İngilizce Kelime Ezberi Neden Önemlidir?


İngilizce kelime ezberlemeye örnek animasyon
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Hepimizin bildiği üzere bir dilde kendimizi ifade edebilmek adına kelimelere ihtiyaç duyarız. Gramer bilgimiz ne kadar iyi olursa olsun eğer kelime dağarcığımız yeteri kadar geniş değilse kendimizi sınırlı şekilde ifade edebiliriz.

Bu yüzden İngilizce öğrenirken eş zamanlı olarak kelime ezberi yapmak da oldukça önemlidir. İyi bir kelime hazinesine sahip olmanın okuma, yazma, konuşma becerileriniz üzerinde de etkisini görürsünüz.

İngilizce Kelime En Kolay Nasıl Ezberlenir?

Kelime ezberi yaparken zorlanıyor veya sizlere sıkıcı geliyor olabilir. Doğru ezber yöntemlerini bilmiyor olabilirsiniz. Sizler için en kolay kelime ezberi yapabileceğiniz 5 püf noktayı araştırdık. 

Bunlar;

  • Bol bol okumak,
  • Kelime seçmek,
  • Öğrendiklerinizi günlük hayatta kullanmak,
  • Not almak,
  • Ve son olarak İngilizce sözlük okumaktır.

Şimdi hep birlikte bu başlıkları inceleyelim.

1. Bol Bol Okuyun

İngilizce en kolay kelime ezberi yöntemlerine baktığınızda her zaman ilk sırada okuma çalışmasını  göreceksiniz. Bunun sebebi okuma çalışması yaparken hedef dile dair kalıpları, kelimeleri inceleme fırsatını yakalarız, bir kelimenin birden farklı şekilde kullanımına şahit olursunuz veya daha önce görmediğiniz kelimelerle karşılaşırsınız.

Bunların hepsi kelime haznenizin genişlemesi için harika bir fırsattır. Bu yüzden bol bol okumalısınız. Ne okuduğunuz hiç fark etmez bir romandan da bir dergi sayfasından da öğreneceğiniz kelimeler mutlaka vardır bunu unutmayın.

2. Kelime Seçin

İngilizce öğrenmeye başladığınızda veya kelime ezberi yaparken gereksiz kelimelerle hafızanızı doldurmak ilk etapta yanlış bir adım olacaktır bu yüzden kendi seviyenize ve dil öğrenme amacınıza uygun kelimeleri belirleyip bu kelimeler üzerinde çalışmak çok daha faydalı bir yöntemdir. 

Günlük kelime ezberi yaparken kendinize kelimeler seçin, ve her şeyi ezberlemeye çalışıp kendinizi yormaktansa bu kelimeleri ezberlemeye çalışın. İleriye dönük olarak günlük kelime seçmesi yapmak ezberlediğiniz kelimeleri kalıcı hafızaya atmanıza yarayacaktır.

3. Öğrendiklerinizi Kullanın

Kelime ezberi yaparken okuyup bırakmak akıllıca bir yöntem değildir. Ezberlediğiniz kelimeleri cümleler içinde kullanmaya çalışın. Örnek vermek gerekirse, diyelim ki günlük 5 kelime ezberlemeye çalışıyorsunuz bunları sırayla okuyup bırakmak yerine bu kelimelerle ilgili cümleler kurun veya kurulmuş cümleleri, kalıpları irdeleyin. Bir cümle içinde o kelimeyi yerleştirmeye çalışmak size çok iyi bir pratik sağlamış olacaktır. 

Bu işlemi düzenli olarak tekrarladığınızda kelime ezberleme sürecinizin hızlandığını göreceksiniz.

4. Not Alın

İngilizcede kelime ezberi çalışmalarına başladığınızda bir defter edinin veya telefonunuzun not kısmını kullanın ve gördüğünüz her yeni kelimeyi anlamları ile birlikte not edin. Kendi İngilizce sözlüğünüzü oluşturmuş olacaksınız. Boşluk bulduğunuzda, otobüste giderken veya arkadaşınızı beklerken bu kelime listenize açın bir göz gezdirin. Bu pratik kelime ezberi yaparken en çok kullanılan pratiklerin başında gelmektedir. 

Bilmediğiniz bütün kelimeler artık sizin elinizin altındadır düzenli aralıklarla o kelimelere geri dönün ve tekrar edin. Bu çalışma sayesinde kelimeleri bir süre sonra unutma gibi bir şansınız olmayacak ve kalıcı hafızaya atmış olacaksınız. 

5. İngilizce Sözlük Okuyun

İngilizce bir sözlük edinin ve dergi okur gibi her gün o sözlüğü okuyun! Her gün 10 dakika irdeleyerek sözlük okumanız hiç kalmasa bile en az günde 5 kelime ezberlemeniz demektir ki bu da bir ayın sonunda 150 kelime yapar. 

Sözlük üzerinde notlar alabilir, bir kelimenin birden fazla kullanımına şahit olursunuz bu sebeple kelime ezberi yapma yöntemlerinden olan sözlük okumayı da mutlaka çalışmalarınız arasına katmalısınız.

İngilizce sözlük okuyan bir kadın

Bir Günde En Fazla Kaç İngilizce Kelime Ezberlenir?

Günlük şu kadar kelime ezberlemelisiniz demek doğru olmayacaktır bunu siz kendi çalışma stilinize ve ezber yeteneğinize göre şekillendirmelisiniz fakat yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki günlük 35-40 kelime ezberlemeye çalışmak sağlıksız bir davranıştır. 

Uzmanlar bunu şöyle açıklıyor: “Yapılan deneyler göstermiştir ki; 100 kelime ezberlemeye çalışıldığında ertesi gün 1/3’ü unutulur, diğer gün en fazla yarısı akılda kalır. Bir hafta sonunda ilk yüz kelimenin 1/4’ü ancak akılda kalabilir. Her gün için süzgece unutulanlar dahil 100 kelime koyulduğunda 1 hafta sonunda 700 kelime ezberlenebilir.”

Yani günlük 30 kelime ezberleyip iki gün sonra sadece 5 tanesini hatırlamaktansa, günlük olarak 10 kelimeye ağırlık verip sağlıklı bir şekilde ezberleyip bir hafta sonra 10’unu da hatırlıyor olmak çok daha etkilidir.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı