İngilizce Hikaye Kitapları ile İngilizce Öğrenin


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce öğrenme sürecinin en önemli parçalarından biri İngilizce hikaye kitabı okumaktır. Dünya klasiklerinin farklı seviyelere uygun olarak sadeleştirilmiş versiyonları bu konuda faydalı birer kaynak olarak karşımıza çıkar. Seviyenize uygun İngilizce hikaye kitapları arasından ilginizi çekenleri belirleyin ve siz de hemen kitap okuyarak İngilizce öğrenin.

Sizin için bu kitaplardan bazılarını derledik.

Seviye 1

 • The Missing Coins

John Escott’un “The Missing Coins” kitabı, İngilizce öğrenmeye yeni başlayan birinci seviyedeki gençler ve yetişkinler için uygundur. Kitapta iki öğrenci olan Pete ve Carla’nın bir dükkanda karşılarına çıkan çok eski madeni paralar ve pullarla ilgili sürükleyici hikayesi anlatılıyor. Çok pahalı olduğu için alamadıkları madeni paralar birden bire ortadan kaybolur ve dükkanın sahibi Pete’nin peşine düşer.

 • Anton Chekhov’un Öyküleri

Ünlü Rus yazar Anton Chekhov’un ölümsüz eserleri, İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar için sadeleştirildi. Dünyanın en önemli eserlerini İngilizce okuyarak İngilizcenizi geliştirmek için Dorlion Yayınevi’nin hazırladığı bu eseri öneririz. Kitapta Uncle Vanya, The Seagull ve The Cherry Orchard yer alıyor.

Uncle Vanya, Rusya’nın ekonomik ve toplumsal açıdan kaotik olduğu bir dönemde çalışarak hayat mücadelesi veren Vanya Dayı ve yeğeni Sonya ile gösterişli bir hayat yaşayan Profesör Serebryakov ve genç karısı arasında geçenleri anlatıyor. The Seagull’da ise tek ortak noktası sanat olan farklı karakterler göl kenarındaki çiftlikte bir araya gelir. Derken bir martının sudan ayrılamaması gibi konu çıkmaza girer. Son hikaye olan The Cherry Orchard ise çalkantılı Rusya tarihi, basit bir hikaye kılığında sıradan hayatları üzerinden anlatılıyor.

 • Alice in Wonderland

Lewis Caroll’un pek çok farklı sanat türüne uyarlanmış eseri Alice in Wonderland, İngilizce öğrenmeye başladığınız dönemde heyecanlı bir okuma kaynağı olacak. Alice’in büyülü dünyada başına gelenleri okurken hem İngilizcenizi geliştirecek hem de heyecanlı bir maceraya ortak olacaksınız.

Seviye 2

 • The Prince and the Pauper

Mark Twain’in kaleme aldığı “The Prince and the Pauper, İngiltere’de aynı gün doğan iki bebeğin hikayesini anlatır. Bebeklerden biri prens, diğeri ise çok yoksul bir ailenin çocuğudur. On yıl sonra yerlerini değiştirirler ve bir şekilde asıl hayatlarına dönemezler. Kral öldükten sonra yoksul çocuğun, İngiltere’nin yeni kralı olup olmayacağı üzerinden hikaye gelişir.

 • Peter Pan

Asla büyümeyen ve büyülü maceralar yaşayan Peter Pan’ın hikayesi, ikinci seviye İngilizce okuyanlar için özel olarak yeniden düzenlendi. Yalnızca çocuklar değil, yetişkinler için de unutulmaz hikayesiyle Peter Pan ve arkadaşları İngilizce öğrenmenize yardım edecek.

Seviye 3

 • Dr Jekyll and Mr Hyde

Üçüncü seviye olarak karşımıza çıkan Dr Jekyll and Mr Hyde adlı kitabında Robert Louis Stevenson, gizemli bir hikaye ortaya koyuyor. Korkutucu Mr Hyde Dr Jekyll ile neden arkadaş olmuştur? Hikayenin kötü adamı kimdir? Mr Hyde neden doktor üzerinde güç sahibi gibi görünür? Korkunç bir cinayetten sonra işler daha da karışır.

 • The Adventures of Huckleberry Finn

Mark Twain’in ölümsüz eseri The Adventures of Huckleberry Finn, Huck ve Jim’in Mississippi’den Kahire’ye uzanan yolculuğunu anlatır. Jim, kaçak bir köledir ve bu yüzden dikkatli olmaları gerekir. Nehir üzerinde sayısız macera atlatırlar ve bir kralla bile karşılaşırlar. Peki, kral gerçek midir? Huck, gerçeği ortaya çıkarır.

 • Emil and The Detectives

Emil, tek başına şehirdeki büyükannesinin evine gitmektedir. Annesinin verdiği para dolu bir çanta taşır. Ancak trendeki bir adam parayı çalar. Emil, hırsızı takip eder ve heyecanlı bir macera başlar. Macerasına zamanla farklı kahramanlar da katılır ve kitap  çok daha da keyifli bir hal alır.

Seviye 4

 • The Diary of a Young Girl

Anne Frank’ın kitabı The Diary of a Young Girl, tüm dünyada muhteşem bir eser olarak bilinir. Pearson Yayınları’nın İngilizce öğrenenler için sadeleştirdiği kitap, 1942 Hollanda’sında geçer. Almanların o dönemde Yahudiler’in hayatını tehlikeye atmasıyla Frank’ın ailesinin saklanması ve sonrasında olanları anlatır. Eser, gerçekten de Anne Frank’ın kendi yaşadıklarını anlattığı günlüğüdür.

 • 1984

George Orwel’in tüm dünyayı sarsan eseri 1984, farklı yayınevleri tarafından dördüncü seviyedeki kitapları okuyabilen İngilizce öğrencileri için piyasaya sürüldü. Kitap, hayatının her anının ülke yöneticileri tarafından gözetlendiği bir toplumda yaşayan Wilson Smith’in öyküsünü anlatıyor. Peki, partinin kontrol edemeyeceği bir şeyler olabilir mi? Belki aşk?

Seviye 5

 • Rebecca

Güzel karısı Rebecca’nın ölümünün ardından, Maxim de Winter geçmişini unutmak için Monte Carlo’ya gider. Orada genç bir kadınla tanışır ve evlenirler. Daha sonra birlikte Cornwall’daki aile evinde yaşamak üzere Manderley’e geri dönerler. Fakat, Rebecca’nın anıları bu yeni evliliğe huzur verecek mi dersiniz?

 • A Murder is Announced

Yerel gazetede çıkan bir haber üzerine Chipping Cleghorn köyü sakinlerinin kafası karışır. Bu bir şaka mıdır yoksa gerçekten Little Padocks’ta bir cinayet mi gerçekleşecektir? Söylenen saatte elektrikler kesilir. Silah sesleri duyulur ve Miss Marple’ın bu konuda bir açıklama yapıp yapmayacağı merak konusudur.

Seviye 6

 • Madame Bovary

Gustave Flaubert’in ünlü kitabı Madame Bovary İngilizce öğrenmek isteyenler için 6. seviyeye uygun şekilde uyarlanmış. Kitapta Romantik bir hayal dünyasında yaşayan Emma Bovary’nin zihni okuduğu romantik romanların hayali imgeleriyle doludur. Emma, daha çekici ve romantik bir yaşam arzu ettikçe kocası ve yaşam tarzından giderek daha memnuniyetsiz hale gelir. Edebiyat dünyasının en büyük trajedilerinden biri, bu kitapta gözler önüne serilir.

 • Great Expectations

Muhteşem yazar Charles Dickens’ın imzasını taşıyan Greak Expectations, yoksul bir yetim olan Pip’in öyküsünü anlatır. Pip’in hayatı iki farklı karşılaşma sonucunda sonsuza dek değişecektir: bir kaçak mahkum ve şaşırtıcı bir yaşlı kadın ve onunla yaşayan güzel kız. Peki ona koca bir servet bırakan gizemli kişi kimdir?

 • Les Miserables

Victor Hugo’nun eseri Les Miserables, ekmek çaldığı için on dokuz yılını hapishanede geçiren Jean Valjean’ın özgür kaldıktan sonra başından geçenleri anlatır. Jean artık özgürdür ama aynı zamanda arkadaşı ve parası olmayan yorgun ve aç bir adamdır. Sonra hayatını tamamen değiştirecek bir şey olur. Artık, hayatının kalanını yoksulluk ve sosyal adaletsizlikle mücadele ederek geçirecektir.

İngilizce Hikaye Kitabı Okumak Size Ne Kazandırır?

İngilizce hikaye kitabı okumak dil gelişiminiz için basit ancak aynı zamanda oldukça etkili bir yöntemdir. İngilizce hikaye kitapları farklı seviyelere göre hazırlandığı için ihtiyacınız ve İngilizce seviyeniz ölçüsünde tercih yapabilirsiniz. Kendinize en uygun kitaplardan başlarsanız bilmediğiniz kelimeler ve cümle yapıları ile nadiren karşılaşırsınız. Böylece öğrenme süreciniz çok daha verimli olur.

Yeni bir dil öğrenmek, gramer öğrenmek ve kelime ezberlemekten ibaret değildir. Dili günlük hayatınızda, işinizde ya da akademik hayatınızda kullanabiliyorsanız, gerçekten öğrenmiş sayılırsınız. Bunun için hikaye kitabı okumak, büyük avantaj sağlar.

Diğer taraftan seviyenizin üzerinde bir kitabı okumak sizin öğrenme ve okuma şevkinizi kırar. Bu nedenle seçeceğiniz kitabın seviyenize uygun olması çok önemlidir.

Peki İngilizce hikaye kitapları okumak ne fayda sağlar?

Kelime dağarcığınızı genişletir

İngilizce hikaye kitabı okumak kelime dağarcığınızı genişletir. Hikaye kitaplarının seviyeleri, öğretmek istediği kelime sayısı ve farklı gramer yapılarına göre belirlenir.

En basit haliyle diyaloglar bile gündelik yaşama ve hayata dair olacağından sizin de iletişim kurarken kullanabileceğiniz kelimeler içerir. Bu nedenle İngilizce kitap okumak, film, dizi izlemekle birlikte kelime dağarcığı için en etkili yöntemler arasında yer alır.

Kelimelerin nasıl yazıldığını öğrenirsiniz

İngilizce kitap okuyarak, kelimelerin yazılışını da çok daha iyi öğrenirsiniz. İngilizce; Türkçe gibi yazıldığı gibi okunan bir dil olmadığı için yazılış ve telaffuz arasında bazı farklar bulunur. Yalnızca dinleme yoluyla İngilizce öğrenmeye çalıştığınız zaman telaffuzunuz iyi olsa da yazılı İngilizcede istediğiniz başarıya ulaşamayabilirsiniz.

İngilizce kitap okumak bu konuda da yardımcı olurken ve okunuşunu bildiğiniz birçok kelimenin yazılışını da öğrenmenizi sağlar. Bu da özellikle İngilizce akademik veya gündelik yazılarınızda size yardımcı olacaktır.

Kelimeleri bağlamıyla öğrenirsiniz

Bazen kelime bilmek, bu kelimeyi kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Bu kelimenin belli bağlamlar içerisinde nasıl kullanıldığını öğrenmek, edindiğiniz bilgiyi en doğru şekilde kullanmanıza yardımcı olur.  Bazı kelimeler, farklı bağlamlarda bambaşka anlama gelebilir ya da yaygın olarak kullanılan yapıları kullanmadığınızda ana dili İngilizce olan biri bile söylemek istediğinizi tam olarak anlamayabilir.

Bu nedenle İngilizce hikaye kitabı okumak, öylesine bir İngilizce sözlük alıp okumaktan çok daha etkilidir. Çünkü kelimeleri cümle içinde nasıl kullanacağınızı da öğrenmiş olursunuz.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

One thought on “İngilizce Hikaye Kitapları ile İngilizce Öğrenin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı