Teen Wolf

Scott McCall ormanda dolaşırken bir kurt adam tarafından ısırılmış ve o da bir kurt adama dönüşmüştür. Bir lise öğrencisi olan Scott için bu gerçeği kabul etmek ve hayata devam etmek gitgide zorlaşmakta ancak Scott en iyi arkadaşı Stiles Stilinski ve başka bir kurt adam olan Derek Hale’in yardımlarıyla bu gerçeği diğerlerinden saklayarak normal bir hayat sürmeye çalışmaktadır.

The Office

Dunder Mufflin Kâğıt Şirketi, her ne kadar sıradan gibi görünse de aslında oldukça komik bir ofise sahiptir. İktidar düşkünü bir patrona sahip bu şirkette, aynı zamanda her biri birbirinden farklı olan karakterler çalışmaktadır. Modern dünyanın içinden gelen bir hikâyeye sahip olan The Office, çalışanların patronlarıyla ve birbirleriyle olan ilişkilerini eğlenceli bir üslupla yansıtmaktadır.

About a Boy

2002 yılında aynı adla sinemaya uyarlanan Nick Horby’nin bu kitabı, sorumluluktan kaçan ve hala bir çocuk gibi yaşayan bir adamın, 9-10 yaşlarındaki komşusu bir çocukla olan ilişkilerini konu almaktadır. Dizinin başrollerinde Will Freeman rolüyle David Walton ve Marcus rolüyle Benjamin Stockham bulunmaktadır.

Bu dizilerde konuşmalar yavaş bir tempoda olup kelimeler birinci seviyeye uygundur.

2.seviye İngilizce öğrenmek için diziler

 • Vikings
 • Hannibal
 • Friends
 • Orphan Black
 • Supernatural
 • The Vampire Diaries
 • The Originals
 • Continuum
 • Fargo
 • Believe
 • 2 Broke Girls
 • Orange is the New Black
 • Chuck
 • Banshee
 • Community
 • Gotham

Vikings

Savaşçı ve tüccar bir kavim olan Vikingler’in çok az işlenmiş ilgi çekici kültürüne hep birlikte tanık olduğumuz bu dizide, 8. yüzyıldaki İskandinavya’da basit bir çiftçiyken birden cesur bir savaşçıya dönüşen Ragnar Lothbrok ve ailesinin öyküsünü anlatılmaktadır. Savaş Tanrısı Odin’in soyundan geldiğine inanılan Ragnor’un acımasız ve korkusuz adamlarıyla birlikte denizlerle olan sınavının anlatıldığı bu dizi, birçok Avrupa efsanesine ve tarihi figürlere yer vermiştir.

Hannibal

Thomas Harris’in dünyaca ünlü serisi Hannibal’dan uyarlanan dizi, bu kez de Red Dragon’a odaklanmaktadır.  Hepimizin az çok bildiği bu seri katil hikâyesinde bu kez başrollerinde Dr. Hannibal Lecter olarak Mads Mikkelsen ve FBI Ajanı Will Graham olarak Hugh Dancy yer almaktadır.

Friends

Tüm zamanların en sevilen sitcom’larından biri olan Friends, günümüzde hala en popüler diziler arasında yer almaktadır. Çocukluk arkadaşı olan Monica ve Rachel, Monica’nın eski arkadaşı Phoebe, Monica’nın ağabeyi Ross, Ross’un üniversiteden oda arkadaşı Chandler ve onun ev arkadaşı Joey’in yolları geçmişte bir şekilde kesişmiş ve zamanla bu 6 arkadaş gitgide yakınlaşmışlardır.Müthiş bir mizah ile dostluk bağlarının içiçe geçtiği dizideki karakterler, 10 sezona yayılan hikaye boyunca izleyiciyle birlikte büyüyüp olgunlaşmış ve İngilizce öğrenmek isteyen herkesin bir kez de olsa göz attığı bir dizi olmuştur.

Orphan Black

Her şeyden ümidinizi kestiğiniz bir anda, geride bırakacağınız birileri de yoksa ve hayat çekilmez bir hal aldıysa ne yapardınız? Hele de tam bu anda size tıpatıp benzeyen birinin kendini öldürdüğünü gördüğünüzü düşünün. Bu kişinin kimliğine bürünmek ister miydiniz? İşte tam da böyle bir durum yaşayan Sarah, eski hayatını geride bırakıp, yeni kimliğiyle hayatına devam etme kararı almıştır. Ancak onu bekleyen hayat, pek de hayal ettiği gibi değildir.

Supernatural

Adından da anlaşılacağı gibi doğaüstü olaylara yer veren Supernatural,  Dean ve Sam Winchester kardeşlerin, doğaüstü yaratıklarla verdikleri savaşı konu almaktadır. Anneleri bilinmeyen bir varlık tarafından yakılarak öldürülmesinin ardından Sam normal bir hayat sürme isteği ile abisi ve babasının yanından ayrılıp üniversite eğitimi almaya karar vermekte ancak babasının kayıp olduğunu öğrenmesiyle eve geri dönmektedir. İşte macera tam da bu anda başlamaktadır.

The Vampire Diaries

Kısa bir süre önce ailesini kaybeden Elena ve kardeşi teyzeleri ile Mystic Falls’da yaşamaya başlamıştır. Ancak işler sanıldığı kadar sakin ilerlemeyip, Stefan Salvatore ve Damon Salvatore’un kasabaya dönmesiyle başlayan olaylar zinciri, gün geçtikçe gizemin ve aksiyonun dozunu arttırarak devam etmektedir. L.J. Smith tarafından kaleme alınan bu seride seride; iyi ve kötünün birbirleriyle olan savaşı iki kardeş vampir Damon ve Stefan arasında yaşanırken, ikisinin arasında kalan Elena dengeleri korumak istemektedir.

The Originals

The Vampire Diaries yani Türkçeleşmiş adıyla Vampir Günlükleri’nden ilham alınarak çekilen bu dizi, New Orleans’taki bir vampir topluluğunu anlatmaktadır.

Continuum

2077 yılında geçen bu dizide, dedektiflik yapan Cameron Kiera, amirinin de isteğiyle, Liber8 diye bilinen bir terörist grubunun idamına katılır. Ancak işlerin bir anda bir şeyler ters gitmeye başlamasıyla Cameron kendini Vancouver’ında bulmaktadır. Oğlu ve eşinden uzak bu zaman diliminde sıkışıp kalan Cameron, suçluları yakalamak ve hayatına geri dönmek için elinden geleni yaparken, Alec Sadler adlı genç bir dahi ona yardım eli uzatmaktadır.

Fargo

Esrarengiz bir kiralık katil olan Lorne Malvo, cinayet işlemek üzereyken geçirdiği bir kaza sonucu hastaneye kaldırılır. Hastanede Lester Nygaard adında genç bir adamla ile tanışan Malvo, genç adamın da hayatını değiştirir. Sıradan bir hayatı ve geçmişi başarısızlıklar dolu olan Lester, ailesi tarafından sürekli küçümsenmiştir. Malvo ile tanışıp onunla yaptığı konuşmalardan etkilenen Lester, karısını öldürerek farklı bir dünyanın kapısını aralarken herkesin tanıdığı insan olmaktan vazgeçmektedir.

Believe

Çeşitli doğaüstü güçlere sahip olan Bo, 2 yaşından beri kendisinde olan değişikliğin farkında ancak bu özel yeteneklerini kontrol edememektedir. Gerçek İnananlar isimli küçük bir grup tarafından büyütülen Bo’nun hayatı, onun yetenekleri kullanmak isteyenler tarafından tehlikeye girince grup, Bo’ya bir koruma ayarlayarak onun hayatını kurtarmayı amaçlamaktadır. Koruması Tate ve 10 yaşındaki Bo, peşlerindekilerden kaçmak için dolaşırken onları birçok macera beklemektedir.

2 Broke Girls

Aynı restaurantta çalışan Max ve Caroline birbirlerinden çok farklı ancak aynı çalışma ortamında bulunmak zorunda kalan iki garsondur. Max; hoyrat, sokaklara alışık, kendine pek güvenmeyen ve hayattan pek bir beklentisi olmayan bir karaktere sahipken, Caroline; Max’in aksine hırslı ve özgüven sahibidir. Başlangıçta çok iyi yaşam süren Caroline, zamanla kendini bir anda garson olarak bulmuştur.

Orange is the New Black

Piper Chapman, güzel bir hayat, iyi bir sevgili ve mutlu bir aile sahibi genç bir kadındır. Üniversite yıllarında işlediği bir suç yüzünden bu hayatını bırakıp hapse giren Piper, başlarda hapishane hayatında oldukça zorlansa da, zaman içinde uyum sağlamaya başlamaktadır. Hapishanedeki diğer mahkûmlarla beklenmedik bir şekilde dostluklar kuran genç kadın, bu zamana kadar hayatında inandığı her şeyi sorgulamaya başlamaktadır.

Chuck

Uluslararası teröristler, suikastçılar, silah kaçakçılarının sıklıkla yer aldığı bu dizide, birdenbire hükümetin tüm sırlarına vakıf, adeta yürüyen bir bilgisayar olarak bulan Chuck Bartowski’nin ajanlık maceraları anlatılmaktadır. Bu dizide Chuck Bartowski rolüyle başrol oynayan Zachary Levi’ye, Sarah Walker karakteriyle Yvonne Strahovski eşlik etmektedir.

Banshee

Eski bir mahkûm ve aynı zamanda usta bir hırsız olan Lucas Hood, 15 yılını hapishanede geçirmiştir. Özgürlüğüne kavuştuktan sonra eski sevgilisini aramaya koyulan Lucas, sevgilisini bulmak için küçük bir kasaba olan Banshee’ye gider. Oldukça belalı olan bu kasabada rahat etmek isteyen Lucas öldürülen bir polis şefinin kimliğine bürünür. Artık yeni bir kimliğe sahip olan Lucas, peşine düşen geçmişi ile bağlantılı olan insanlarla savaşmak zorunda kalmaktadır.

Community

Hukuk diploması iptal edilen bir avukat, topluma uyum sağlamakta güçlük çeken zorlanan kişileri eğitmek amacıyla bir grup kurarken asıl amacı kendi kişiliğini geliştirmektir.  Karakterin yaşadığı komik maceralara ve kişilik analizlerine sıkça yer verilen dizi, izleyenlere eğlenceli dakikalar vaat etmektedir.

Gotham

Ünlü kahramanı Batman’in şehri olarak bildiğimiz Gotham’ın, Batman’den öncesinin anlatıldığı dizide; Polis Departmanı’nda çalışan James Gordon’ı merkeze alınmaktadır. Bruce’un Batman’e dönüşme yolculuğuna eşlik eden Gordon, aynı zamanda şehirdeki pek çok kötü adamla da mücadele etmektedir. Ayrıca Penguen, Kedi Kadın ve Zehirli Sarmaşık gibi Batman evreninin birçok ünlü karakteri; gençlik halleriyle Gotham’da kendilerine yer bulmaktadır.

Konuşma hızı yine yavaş tempoda olup kelime çeşitliliği ilk seviyeye göre daha fazladır.

3.seviye İngilizce geliştirmek için diziler

 • Big Bang Theory
 • How I Met Your Mother
 • Two And a Half Man
 • New Girl
 • Gossip Girl
 • Lost
 • Sons of Anarchy
 • American Horror Story
 • Fringe
 • 24
 • Da Vinci’s Demons
 • Veronica Mars
 • True Detective
 • The Blacklist
 • Breaking Bad
 • Dexter
 • Intelligence
 • Lie to Me
 • Scrubs
 • Mentalist
 • Prison Break
 • Sleepy Hollow
 • Monk
 • Californication
 • The Wire
 • Outlander

Big Bang Theory

The Big Bang Theory, Two and a Half Men’in yaratıcısı ve yazarı Chuck Lorre imzasını taşıyan, zekâ unsurlarıyla dolu bir komedi dizisidir. Bu dizide, MIT doktorası yapan ve oldukça asosyal iki araştırma görevlisinin, sıradan bir garson olan Sheldon ile zamanla gelişen komşuluk ilişkilerini anlatmaktadır.

How I Met Your Mother

2030 yılında Ted Mosby isimli bir mimarın, çocuklarına anneleriyle tanışma hikâyesini anlatmak istemesiyle başlayan dizi, 2005 yılının Amerikası’na geri dönerek 5 arkadaşın yaşadığı maceraları anlatmaktadır. Ted, ev arkadaşı Marshall, Marshall’ın nişanlısı Lily ve oldukça çapkın olan Barney hayatlarına devam ederken tanıştıkları muhabir Robin Scherbatsky ile efsane kadro tamamlanır.

Two And a Half Man

Malibu sahilinin gözde bekarı, çapkın Charlie Sheen, denize nazır yaşadığı dubleks evinde, bir reklam şirketi için bestelediği müziklerle geçimini sağlarken, bir yandan da yalnız yaşadığı evinde her gece başka bir güzeli ağırlamaktadır. Fakat kendince rüya gibi olan yaşamı, karısı tarafından terkedilen erkek kardeşi Alan ve onun 10 yaşındaki oğlu Jake’in evine taşınmasıyla kabusa dönmektedir. Başlangıçta düzeninin bozulmasından şikâyetçi olan Charlie, zamanda kardeşi ve yeğeni ile yakaladığı aile havasını sevmeye başlamaktadır.

New Girl

Kadın-erkek ilişkileri üzerine bir sitcom olan bu dizide, sevgilisinden yeni ayrılan Jess, üç erkekle birlikte aynı eve taşınmak zorunda kalmıştır. İnsan ilişkilerinde pek başarılı olamayan Jess, evde geçirdiği süre içerisinde başlangıçta zorlanacak ancak zamanla hem kendini geliştirme fırsatı bulacak, hem de erkeklerin dünyasını yakından tanıyacaktır.

Gossip Girl

New York’un yukarı Batı yakasında yaşayan, bir grup lise öğrencisinin yaşadığı ihtişam dolu hayata, aşklara ve ayrılıklara ışık tutan bu dizi; ‘’Gossip Girl’’ isimli bir blog üzerinden izleyicilere aktarılmaktadır. Bir döneme damgasını vuran bu dizi; anlatılan hikâyeler kadar, dizide giyilen kıyafetler ve kullanılan aksesuarlarla bile izleyicilerin ilgisini çekmektedir.

Lost

Oceanic Havayolları’nın Sidney-Los Angeles seferini yapan 815 sefer sayılı uçağı, okyanus üzerinden geçerken, manyetik bir alana kapılarak büyük bir adaya düşmüştür. Ancak ilk başta sıradan, tropik bir ada gibi görünen bu kara parçasının, kazazedelerin her birinin hayatını farklı biçimde değiştirecektir. Adada sandıklarından daha uzun süre mahsur kalan yolcular, her gün yeni bir sürprizle karşılaştıkları bu gizemli adada hayatta kalabilmek ve ne olursa olsun bir yolunu bulup adadan kurtulmak için zorlu bir mücadeleye girmektedir.

Sons of Anarchy

Jax Teller, anne Gemma Teller Morrow ve Jackson’ın üvey babası aynı zamanda çetenin başı Clay Morrow doğup büyüdükleri California’nın Charming kasabasını kendi yöntemlerine göre korumaya kararlı bir ailedir. Onların çevresinde şekillenen motosikletli bir çete, kasabaya başka çetelerin dadanmasına engel olmanın yanı sıra, kanun dışı birçok iş yürütmektedir. Clay işleri kendi usulleriyle çözmeyi tercih ederken, üvey oğlan Jax ise eski yöntemlerin değişimini savunmakta ve iki kuşak arası bir çatışma yaşanmaktadır.

American Horror Story

Her sezonunda farklı olayların işlendiği bu dizide, bazen lanetli bir ev, bazense akıl hastanesinde yaşanan akıl almaz derecede ürkütücü olaylar yaşanmakta ve izleyenleri gerilim dolu dakikalar beklemektedir.

Fringe

627 no’lu uçak, tüm yolcuları ve mürettebatı bir çeşit kimyasal saldırıya maruz kalarak Boston’a iniş yapmıştır. Bu akıl almaz olayın araştırması için Olivia Dunham ve John Scott görevlendirilir. Bir zamanlar hükümetin gizli deneyleri için çalıştırılıp ardından akıl hastanesine kapatılan Walter Bishop’a ulaşan Dunham, yıllar önce üstü örtülen bir dizi doğaüstü deneyin de yeniden canlanmasına aracı olmaktadır.

24

Terörle Mücadele Ünitesi adı verilen bir birimde, önceleri yönetic olan ancak daha sonra birimden ayrılan Jack Bauer’ı canlandıran Kiefer Sutherland’ın çevresinde dönen olayların işlendiği bir dizidir. Dizide anlatılan olaylar gerçek zamanlı olarak diziyi izleyenlere aktarılmaktadır. Her bölüm bir saat içerisinde olan tüm olayları anlatırken, her bir sezon da 24 saat içerisinde olup bitenlerin anlatıldığı çok uzun metrajlı bir film havasında geçmektedir.

Da Vinci’s Demons

Da Vinci’nin çalkantılı hayatına ve onun gençlik dönemine ışık tutan dizi, Leonardo da Vinci’ye ait şimdiye kadar anlatılmamış tüm anıları izleyicilere yansıtmaktadır.  Rönesans İtalya’sında geçen hikaye, Leonardo Da Vinci’nin yaratıcı bir sanatçı, hayalperest bir aşık ve idealist bir adam olarak tanımlanan kişilğine derinlemesine bir bakış atmaktadır.

Veronica Mars

Veronica Mars, Neptune kasabasının popüler liseli genç kızlarından biridir ancak en yakın dostu Lily’nin öldürülmesiyle birlikte kendisini bu kasabada dedektiflik yaparken bulur. Kasaba şerifi olan babası Veronica’nın çalışmasına engel olmak adına önüne aksilikler çıkartsa da, gittikçe hırslanan Veronica, kasabadaki tüm sırları çözmeye çalışır.

True Detective

Louisiana Cinayet Masası’nda görev alan dedektif Rust Cohle ve Martin Hart hikâyenin bu noktasında bir seri katilin peşine düşmektedir. Beraber çalışan bu ikilinin, suçluyu aramak adına yaptıkları takip derinleştikçe kendi hayatlarının zamanla çeşitli zorluklarla yüzleşmek durumunda kalmaktadır. 17 yıl boyunca bir seri katili yakalamak için iz süren iki dedektif, aradan geçen yıllar sonra davanın tekrar ele alınması ile beraber kendilerini bir anda sorgu masasında bulurlar.

The Blacklist

Raymond Reddington, dünyanın en çok arananlar listesinde ilk sırada yer alan azılı bir suçludur. Yıllardır arandığı takdirde yakalanamayan Raymond hiç beklenmeyen bir anda kendi isteği ile FBI’a teslim olur. İşlediği suçların fazlalığı sebebiyle hayat boyu hapis yatacak olan Raymond’a, FBI bir anlaşma teklif eder. Listedeki diğer tüm suçluları kendilerine teslim edilme anlaşmasına uyan Raymond, bu görev için tek şart olarak  FBI profilcisi Elizabeth Keen ile birlikte çalışmak istediğini söyler.

Breaking Bad

Lisede kimya öğretmenliği yapan Walter White bir gün doktorundan akciğer kanseri olduğunu ve pek de fazla ömrünün kalmadığını öğrenir. Kendisinden sonra geride kalacak olan ailesine maddi birikim sağlamak isteyen Walter White, eski bir öğrencisi Jesse Pinkman ile beraber uyuşturucu işine girer ve yasa dışı pek çok işe bulaşır. Bu andan itibaren ikiliyi zorlu anlar beklemektedir.

Dexter

Miami’de yaşanan cinayetleri inceleyen bir uzman olan Dexter Morgan, dünyaya adalet sağlamak amacıyla birçok cinayet işlemektedir. Hayatta kalma amacını dünyaya adalet getirmek olarak tanımlayan Dexter, işinin ehli bir seri katil aynı zamanda sosyal yönü güçlü bir portre çizmektedir. 2006 ila 2013 yılları arasında 8 sezon boyunca yayınlanan bu dizinin, dünya genelinde pek çok hayranı vardır.

Intelligence

Beynine yerleştirilen implant sayesinde dünyadaki tüm bilgi ağına ulaşabilen Gabriel Black, dünyada bu şekilde yaşayan tek kişidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin gelmiş geçmiş tarihi boyunca en değerli silahı olan Gabriel’in tek amacı ülkesini olası tüm düşman saldırılarından korumaktır. Michael Seitzman’ın yaratıcısı olduğu dizinin oyuncu kadrosunda Josh Holloway, Meghan Ory, Michael Rady, Marg Helgenberger gibi isimler yer almaktadır.

Lie to Me

“Bir insan on dakikada ortalama kaç kez yalan söyler?” sorusu ile yola çıkan Lie to Me, Dr. Lightman ve ekibinin yalanları ortaya çıkartma sürecini konu alan bir yapımdır. Her bölümde, yeni davalar ile mücadele eden Lightman Grup, beden dilini ve yüz ifadelerini okuyarak yalanları analiz edip sıradan vatandaşlardan hükümetin askeri birimlerine kadar her türlü çözümsüz vakayı çözümlü kılmaktadır.

Scrubs

Sacred Heart Hatanesi’ne stajyer olarak başlayan ve ardından doktorluğa uzanan bu yolculuğu biz izleyicilere anlatan Scrubs’da hastane koridorlarında yaşanan çeşitli olaylara yer verilmektedir.  Christopher Turk, Elliot Reid ve hemşire Carla arasında dostluk ve kadın erkek ilişkilerinin eğlenceli bir biçimde anlatıldığı bu dizi tam 9 sezon boyunca ekranlarda yer bulmuştur.

Mentalist

Simon Baker’ın derinlikli oyunculuğu ile hayat verdiği Patrick Jane, biraz kendini beğenmiş bir karakter görüntüsü çizse de, olağanüstü gözlem ve ikna yeteneğine sahip bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Polisiye dizi sevenlerin hayranlıkla izlediği bu dizi, birçok polisiye olayın incelenmesi ve çözülmesiyle izleyicilerden tam not alıyor.

Prison Break

Michael Scofield, haksız yere hapis cezası aldığını düşündüğü ağabeyi Lincoln Burrows’u kurtarmak için tüm yasal yolların tükendiğini fark edince ve kusursuz bir hapisten kaçış planı hazırlar. Ardından göstermelik bir banka soygunu düzenler ve cezaya çarptırılır. Bu planların hepsini anlaşılmayacak şekilde vücuduna dövme olarak yaptırır. Sağlık sorunlarını bahane eden Michael, ağabeyinin bulunduğu Fox River Eyalet Hapishanesi’ne gönderilir. Ancak içeride beklenmedik durumlarla karşılaşır ve hapishaneden 7 kişiyi daha kaçırmak zorunda kalır.

Sleepy Hollow

Sleepy Hollow (Başsız Süvari) efsanesinin modern bir uyarlaması olarak oluşturulan dizide, Ichabod Crane ve kasabanın şerifinin iyilikle kötülüğün ortasında kalan kasabadaki gizemleri çözmeye çalışmalarının hikâyesi anlatılmaktadır.

Monk

Dizi, adını Adrian Monk isimli eski bir dedektifin hayatına odaklanmasından almaktadır. Eşinin otoparkta bir bombayla öldürülmesinin ardından, obsesif kompulsif bozukluk hastalığına yakalanan Monk, daha sonraları yeniden San Francisco Polis Departmanı için çalışmaya başlamaktadır. Bir sürü takıntıya sahip bir dedektif olmasının yanında, harika bir görsel hafızası olan Monk, birçok esrarengiz olayı bir çırpıda çözmektedir.

Californication

Yetenekli bir yazar olan Hank Moody, yazı yazma konusunda zorlandığı dönemlerde aynı zamanda özel hayatında da zor günler geçirmektedir. Ergenlik çağındaki kızı Becca ve kızının annesi Karen ile birlikte mutlu bir yaşamak istemesine rağmen, doğru bir hayat tarzı olmamasından dolayı bunu başaramayan Moody, hayatı boyunca çeşitli zorluklarla uğraşmaktadır.

The Wire

Amerika’nın Baltimore şehrinde geçen dizi; her sezon başka bir sorunu incelemeye alarak, birebir yaşanan olaylardan esinlenerek suçluların dünyasına farklı bir gözle bakmayı amaçlamaktadır. The Wire’ın yapım ve yazarlığını eski bir polis muhabiri olan David Simon’ın yapması ise diziyi izleyiciler tarafından çekici kılmakta ve olayların bir nevi belgesel  tadında izlenmesine katkı sağlamaktadır.

Outlander

1945 yılında yaşayan, evli bir savaş hemşiresi olan Claire Randall, gizemli bir şekilde 1743 yılına yolculuk eder ve orada romantik bir İskoç savaşçısı olan Jamie Fraser ile evlenmek zorunda kalır. İki ayrı zamanda iki farklı erkeği seven Claire, bir karar verme konusunda çabalarken izleyicileri ise izlemesi oldukça keyifli tutkulu bir aşk hikâyesi beklemektedir.

4.seviye İngilizce geliştirmek için dizi önerisi

 • True Blood
 • South Park
 • Family Guy
 • Futurama
 • The Simpsons
 • House
 • Spartacus
 • Game of Thrones
 • House of Cards
 • Forever
 • Merlin
 • Mad Man
 • Perception
 • Shameless
 • You’re the Worst
 • Brooklyn Nine-Nine
 • Silicon Valley
 • Broadwalk Empire
 • Leverage
 • The Sopranos

True Blood

Japonların geliştirdiği özel bir formül ile ürettikleri sentetik kana sahip olan vampirler, artık insan kanına ihtiyaç duymadan toplum hayatına rahatlıkla karışabilmektedir. Kendi halinde küçük kasabalarına yerleşmeye gelen 174 yaşındaki vampir Bill Compton tüm kasabanın hayatını baştan aşağı değiştirecektir. Yayınlandığı ilk andan bu yana büyük bir ilgi ile izlenen True Blood, büyük bir hayran kitlesi barındırmaktadır.

South Park

Bu dizide, Colorado eyaletinin South Park adlı küçük kasabasında yaşayan dört kişilik bir çocuk grubu merkez alınarak anlatılan birtakım gerçek üstü olarak yer almaktadır. Sosyal ve politik taşlamaların da çokça bulunduğu bir dizi olan South Park, birçok tarihi karaktere de dizide yer vermektedir. Tarihin tüm sakıncalı kişilikleri eninde sonunda bir bölümde yer alır.

Family Guy

2000 yılından bu yana komedi ve animasyon dallarında birçok ödül kazanan Family Guy, sıra dışı Griffin ailesinin bir o kadar sıra dışı hayatlarını ekranlara taşımaktadır. Zaman zaman The Simpsons efsanesine benzetilse de, birçok hayranı olan bu dizi başı dertten kurtulmayan baba Peter Griffin, fedakâr anne Louis ve onların üç çocuğu, Meg, Chris, Stewieve tabii ki ailenin yegane üyesi entelektüel köpek Brian’ın çılgın maceralarını konu almaktadır.

Futurama

Adını 1939’da New York’ta gerçekleşen Dünya Fuarı’ndaki bir pavyondan alan Futurama,  Emmy ödüllü kazanmış bir bilim kurgu animasyon dizisidir. New York’lu bir pizza dağıtıcısı olan Philip J. Fry’ın, 21. yüzyılda dondurulup, 3000 yılında uyanmasıyla gelişen maceraları konu alan dizi çeşitli güldürü unsurları da barındırmaktadır.

The Simpsons

İlk sezonunun yayınlanmasıyla birlikte hem hayranlar, hem de eleştirmenler tarafından Amerikan ailesinin televizyonda ekranlarındaki en gerçekçi ve en komik tasvirlerinden birisi olarak nitelendirilen The Simpsons, dizinin geçtiği Springfield kasabasının en çılgın ailesi olarak kabul edilmektedir. Evin babası Homer; ailenin denge unsuru olan anne Marge ve çocukları kurnaz Bart, tüm kasabanın en entelektüel kızı Lisa ve emzik ile konuşabilen yegane bebek Maggie’den oluşan The Simpsons, her yaştan hayrana sahip olan dünyaca ünlü bir dizi.

House

Biraz gıcık, huysuz ve hatta bencilliği ile övünen bir ağrı kesici övünen deha Dr. Gregory House, dizinin ana karakteri olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok hasta vakasını ustalıkla çözen House, ekibinde çalıştığı kişileri sinir etmekten vazgeçmese de, izleyiciler tarafından oldukça sevilen bir dizi karakteri olarak tarihe geçiyor.

Spartacus

Romalıların ihanetine uğrayıp bir köle olan Spartacus, ardından gladyatör olarak geri dönen bir adamın hikâyesini anlatmaktadır. Efsanenin yaşandığı dönemlere ait efektlerin etkili bir biçimde kullanıldığı bu dizi, arenalardaki dövüşlerden tutun da, dizideki en ufak ayrıntılara kadar izleyicilerden tam not almıştır.

Game of Thrones

Kuzey Krallığının hükümdarı Lord Ned Stark, uzun ve zorlu savaşlardan sonra anayurduna dönüp krallığını bütünlük içinde yönetmektedir. Kral Robert Baratheon ile yıllarca omuz omuza çarpışan ve Baratheon’un kral olmasını sağlayan Ned Stark’ın en çok arzu ettiği şey krallığında ailesiyle ve halkıyla yaşamaktır. Fakat suyun öte yanında kendi topraklarından ve krallığından kovulduğunu iddia eden Viserys Targaryen, kız kardeşi Daenerys’i barbar kavimlerin başı Han Drogo’ya vererek, krallığı ele geçirmek için güç birliği planları yapmaktadır.

House of Cards

Michael Dobbs’un kitabından uyarlanan House of Cards, başkanlığa oynayan ve oldukça hırslı bir politikacı olan Francis Underwood adında bir adamın, başkan olmak adına kapalı kapılar ardında yaptığı anlaşmaları inişli-çıkışlı politika hayatını izleyicilere yansıtmaktadır.

Forever

New York’un en iyi medikal müfettişi olan Dr. Henry Morgan, ölümsüzdür ve onun hakkındaki bu gerçeği hiç kimse bilmemektedir. 200 yaşında olan bu doktorun geçmişindeki bilinmeyenleri, Dedektif Jo Martinez araştırarak tek tek ortaya çıkaracaktır.

Merlin

Büyücü Merlin’in güçlerini henüz tam olarak keşfetmediği ilk gençlik yıllarını konu edinen dizi, Kral Arthur efsanesinden birebir beslenen hikâyesi ile fantastik dizi meraklılarına keyifli dakikalar vaat etmektedir. Kral Arthur’un omuzlarında yükseldiği beyaz sakallı büyücü Merlin’in, gençlik hayatına odaklanan dizi, mitlerden oldukça farklı bir imaj çizmektedir. Bu dönemde Birleşik Krallık’ta büyücülerin sihir yapmaları yasaktır ve Merlin sahip olduğu yeteneği henüz tam olarak kontrol edemediği için başına her an belaya sokabilecek, sıradan bir gençtir.

Mad Man

Amerika Birleşik Devletleri’nin ve reklamcılık dünyasının kalbi olan New York’ta, 1960’lı yıllarda yaşanan hikâyede şatafatlı reklamcılık dünyasının göz önündeki çocuklarının yaşadığı olaylar gözler önüne serilmektedir. Değişen zamana uyum sağlamaya çalışan Don Draper ve ekibi gerçek dünya ve yalanlar arasındaki ince çizgiyi görünmez kılmaya ve 60’lı yıllardaki insan doğasını bizlere yansıtmaya çalışmaktadır.

Perception

Bir suç draması olan Perception, zekâsıyla hayranlık uyandıran aynı zamanda oldukça değişken bir ruh haline bir yapıya sahip olan bir nöropsikiyatri profesörünün, FBI’ın çözülmesi en zor davalarına yardımcı olmasını ve onları kolaylıkla sonuçlandırmasını ilgi çekici bir biçimde izleyicilere anlatmaktadır.

Shameless

Her bir ferdinin farklı işlere bulaştığı bir aile düşünün. Bu ailede alkolik bir baba ve yaşları 2 ila 20 arasında değişen 6 çocuk var ancak anneleri onları oldukça küçük yaşlarda terk etmiş. Hepsinin ayrı ayrı zararlı işlere bulaştığı bu ailede dramatik ögelerden çok trajikomik bir hikâye anlatılmaktadır. En büyük kardeş olan Fiona’nın ayakta tutmaya çalıştığı ailesi, her geçen gün biraz daha uçuruma sürüklenirken, işler geçen gün idare etmesi zor bir hal almaktadır.

You’re the Worst

You’re The Worst dizisi, narsist bir karakter olan sahip Jimmy Shive-Overly ile insanları mutlu etmeye çalışan ve kendine zarar vermeye meyilli Gretchen Cutler arasındaki ilişkiyi konu edinmektedir.  Oldukça zorlu bir süreçten geçen Gretchen, Jimmy’nin de kendisine yardım etmesiyle birlikte depresyondan çıkar. Özel hayatlarında yaşadıkları türlü trajedilerin ardından birlikte mutlu olacaklarına karar veren çift, hayatlarını baştan sona değiştirecek çalkantılı bir birlikteliğe adım atar.

Brooklyn Nine-Nine

New York City’de bir grup dedektifin hayatlarını konu alan dizi, aktüel kamerayla yapılan çekimler nedeniyle izleyiciler tarafından ilgi çekmekte, bölümler esnasında işlenen ve çözülen polisiye vakalarıyla tam not almaktadır.

Silicon Valley

2014 yılından beri 1980′lerin sonunda Silikon Vadisi’nde çalışan bir bilgisayar programcısının yaşadıklarını konu edinecek dizide; Richard ve onun beş arkadaşının öyküsü yer almaktadır. Kara mizah türünde olacak yapımda, teknoloji dünyasındaki insanların başarıya ulaşabilmek için geçtiği yollar izleyicilere ayrıntısıyla verilmektedir.

Broadwalk Empire

1920’li yılların Büyük Buhranı’ndan bir gangsterler imparatorluğu yaratmayı başaran Al Capone, 20 yüzyılda yetişen en kurnaz ve en illegal işler yapan iş adamlarından biriydi. Kriz dönemini fırsata çeviren ve bu dönemden zarar gören tüm insanların hikâyesinin ele alındığı bu dizide, daha önceleri defalarca kez işlenen Al Capone’nun hayatı, bu kez bir dizide seyircilerin karşısına çıkmıştır.

Leverage

21. yüzyılın zenginden alıp fakire veren Robin Hood’ları olan ve her biri kendi alanında uzmanlaşmış, kalifiye soygunculardan oluşan Leverage ekibi, izleyenlere durgunluk verecek biçimde işlenmiş fikir örgüleriyle kendi adaletlerini dağıtıyor. Nathan Ford’un başını çektiği ekipte üçkağıtçı Sophie Gina, tetikçi Eliot, Christian Kane, hırsız Parker ve hacker Alec ile birlikte, acımasız kapitalist şirketlerden alınan tüm paralar, hakkı yenen masumlara dağıtılmaktadır.

The Sopranos

New Jersey’deki bir Amerikan-İtalyan mafya ailesinin mafta babası olan Tony Soprano’nun ve Soprano Ailesi’nin diğer fertlerinin hayatlarından kesitler sunan bu dizi, 6 sezon olmak üzere toplamda 86 bölüm yayınlanmış, kazandığı ödüller ve hayran kitleleriyle birlikte gelmiş geçmiş en iyi diziler arasına adını yazdırmıştır.

Kelime çeşidi çok ve konuşmaların hızlı olduğu dizilerdir.

5.seviye İngilizce öğreneceklere dizi tavsiyesi

 • The Newsroom
 • Suits
 • Doctor Who
 • Sherlock
 • Elementary
 • Entourage
 • Person of Interest
 • Law & Order

The Newsroom

Haber sunucusu Will McAvoy zorunlu olarak ayrıldığı izinden döndüğünde ekibinin başka bir program için çalışmaya geçtiğini fark eder ve kanala katılan yeni takım üyeleriyle çalışmak zorunda kalır. Bu dizi, The Newsroom adlı gece haberlerini hazırlayan ve sunan insanların kamera arkasında kalan yaşamlarını gözler önüne sermektedir. Bir haber sunucusu, haber programının yapımcısı ve program ekibinin başından geçen tüm olaylar derinlemesine anlatılırken, izleyiciler bu dizide günlük hayattan pek çok öge keşfedebilmektedir.

Suits

Hukuk fakültesinden atılan, zeki ve olağanüstü bir görsel hafızaya sahip olan Mike Ross’un yolu, Harvard mezunu Harvey Specter ile kesişir. Specter, New York’ta yaşayan en başarılı avukatlardan biridir ve Mike’ın yeteneklerinden çok etkilenir. Böylece bu ikili bir araya gelerek, Mike’ın da Harvard mezunu olduğu yalanını söylerler ve artık beraber çalışmaya başlarlar.

Doctor Who

12 sezonluk bir dizi olan Doctor Who, pek çok hayran sahibi olmuş dünyaca ünlü bir dizidir. Hikâyede,  Rose Tyler adında bir kadın kendisini Doktor olarak adlandıran gizemli bir yabancıyla tanışır ve bundan sonra hayatı baştan sona değişir. Kısa süre içerisinde ailesi de dâhil tüm dünyanın tehlike altında olduğunu öğrenen Rose, tüm bu olaylardan kurtulmak için bir çözüm yolu arar.

Sherlock

Modern bir Sherlock Holmes uyarlaması ile izleyicilere merhaba diyen Sherlock, bu kez de günümüz Londra’sında ve günümüz şartlarında izleyicilere keyifli dakikalar ve çözülmesi zor vakalar vaat ediyor.  Yanında yine yol arkadaşı Doktor Watson var, en büyük düşmanı yine Moriarty. Adresi ise tıpkı öncekiler gibi Baker Street… Ancak değişen tek şey, cep telefonları, mesajlar, mailler, bloglar kullanılarak çözülen vakalar, yani işin içinde artık teknoloji var.

Elementary

Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan ve polisiye türündeki edebiyatın önemli karakterlerinden biri olan Sherlock Holmes, sayısız uyarlamalarla yeniden canlandırıldı. Ancak bu sefer günümüz New York’unda yeniden hayat buluyor. Üstelik bu kez, Sherlock’un yol arkadaşı Watson artık bir kadın olarak karşımıza çıkmaktadır.

Entourage

Vince Chase; genç ve kariyer basamaklarını oldukça hızlı bir biçimde tırmanan bir stardır. Yakın arkadaşları Eric ve Turtle ve üvey kardeşi Johnny ise Vince’i şöhret olma yolunda yaşadığı tüm zorluklar sırasında yalnız bırakmamaya kararlıdır. Bu eğlenceli dörtlü çıkar ilişkileri, magazinciler, para ve şöhretle bu yolun tüm zorluklarına beraber göğüs gererler.

Person of Interest

Lost, Alias, Fringe gibi esrarengiz olaylarla örülü dizilerin yaratıcısı J.J. Abrams’dan tarafından oluşturulan taşıyan Person of Interest; bir milyoner ile eski bir CIA ajanıyla bir araya gelerek işlenmesi muhtemel suçları, yaşanmadan önlemeye çalışacakları bir dizi olarak oluşturulmuştur. Zengin bir adam olan Mr. Finch, suçları önlemeyi hedefleyen bir bilgisayar programı geliştirir. Ancak programı hayata geçirebilmesi için, birine daha ihtiyacı vardır. Kayıtlara göre ölü görünen eski CIA ajanı Reese, bu anlamda tam da Mr. Finch’in aradığı adamdır.

Law & Order

Televizyon tarihinin en çok izlenen polisiye dizilerinden olan LAw&Order, 1999 yılından bu yana ekranlarda varlığını sürdürmektedir. Yeraltı dünyasının karanlık suçlarının peşinde koşan özel bir birim, her yeni bölümde insanı hayrete düşürerek çeşitli vakalar incelemektedir. Bu dizide gördüğünüz vakalar, günlük hayattan izler taşırken, İngilizce öğrenmeniz konusunda da size çok yardımcı olacaktır.

Diziler yanında Late Night Show, Conan, The Tonight Show with Jimmy Fallon gibi film ve programlar da izleyerek İngilizce öğrenmek isteyenler için oldukça faydalı programlardır.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

3 thoughts on “İngilizce Diziler: İngilizce Öğrenmek ve Geliştirmek İçin Dizi Önerisi

 1. bu liste çok güzel ve ayrıntılı teşekkür ederim agents of shilds dizisi hangi seviye ve ingilizce gelişimi için ne kadar önerirsiniz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı