İngilizce Kelime Ezberleme Teknikleri


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Bu yazımızda size İngilizce kelime ezberleme için kullanacağınız teknikleri anlatacağız. İşte dünyanın her yerinde kabul görmüş, kurslarda öğrencilere önerilen en pratik 10 İngilizce kelime ezberleme tekniği…

Bu yazıda karşınıza çıkacak İngilizce kelime ezberleme teknikleri:

İngilizce Kelime Ezberleme Teknikleri 10 Strateji

[table id=219 /]

İngilizce Kelime Ezberleme İçin Ekstra Öneri:

Wordly’yi Kullanın

Wordly İngilizce kelime ezberleme isteyenler için ücretsiz ve reklamsız bir uygulamadır. Binlerce kullanıcının her gün kullandığı Wordly ile siz de yeni kelimeleri kolayca öğrenebilirsiniz. Wordly size İngilizce bir kelimenin anlamını, açıklamasını, okunuşunu ( telaffuzunu ) Türkçe ve İngilizce olarak sunar.

Gün içerisinde sık sık size hatırlatmalar yapar, böylece kelimeyi tam olarak öğrenmiş olursunuz.

app_general_look-3

 

Wordly’yi Android telefonunuza ücretsiz ve reklamsız olarak kurup, hemen kullanmaya başlamak için tıklayın.

Wordly’yi iOS telefonunuza ücretsiz ve reklamsız olarak kurup, hemen kullanmaya başlamak için tıklayın.

İster metroda olun, ister otobüste, ister internet bağlantınız olsun, ister internetiniz olmasın, Wordly’yi her yerde rahat bir şekilde kullanıp, İngilizce kelime öğrenebilirsiniz. İngilizce kelime ezberleme için bu uygulamayı şiddetle tavsiye ederiz!

İngilizce Kelime Öğrenme Teknikleri

 1. Kelime Ekleme Yöntemi
 2. İngilizce bilmediğiniz kelimeyi yazdıktan sonra yapmanız gereken ilk onunla alakalı bir kelime yerleştirmek. Bu ister Türkçe ister İngilizce olsun fark etmez. Günlük hayattan olabilir. Size bu kelimeyi hatırlatacak özel bir isim bile koyabilirsiniz.

  Örnek:

  Beautiful Zeynep – Güzel Zeynep (burada Zeynep örneği yerine size beautiful – güzel kelimesini (biütiful) hatırlatacak bir kelime de yazabilirsiniz)

  Bu arada bilmediğiniz kelimenin okunuşunu parantez içinde altına yazmayı unutmayın.

  Ben genellikle yanlarına İngilizce kelime yazıyorum çağdaştıracak;

  Dynasty –Hanedanlık demek ben bunu defterime yazarken hemen başına

  Ottoman veya Turk kelimelerini getirerek yazdım Dynasty

  Örnek:

  Ottoman Dynasty – Osmanlı Hanedanı

 3. Cümle Kurma
 4. Bir diğer yöntem kurabiliyorsanız İngilizce cümle içinde kullanın bu sayede hem yeni öğrendiğiniz İngilizce kelimeyi kullanmayı öğrenirsiniz hem de daha kolay anlamını ezberlersiniz

  Unutmayın!

  Öğrendiğiniz her kelimeyi yazın. Yazmak ezberlemenin yarısıdır.

 5. Eş Anlamlılarla Beraber İngilizce Kelime Ezberleme
 6. Synonyms

  Şahsen ben, bugün birçok sayıda kelime bilsem de her gün yeni ve bilmediğim bir kelime ile karşılaşma ihtimalim çok yüksek o yüzden bu kelimeleri mümkünse eş anlamlıları ile ezberliyorum.

  Örnek: great – mükemmel

  Great kelimesini diğer mükemmel anlamlarını içeren kelimelerle yan yana koyuyor öyle düşünüyorum.

  Great, perfect, excellent, superb, splendid, brilliant, magnificent. Bu kelimelerin hepsi mükemmel, harika, muhteşem anlamı veriyor.

 7. Yatmadan Önce Göz Atmak
 8. Yatmadan önce çalıştığımız şeyleri beyin uyku esnasında tekrar ettiğinden dolayı sabah kalktığınızda bir bakmışsınız kelimeleri ezberlemişsiniz. İngilizce kelime ezberleme başarınızı arttırmak için yatmadan önce kelimelere göz atmayı sakın unutmayın.

 9. Ara Sıra Göz Atmak
 10. Ezberlemek veya öğrenmek için yazdığınız bu kelimeleri arasıra bakmak çok önemli. Birkaç dakikanızı alacak bu tekrarlar hatırlama ve İngilizce kelime ezberleme için altın değerinde bir öneri. Özellikle en çok kullanılan kelimelere ara sıra göz attığınız zaman kısa sürede belli seviyede İngilizce konuşmaya başlayabilirsiniz.

 11. Şarkılarla, TV, Dizi, Film ile İngilizce Kelime Öğrenmek
 12. hbo-bringing-back-game-of-thrones-for-a-third-chapter

   

  Yukarıdaki örnekler genellikle severek yaptığınız şeyler. Sevdiğiniz diziyi izlersiniz veya sevdiğiniz şarkıyı dinlersiniz. Siz de çok iyi biliyorsunuz ki severek yapılan işlerde başarı oranı çok daha yüksektir.

  Bu yüzden bu tür faaliyetleri yerine getirirken oradan alınan kelimelerin akılda kalma olasılığı çok daha fazla ve kolay olur. Eğlenerek İngilizce kelime ezberleme için bu harika bir yöntem!

 13. Okunuşlarla Alakalı Cümleler veya Örnekler Kurmak
 14. Bu ezberleme tekniğini eminim daha önce duymuşsunuzdur. İngilizce kelimelerin Türkçe okunuşlarıyla ilgili cümleler yazarak İngilizce kelime ezberleme tekniği.

  Accompany- ekampıni (okunuşu) – eşlik etmek (manası)

  Örnek: İki izci arasında konuşuyor.

  İlki: Ben e kampını arıyorum

  İkincisi: Gel sana e kampına kadar eşlik ediyim.

 15. Kartlarla İngilizce Kelime Ezberleme
 16. Bilmediğiniz kelimeyi ve anlamı onu çağdaştıracak veya hatırlatacak diğer kelimelerle beraber küçük kağıtlara yazmak. Ezberlemeniz gereken kelimeyi bir tarafa hatırlatacak kelimeleri diğer tarafa yazarsanız daha yardımcı olur.

  Kelime kartları, gelmiş geçmiş en çok bilinen İngilizce kelime ezberleme yöntemi olabilir!

 17. Öğrendiğiniz Yeni Kelimeleri Sık Kullanmak
 18. İlk öğreneceğiniz kelimelerden biri olan show – göstermek kelimesinin yerini tutacak kelimeler exhibit, demonstrate, display kelimelerini konuşurken veya yazarken tam show kelimesini kullanıcakken bunları kullanmak İngilizce kelime ezberleme için inanılmaz seviyede yardımı olur.

  Bu yöntem yukarıda anlattığım eş anlamlılarıyla ezberleme ve de cümle kurma yöntemleri kullanılarak ortaya konan bir teknik.

  Örnek:

  Dance group showed fine examples of Anatolia tradition on stage.

  Dance group demonstrated fine examples of Anatolia tradition on stage.

 19. Kelimeyi Bağdaştıracak Bir Resimle Ezberlemek
 20. Aynı anda birden fazla duyunuza hitap eden öğrenme modelleri uzun süreli belleğiniz için çok daha etkili olur. Bunun için ezberlemeye çalıştığınız kelimeyi size hatırlatacak bir resimle birlikte okumayı deneyin. Böylece İngilizce kelime ezberleme konusunda daha başarılı olduğunuzunu göreceksiniz.

  Örnek: Flourish: büyümek, serpilmek.

ingilizce-kelime-ezberleme

Siz de kendi İngilizce kelime ezberleme tekniğinizi bizimle yorumlarda paylaşın. Bakalım, en çok hangi teknik tercih ediliyor 🙂

NOT: Ana dili İngilizce olan eğitmenlerle online İngilizce derslerine katılmak için buraya tıklayın.

SORU CEVAP

İngilizce Kelimeler Nasıl Kolay Ezberlenir?

İngilizce kelime ezberleme sanıldığının aksine kolaydır. Bu makalemizde İngilizce kelime ezberleme yöntemlerini anlattık.

İngilizce Kelime Nasıl Öğrenilir?

İngilizce kelime öğrenmek için birçok ezberleme teknikleri vardır. Bunlardan bazıları eş anlamlı kelimeleri ezberleme, yana yana koyarak ezberleme, dizi izleyerek ezberleme.

Kartlarla İngilizce Kelime Nasıl Ezberlenir?

İngilizce kelime kartları ile kolaylıkla İngilizce kelimeleri öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken kartların üzerindeki talimatları uygulamak.

Dizi İzleyerek İngilizce Kelimeler Nasıl Ezberlenir?

Dizi izlerken öncelikle alt yazıyı İngilizce olarak seçmelisiniz. Daha sonra bilmediğiniz kelimeleri diziyi durdurarak not alın ve tekrarlayın.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

28 thoughts on “İngilizce Kelime Ezberleme Teknikleri

 1. Çok çok yararlı yöntemler kelime öğrenmek için gerçekten. Çok teşekkürler emekleriniz için, çook faydalı paylaşımlarınız var. Önerilerinizin hepsi çok faydalı, zaten yabancı dizi filmler izleyen biriyim ve kesinlikle işe yarıyor. İngilizce kelime öğrenmek için bu görsellerle bağdaştırma ve benzetme, bu yöntemi kullanmıştım daha önce dilgoo ile, gerçekten inanılmmaz işe yarıyor. Paylaşımınız için teşekkürlerrr

 2. Or can l do super powers for my practitioner (ya super bunlari uygulicam bakalim yapabilecekmiyim)

 3. Çok güzel bir yazıydı. Aralarında hiç duymadığım yöntem ve tavsiyeler var. Hepsini deneyeceğim. Teşekkürler.

 4. Çoğu yds ile ilgili yazılan gereksiz .yazının aksine çok akla yatkın ve işe yarar bilgiler vermişsiniz teşekkürler.

 5. Ben daha önce böyle harika anlatım şekli görmedim ve de duymadım yazinizi okurken ingilizceyi ögrendiğimi düsünüyorum harikasiniz supersiniz

 6. Bu yaziniz cok guzel.Ve baska yazilar da yazin.Cunki yazidiginiz cok sey bana lazim oluyor.TESEKKURLER????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 7. thankyou very much ,great

  gittikçe çözmeye çalışacağım bu siteye teşekkürlerimi sunuyorum çok sağolun

 8. Merhaba,
  Ben şuan yds’ye akındil ile hazırlanıyorum. Akındil’den sonra bir hocamın tavsiyesi üzerine sizinle devam etmeyi düşünüyorum. Bana fiyatlar ve kurs hakkında kısaca bilgilendirme yapabilir misiniz?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı