İngilizce Nasıl Öğrenilir?


İngilizce Nasıl Öğrenilir
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Birçok insanın yaptığı gibi sizin de kendinize acaba İngilizceyi nasıl öğrenirim diye sorduğunuzu biliyoruz. Peki İngilizce öğrenmek neden bu kadar önemli? Hepimizin bildiği yaşadığımız dönem teknolojinin sınırları zorlamaya başladığı ve iletişimin dünyanın her noktasından rahatça sağlanabildiği bir dönem. Öyle ki dünyanın bir ucundan diğer ucuna sesli ya da görüntülü olarak ulaşabilmek 1 ile 10 saniye arasında bir sürede gerçekleşiyor. İnsanlar hiç tanımadıkları kişilerle tanışabiliyor ve iş yapabiliyorlar. Bu iletişimin ortak aracı internet ve İngilizce.

Kullanılan Mevcut Yöntem Ne?

İngilizcenin önemi ile ilgili sayfalarca yazı yazılabilir. Ancak bizim asıl konumuz bu olmadığından İngilizcenin günümüzde ne denli önemli olduğuna yukarıda kısaca değindik. Esas konumuz ise İngilizce nasıl öğrenilir ve yapılan hatalardan nasıl dersler çıkarılmalıdır?

Ülkemizde okullardan tutun, kurslara kadar uygulanan yöntem hepimizin klasik yöntem olarak adlandırdığı yöntemdir. Bu yöntemle birlikte öğrenciler gramer kalıplarını öğrenmeye zorlanırlar. Daha sonra ise yavaş yavaş kelime öğrenilmesi teşvik edilir.

Ancak ne kelime ne de gramer kalıpları tam olarak öğrenilemez. Çünkü yapılan tüm işlemler ezberletme üzerine kuruludur. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, bisiklet kullanmayı öğrenmek isteyen bir kişiye bisikletin pedal, gidon, zincir ve tekerlekleri anlatılıp daha sonra pedalı şu şekilde çevireceksin diye ezberletmeye benzer.

Ancak öğrendiğini düşünen kişi bisiklete bindiği andan itibaren ezberlediği tüm şeyleri unutacak ve büyük ihtimalle başaramayacaktır. Tabii ki aralarından başaranlar da çıkabilir, tıpkı klasik ingilizce eğitim metoduyla İngilizce öğrenip başarabilenler gibi. Ancak bu oran oldukça düşük bir orandır ve başarı sisteme ait değil öğrenciye aittir.

İngilizce En Verimli Nasıl Öğrenilir?

Hala İngilizce nasıl öğrenirim sorusuna yanıtı tam olarak alamadık. Yanıt aslında anadilimizi öğrenme sürecimizde yatıyor. Hepimiz anadilimizi öğrendik. Peki nasıl öğrendik? Anne ve babalarımız, büyüklerimiz bize gramer mi öğrettiler?

Cevap tabi ki hayır. Öncelikle kelime öğrendik. Öğrendiğimiz kelimeler ile bazen çok anlamlı, bazen anlamsız, bazen de komik cümleler kurduk. Bu süreç 6-7 yaşına kadar böyle geldi. Bu yaşlara geldiğimizde hepimiz mantıklı cümleler kuran insanlardık ve okula başladık. Peki okul bize ne öğretti? İşte okul bu noktadan itibaren bize kurduğumuz cümlelerde hangi kalıpları nasıl kullandığımızı yeni yeni öğretmeye başladı. İngilizce eğitimi de bu şekilde olmalıdır. Klasik yöntemler ile öğrenilen İngilizce kelimeler ve kalıplar belirli bir süre sonra unutulacak ve hatırlanmak istediğinde belirli bir noktaya sabit bakmak sureti ile beynimiz içerisinde o bilgileri arayacağız. Kısacası İngilizce kullanılarak, konuşarak öğrenilir.

İngilizce Öğrenme Teknikleri

İngilizce öğrenme konusunda, sayısız teknik söz konusu olmakla birlikte, hangi İngilizce eğitim tekniğinin başarılı olduğu konusu son yıllarda açığa kavuşmuştur.

Posterity kelimesinin, çeşitli ezber metotları ile bizlere öğretilmeye çalıştığı, İngilizcede ezber döneminden geçtik ve hepimiz bunları yaşadık. Ancak hangimiz, posterity kelimesinin karşılığını şu an hatırlıyoruz? Bu demek oluyor ki, ezber ve klasik teknikler, İngilizce eğitimi konusunda artık bir kenara bırakıldı, ve daha modern, daha etkili anlayışlar bu noktada hakim. Öğrenme tekniklerinde, aşağıdaki öneriler İngilizce öğrenenler için faydalı olmuş modellerdir:

 • Konuşmaya ve dinlemeye dayalı, tecrübe odaklı deneyimsel eğitim
 • İngilizceye dizi ve filmler başta olmak üzere, hayatın her alanında yer vermek,
 • İngilizce düşünebilme, anlayabilme kapasitesini geliştirmeye çalışmak, bunun için kendinizi zorlamak.

İngilizce Öğrenme Yöntemleri

İngilizce öğren konusu, 360 derece ele alınması gereken, çok yönlü bir kavram. Bunu her anlamda başarabilen insanlar da, İngilizceyi kısa süre içinde çözebiliyor, İngilizceyi öğrenmeyi öğreniyor aslında bir nevi!

Peki İngilizce öğrenme yöntemleri içinde, hangileri son dönemde öne çıkmaktadır, ve hangi İngilizce öğrenme yöntemleri en iyi sonucu veriyor? Ezbere ve klasik eğitime dayalı İngilizce tekniklerinin başarısız olduğu artık kabul görmektedir. Bundan dolayı, İngilizce konusunda daha modern, deneyime dayalı ve sonuç odaklı, “konuşarak öğreten” online sistemler öne çıkıyor. Esasen, en iyi metot gidip gerçekten İngiltere’de ya da ABD’nin bir kentinde, İngilizceyi yaşayarak öğrenmek olsa da, maddi anlamda birçok kişi için zorlu olacak bu durumdan ötürü, Türkiye’de bu hizmeti veren Konuşarak Öğren modeli öne çıkmıştır.

İngilizce Öğrenme Seti

İngilizce öğrenmeyi kafasına koymuş kişiler için, en önemli araçlardan bir tanesi olan İngilizce öğrenme setleri, sadece birkaç aylık bir süre içinde dahi İngilizce konusunda size artı koyabiliyor. Ancak İngilizce öğrenme setleri, İngilizce pratiği için bir etkendir. İngilizceyi gerçekten bilmek, konuşabilmek, İngilizce biliyorum diyebilme özgüvenine sahip olmak noktasında İngilizce öğrenme seti ve ezber eğitimine, klasik İngilizce kursları konseptine yakın diğer tüm öğeler etkisiz olmaktadır.

Nasıl İngilizce Öğrenirim?

İngilizceyi öğrenmek, herkes için bir ideal, bir hedef ancak şunu unutmamalısınız ki, İngilizce öğrenmek asla imkansız değil! Yapmanız gerekenler, izlemeniz gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Temel İngilizce bilgisine sahip değilseniz, çeşitli İngilizce kaynaklar ile dil bilgisi ve kelime bilgisi geliştirecek şekilde çalışabilirsiniz.
 • Mümkün olduğunca İngilizce alt yazılı film ve dizi izleyin.
 • Medium gibi İngilizce içeriğin, kaliteli içeriğin güçlü olduğu mecralarda makaleler okuyun, İngilizce makaleleri anlamaya çalışarak dil kapasitesinizi zorlayın.
 • Konuşma noktasında, Konuşarak Öğren’in, deneyime dayalı planını inceleyebilirsiniz.

İngilizce Öğrenme Uygulamaları / İngilizce Öğrenme app

İngilizce öğrenme konusunda, uygulamalar diğer birçok konuda olduğu gibi önemli bir araç. İngilizce öğrenme uygulamalarını, aşağıdaki kategorilerde ele alabiliriz:

İngilizce kelime öğrenme uygulamaları

İngilizce kelime bilgisi, bir müzik aranje ederken sahip olunan nota bilgisi gibidir. Eğer İngilizce ile, İngilizceyi kullanarak bir şeyler yapmak istiyorsanız kelime bilginizin de buna bağlı olarak gelişmiş olması gerekiyor. Bu konuda size önerebileceğimiz, son dönemlerin sevilen kelime uygulaması Wordly.

Hem Android, hem de iPhone telefonlarda kullanabileceğiniz ücretsiz kelime öğrenme uygulaması Wordly ile, her gün bir kelime öğrenin!

İngilizce gramer bilgisi geliştiren uygulamalar

Bazı mobil uygulamalar ile, İngilizce dil bilgisini geliştirmeniz mümkündür. İngilizce gramer şeklinde, App Store ya da Google Play Store’da arama yaparak, kolayca bu uygulamaları bulabilirsiniz.

İngilizce konuşma becerisini geliştiren uygulamalar

Konuşma becerisi, İngilizce olarak kendinizi ifade edebilme gücünüz, temel olarak İngilizce bilginizin özetidir. Eğer İngilizceyi her anlamda kullanmak ve kendinizi İngilizce bilen birisi olarak lanse etmek istiyorsanız, konuşma konusuna önem vermeniz gerekiyor.

Google Translate, çeviri dışında sözcüklerin telafuzunda da bir butona sahip, çeviri dışında İngilizce kelimelerin telaffuzlarını da bu şekilde öğrenebilirsiniz. Daha ciddi anlamda, İngilizce konuşmak gibi bir hedefiniz var ise, bu konuda Konuşarak Öğren en iyi teklifi sunuyor. Bilgi için tıklayabilirsiniz.

İngilizce Öğrenme Videoları

İngilizcemizi geliştirmek adına, internette yer alan tüm metinsel ve video içerikten faydalanıyoruz. Videolar ise, günümüzün bir numaralı içerik trendi. Instagram, Periscope, Youtube, Younow gibi birçok site aracılığı ile yayınlar yapılıyor, eğitim açısından işimize yarar içeriğe sahip, değerler sunan kanallar da oldukça fazla.

Bu anlamda İngilizce öğrenme videolarına da göz atarak, seviyenizi ciddi anlamda ilerletebilirsiniz. Sadece eğitim içeriğine sahip videolarda değil, örnek vermek gerekirse İngilizce dilinde, temel olarak bir belgesel ya da gündelik, aktüel bir show videosu izleseniz dahi bu sizin için ciddi anlamda faydalı olacaktır.

Ya da bir oyuncu iseniz, LoL gibi oyunları oynuyor ve videolarını da izliyorsanız, Twitch gibi kanallarda oyun videolarını İngilizce olarak izleseniz dahi, bu sizin için oldukça faydalı olacaktır.

İngilizce Öğrenme Testleri

İngilizce öğrenme konusunda, elimizdeki tüm imkanlardan mutlak suretle yararlanıyoruz. Bu noktada en çok işe yarar konulardan birisi de, tabii ki İngilizce öğrenme testleri. İngilizce öğrenme testlerini, hem worksheet olarak evinizde çözebilirsiniz, hem de online İngilizce testler ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

Daha önce Konuşarak Öğren blog’da, İngilizce öğrenmek için test çözebileceğiniz kaynak siteleri yazmıştık, yazımızı incelemek istiyorsanız, buraya göz atabilirsiniz.  Burada bir doğru-yanlış kelime testi sizi bekliyor! Aynı zamanda test kategorisinde, güncel testlerimizi de bulabilirsiniz.

İngilizce Öğrenme Başlangıç

İngilizce öğrenmeye başlangıç adımını atmak için, ilk olarak okullarda temel İngilizce eğitiminde sunulan bilgileri eksiksiz bir şekilde edinmeniz gerekiyor.

Dilin temel dinamiklerini, imla ve gramer yapısını, bunun dışında temel düzeyde kelime bilgisini edinmenizin ardından, kendinizi İngilizce olarak ifade edebilecek noktaya gelebilirsiniz. İngilizce öğrenme başlangıç için aşağıdaki adımların atılması, sizin için yeterli olacaktır diyebiliriz;

 • -A1 düzeyi için gerekli olan kelime bilgisini edinme, kelime dağarcığını geliştirme
 • -Temel İngilizce dil bilgisine hakim olma, bunun için gramer kitaplarından ve internetten gramer bilgisi geliştirilebilecek sitelerden faydalanabilirsiniz.

İngilizce öğrenme başlangıç noktasında, eğer yukarıdaki yol haritasını izlediyseniz, artık B1-B2 ve C-1 seviyelerine doğru hareket etmenizin vakti gelmiş demektir!

Sıfırdan İngilizce Öğrenme

Sıfırdan İngilizce öğrenmek, birçok insanın mümkün olup olmadığını düşündüğü bir şey. Emin olun ki, hiç İngilizce bilginiz olmasa dahi, sizi bugün İngiltere’ye bıraksak, birkaç yıl içinde iyi bir şekilde İngilizce konuşabilecek, kendinizi ifade edebilecek noktaya gelirsiniz.

Peki bu, Türkiye’de ve buranın şartları ile nasıl olabilir? Temel kelime bilgisi ve dil bilgisi, yani gramer ile, İngilizce konusunda ciddi bir ilerleme elde edebilirsiniz. Uzmanların önerisi, temel İngilizce bilgisini kaynaklardan edinerek, işin pratik tarafında ise İngilizce konuşarak, yani deneyimleyerek geliştirmek.

Bu noktada da devreye, Türkiye’de otuz binin üzerinde kişinin İngilizce öğrenmesini sağlayan, en başarılı İngilizce eğitim modellerinden birisi olan Konuşarak Öğren geliyor!

Konuşarak Öğren Neden Avantajlı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir dili öğrenmek için o dili öğrenmeye başladığınız andan itibaren kullanmanız gerekmektedir. Konuşarak Öğren sisteminde, sisteme ilk dahil olduğunuz andan itibaren ana dili İngilizce olan bir eğitmen ile günlük olarak konuşur ve size verilen günlük 10 yeni kelimeyi öğrenip, cümle içerisinde kullanmaya başlarsınız.

Ayrıca eğitmenleriniz yapacağınız hataları anında düzeltirler ve size özel hazırlanmış sayfanıza ayrıca yazarlar. Katıldığınız dersler kayıt altına alınır ve size özel öğrenci sayfanıza yüklenir. Bu sayede gelişmenizi kendiniz de ayrıca takip edebilirsiniz. Birebir eğitim aldığınız için eğitimler özel ders tadında geçer ve eğitmeniniz yalnızca sizinle ilgilenir.

Konuşarak Öğren Türkiye’nin en verimli ve etkili İngilizce konuşma yoludur.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

2 thoughts on “İngilizce Nasıl Öğrenilir?

 1. Benze ingilizce yi sevme ile alakalı. En yakınımda olan bazı arkadaşlar kaç sene kursa gidip öğrenemiyor. Bazılar bilgisayarda falan oyun oynarken kendini geliştiriyor..

 2. İngilizce ogreniriz ama oncelikle.ingilizceyi sevmek gerekir ne kadar seversen o kadar iyi ogrenirsiniz ben 15 yasindayim hazirlik okuyorum bunu ingilizceyi sevdigim icin sectim dil sinifi okuyup ogretmen olmayi dusunuyorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı