İngilizce Reçel Tarifi


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

A lot of people are afraid of making homemade foods because they think it requires a challenge in kitchen. However, we have good news; making jam at home is pretty easy in terms of ingredients and instructions.

Almost in each culture, you can easily give a brilliant gift from a homemade jam in a marvellous jar or it can sit happily in your cupboard for months. Whenever you do not have time for breakfast, you can easily use your homemade jam on a buttered sliced of toast. You only need a few empty jars, a little bit time (maybe an hour) and your favourite fruits! Making your homemade jam is that easy!

When it comes to picking fruits, you can pick them by yourself if you have your own garden. This is the cheapest and the healthiest way. Of course, you need to know when the season is for any fruit. When you are ready, you can freeze the fruits for any time of using.

We found the best jam-making fruits and their seasonality for you;

 • Rhubarb (forced): January – April
 • Rhubarb (outdoor): April – early July
 • Strawberries and gooseberries: June – July
 • Cherries – July
 • Black/red/white currants: July – August
 • Blueberries and raspberries: July – September
 • Raspberries: July – September
 • Blackberries, loganberries and greengages: August – September
 • Damsons: September – October

Technical information for the best jam

Contrary to what is believed, a fruit that is slightly underripe will let you have a better jam rather than a softer, sweeter and overripe one in terms of process. Because an overripe fruit has a higher acidity and it hardens your process.

Pectin
Pectin is a kind of material which may occur in lots of fruits and they are usually found in the pips, cores or the skins. They help your jam to be set. However, some fruits such as blackberries, blueberries and strawberries are quite low in natural pectin and you may want to use high pectin sugar when you are making jam with these fruits.

Equipment
Preserving pans are needed to be very big and wide because surface area is very important. They will help you to have faster water evaporation and a more concentrated flavour. However, if you do not have one, just try to use the widest saucepan you have.

How to Sterilize Jars
One of the most important issues is sterilizing jars because the more free jars from any nasty bacteria means the more jam free from moulding and wasting. If you have a good and hot-cycled dish washer you can sterilize your jars in this way. If not, firstly wash your jars and lids (without rubber seals) then place them on a baking tray in the oven at 100℃/225℉/gas ¼ for 30 minutes until they dry. If jars you will use have robber seals, boil them in a pan of water while jars are in the dish washer or in the oven. Be careful while you are taking off the jars and the lids from the oven because of heat. Use gloves. Fish out your rubber seals and dry them.

Another important tip; you need to fill your jars with jam while they are still hot, so plan the time carefully and put them into the oven or dish washer when your jam is ready.

The best thing about our jam recipe is being very easy and inexpensive. Besides, you are going to have a delicious, soft, set, sweet and sticky jam!

Instructions
Wash your fruits and put them in a large pan with sugar while your jars are sterilizing. This is the part where you can be creative with spices, herbs and other flavourings to complement your jam. We have some ideas for you; you can try Gooseberry and elderflower for a beautiful pale and floral jam. When it comes to strawberries, a vanilla pod or slug of balsamic vinegar makes it more delicious, rosemary works a treat with peaches, star anise or cinnamon with plums, or pimp up your rhubarb with chopped stem ginger. For balancing flavours as if they were dancing in your mouth with super-sweet fruits, try a splash of alcohol!

Use a potato musher (or a fork can also work if you do not have a potato musher) to mush the sugar, fruits and any flavours or spices you added to your jam in a pan till they become a lumpy pulp. The fewer lumps mean your jam will be smoother.

Place your pan onto a medium to height heat and leave it to simmer for approximately 5 minutes. Another important thing here is not stirring too much. Because when you try to stir it too much, you will reduce its temperature. So just watch and enjoy the steam and the smells with a lot of different flavours! Do not forget, if you plan the time carefully, your jam knows what to do on the oven!

Understanding when your jam will be ready is a matter of temperature; normally your jam needs to reach 103 to 105℃ for it to set. But we are saving you from messing around with a thermometer and here is the tip: wrinkle method. Put a plate in the fridge to be cooled and when your jam reached the boiling time we gave you in the recipe or you think that it is ready, take a teaspoon of jam (but be careful it will be deadly hot) from the pan and pour it onto the cold plate you put in the fridge before. Slowly push the jam with your finger and if the jam wrinkles slightly, that means it will set when it gets cool. If it does not, then you should leave it on the heat for a few more minutes and then repeat the wrinkle method later till the wrinkles appear.

Time to turn off the heat. Check your jam and skim any strange looking foam or parts from the top of the jam and throw them away.

As we wrote before, while your jars are still hot, pour your jam to the jars and fill them just right up to the top. Traditionally, wax-paper is used to the top of the jar to seal them. But if you wash and sterilize your jars properly, you do not have to use wax-paper. The lids will act as a sufficient seal. When you filled the jars with your jam, secure tightly with lids, leave them to cool and as a satisfying activity, label them with homemade labels! Because you deserved it!

Store them in a cool dry place and enjoy using in your delicious pastry cases such as rainbow tarts or making a quick breakfast. You can also use your jam as a layer between sponge cakes or on your pancakes.

All we can say is “bon appetite!” from now on!

Türkçe Çevirisi

Birçok insan ev yapımı gıdalar yapmaktan korkuyor çünkü bunun adeta bir master şef olmak ya da mutfakta ciddi bir meydan okuma gerektirdiğini düşünüyorlar. Ancak işin aslı hiç de böyle değil. Hem malzemeler hem de maddiyat açısında evde reçel yapmak oldukça kullanışlı ve tasarruflu!

Hemen hemen her kültürde, gittiğiniz misafirlikte ya da size gelen misafire kendi yaptığınız bir kavanoz reçeli sevimli kavanozlar eşliğinde hediye edebilirsiniz ve ayrıca reçelleriniz aylarca mutfak dolabınızda mutlu mesut bekleyebilir. Aman bozuldu, hemen yiyelim derdi yok. Kahvaltı için zamanınız kısıtlı olduğunda, ev yapımı reçelinizi tereyağlı bir kızarmış ekmeğin üzerinde kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan yalnızca birkaç boş kavanoz, biraz zaman (belki birkaç saat kadar) ve en sevdiğiniz meyve. Reçeli evde yapmak bu kadar kolay işte!

Meyve toplamaya gelince, eğer kendi bahçeniz varsa, reçelini yapacağınız meyveyi kendiniz seçip toplayabilirsiniz ki bu kullanabileceğiniz en maliyetsiz ve en sağlıklı yol olur. Zira maalesef herkesin bahçesinde ürün yetiştirme şansı olmuyor. Bu yüzden böyle bir şansa sahip değilseniz de güvenilir bir manavdan meyvelerinizi almanızı öneririz. Kendi yetiştirdiğiniz meyvelere dönecek olursak da meyve sezonlarını iyi bilmek gerekir. Mevsimi gelen meyveleri toplayıp, herhangi bir zaman kullanmak için dondurucuya atabilirsiniz.

Sizin için reçeli en güzel olan meyveleri ve bu meyvelerin mevsimlerini bulduk;

 • Ravent: Ocak – Nisan
 • Ravent (açık hava): Nisan – Temmuz başı
 • Çilek ve bektaşi üzümü: Haziran – Temmuz
 • Kiraz – Temmuz
 • Siyah/kırmızı/beyaz kuş üzümü: Temmuz – Ağustos
 • Yaban mersini ve ahududu: Temmuz – Eylül
 • Ahududu: Temmuz – Eylül
 • Böğürtlen, loganberi (ahududu ve böğürtlen melezi bir meyve) ve frenk eriği: Ağustos – Eylül
 • Mürdüm: Eylül – Ekim

En iyi reçel için teknik bilgi
İnanılanın aksine, biraz az olgunlaşmış bir meyve, süreç açısından daha yumuşak, daha tatlı ve olgunlaşmış bir reçel elde etmenize engel değil. Hatta tam tersi, böyle az olgunlaşmış meyvelerin reçeli çok daha lezzetli ve kıvamında oluyor. Çünkü olgunlaşmış meyvelerin asidik oranı oldukça yüksektir ve bu da sürecinizi zorlaştırır.

Pektin
Pektin, pek çok meyvede bulunabilir ve genelde çekirdek ya da kabukta bulunan bir maddedir. Pek çok açıdan reçelin kıvam almasına yardımcı olurlar. Fakat böğürtlen, yaban mersini ve çilek gibi bazı meyvelerde bu pektin oranı oldukça düşüktür ve bu yüzden de reçel yapımında dışarıdan destek almak için pektin şeker kullanmanız faydanıza olabilir.

Malzemeler Hakkında
Pişirme esnasındaki yüzey çok önemli olduğu için, reçelinizi yapacağınız tencere oldukça büyük ve geniş olmalıdır. Bu suyun daha hızlı buharlaşmasına yardımcı olacak ve size daha konsantre bir reçel tadı sağlayacaktır.

Kavanozları Nasıl Sterilize Etmelisiniz?
Dikkat dikkat! Reçel yapımında en can alıcı noktalardan biri olan, reçellerinizi saklayacağınız kavanozların temizliğine geldik. Bu konunun üzerine çok düşüyoruz çünkü kavanozlarınızda oluşacak en küçük bir bakteriyel alan tüm zahmetinizi ve zamanınızı çöpe atacağı gibi reçellerinize de elveda demeniz gerekecektir. Peki ne yapmalıyız? Eğer hakikaten ısı döngüsüne güvendiğiniz ve yüksek ısıya ayarlayabildiğiniz bir bulaşık makineniz varsa kavanozlarınızı bulaşık makinesinde yıkayarak sterilize edebilirsiniz. Yoksa da önce kavanozlarınızı ve kapaklarını elde iyice yıkamalısınız (Kapaklardaki kauçuk lastik hariç). Sonrasında Bunları bir fırın tepsisine alıp 100 °C’lik fırında kuruyana kadar yani yaklaşık 30 dakika kadar pişirmelisiniz. Varsa ayırdığınız kauçuk lastikleri de kavanozlar bulaşık makinesinde ya da fırındayken bir tencerede kaynatın. Çok sıcak olacakları için kavanoz ve kapakları fırından alırken çok dikkatli olun; fırın eldiveni kullansanız iyi olur. Kaynattığınız kauçuk kapak lastiklerinizi de çıkarın ve kurumaya bırakın.

Size kıyaklarımız saymakla bitmiyor; iyisiniz yahu. Bir diğer can alıcı bilgi; reçellerinizi kavanozlarınız fırından ya da makineden çıktığında hala sıcakken dökmelisiniz. Bu yüzden zamanı iyi ayarlayıp, reçeliniz hemen hemen hazır olduğunda kavanozları yıkanması ve kuruması için bulaşık makinesi ve fırına koyun.
Size verdiğimiz reçel tarifinin en şahane noktalarından biri de çok kolay ve maliyetinin minimum olması. Ayrıca lezzetli, yumuşacık, tatlı ve kıvamlı bir reçele sahip olacak olmanız da cabası!

Yapılışı
İlk aşamada meyvelerinizi gğüzelce yıkayın ve kavanozlarınız sterilize edilirken siz meyveleri içine aldığınız büyük ve genişçe kaba damak tadınıza göre şeker koyun. Bu nokta tam da yaratıcılığınızı konuşturacağınız nokta. Zira unutmayın ki, hazırladığınız reçel tamamen size özel olacak ve sizin eseriniz olacak. Reçelinize bu aşamada baharatlar, otlar ve diğer aroma vericiler ekleyecekseniz bu noktada eklemeniz gerekiyor. Bu konuda da siz değerli okurlarımızı düşünüyor ve bazı fikirler sunuyoruz; efsaneler efsanesi, aromatik bir çiçek reçeli için bektaşi üzümü ya da mürver çiçeği tercih edebilirsiniz. Çilek reçeli için aroma verici olarak vanilya baklası ya da çok ufak bir miktar balzamik sirke kullanabilirsiniz Şeftali reçeli için kuşdili (rozmarin) çok güzel bir lezzet vericidir. Erik reçeli yapacaksanız sizin özel tadı yakalamanızı sağlamak için tarçın ya da yıldız anason imdadınıza yetişecektir. Daha nadir de olsa Raven reçeli yapacaksanız da zencefil kökü aradığınız aroma olabilir. Reçelinizdeki efsane meyvelerle eklediğiniz bu aroma vericilerin tatlarının dengeye ulaşması ve ağzınızda dans ediyor hissi vermesi için de minik bir miktar alkol eklemeyi deneyebilirsiniz!

Bir patates ezici ya da çatal yardımıyla tencereye koyduğunuz meyve, şeker ve eklediğiniz diğer aroma vericileri iyice ezin ve il aşamada lapa olması için topakları önlemeye çalışın. Daha az topak kalması reçelinizin daha lezzetli olacağı anlamına gelir.

Orta-yüksek bir ısıdaki ocağınıza tencerenizi koyun ve yaklaşık 5 dakika kaynamaya bırakın. Burada önemli olan nokta, reçelinizi çok fazla karıştırmamanız. Çünkü çok fazla karıştırdığınızda ve reçele kaynama aşamasında dışardan çok müdahalede bulunduğunuzda sıcaklığı düşer. Bu yüzden de tencereden yükselen buharın ve mutfağınıza yayılan nefis kokunun tadını çıkararak bir adım geride bekleyin. Unutmayın, siz zaten zamanınızı dikkatli ayarladıysanız reçeliniz kendisi ne yapacağını biliyor olacak.

Reçelinizin ne zaman hazır olacağını anlamak ise onun ulaştığı sıcaklığı anlamakla alakalıdır. Normalde reçelin tam ayarında olması için ısısının 103 ila 105°C’ye ulaşması gerekir. Fakat sizi termometre ile cebelleşme zahmetinden kurtarıyoruz ve “kırışıklık yöntemi” ile tanışmanızı sağlıyoruz. Soğuması için buzdolabınıza bir tabak koyun ve reçel tarifte belirttiğimiz kaynama süresine ulaştığında ya da siz hazır olduğunu düşündüğünüzde tenceredeki reçelden bir çay kaşığı kadar alın (çok sıcak olacağını unutmayın dikkatli olmalısınız) ve daha önce dolaba koyduğunuz tabağın üzerine dökün. Parmağınızla yavaşça reçelinizi itin. Eğer reçelinizde kırışıklık oluşuyorsa, bu yeterli ısıya ulaştığını gösterir. Eğer reçelde bir kırışıklık ya da buruşukluk oluşmuyorsa bu da biraz daha pişmesi gerektiğini gösterir. Ocakta reçelinizi biraz daha pişirin ve gerektiğini düşündüğünüz anda kırışıklık yöntemini tekrarlayın.

Yavaş yavaş finale geliyoruz! Artık ocağı kapatma zamanı. Reçelinizi tenceredeyken şöyle bir kontrol edin ve eğer üzerinde oluşan herhangi bir tortu, köpük ya da olmasını beklemediğiniz bir görüntü varsa onları sıyırıp atın.

Daha önce de yazımızda belirttiğimiz gibi kavanozlarınız hala sıcakken reçelinizi kavanozlarınıza dökmeye başlayın ve kavanozun en üstüne kadar doldurun. Eskiden kavanozları mühürlemek için balmumu kağıtları kullanılırdı ve bu kağıtlar kavanozu kapatmadan önce kavanozun ağzına yerleştirilirdi. Ama kavanozlarınız iyice yıkanıp sterilize edildiyse balmumu kağıdı kullanmak zorunda değilsiniz. Kapaklarınızdaki kauçuk lastikler de mühür görevi görecektir. Kavanozları doldurup kapaklarını sıkıca kapattığınızda reçellerinizi artık soğumaya bırakın. Eğlenceli ve keyifli olması adına kavanozlarınızın üzerine ev yapımı etiketler yapıştırabilirsiniz! Çünkü siz buna değersiniz!

Reçel kavanozlarınızı serin ve kuru bir yerde saklayın ve meyveli tart gibi pasta ya da tatlılar yaptığınızda ya da çabuk bir kahvaltı hazırlamak istediğinizde kullanın. Ayrıca pasta keklerinizin arasına sürebilir, kreplerinizin üzerine döküp enfes tatlar da elde edebilirsiniz!

Şu andan itibaren söyleyebileceğimiz tek şey, afiyetler olsun efendim!

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı