İngilizce Seviyelere Göre En Çok Okunan Romanlar ve Kitaplar


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizcenizi Geliştirmek İçin Okumanız Gereken İngilizce Romanlar ve Diğer Kitaplar

Herhangi bir dili öğrenmek için illaki o dilde okumak gerekiyor. İngilizceyi geliştirmek için bir İngiliz romanı ile başlamaktan korkuyorsanız, endişelenmeyin. Özellikle eğitim amaçlı yayıncılar İngilizceye uyarlanmış kitaplar üretir: yeni başlayanlar için, ortalama seviye ve ileri seviye.

Gelin öncelikle okumanın dil öğrenimi açısından ne gibi faydaları var onlara bir göz atalım.

Dil Öğreniminde Okumanın Faydaları

 1. İngilizce okumak, kelimeleri arttırır

Yabancı bir dilde okumak, kendimiz bunun farkında olmasak bile kelime bilgimizi zenginleştirir. İngilizceye ilk defa başlıyorsanız size Level 1’den başlamanızı öneririm. Yok benim okuldan İngilizcem var 1 seviye benim için düşük diyorsanız Level 2 yi deneyebilirsiniz ama bir sayfada bilmediğiniz kelimelerin 3 ila 10 arasında olması gerektiğini unutmayın. Eğer daha çok ise üzgünüz ama siz de Level 1’siniz demektir

 1. Okuma, yazımı iyileştirir.

İngilizce yazımı gizem ve sürprizlerle doludur. Birçok kelimeyi yazar hale gelmek pek de kolay değildir. Oturup saatlerce yazılışlarınız ezberlemek zorundasınız. Ezber dışında bunu yapmanın en iyi yolu, İngilizce okumaktır, böylece kelimelerin imgeleri bellekte saklanır.

 1. Okuma zihni genişletir

E-kitap ve bloglar, haber siteleri ve sosyal medya yayınları sayesinde yirmi birinci yüzyılda okumak yeni bir seviyeye ulaştı. Tek bir bilgi alanı, dünyanın en uzak köşelerinde neler olup bittiğini öğrenmek, dünya kültürel ve bilimsel mirasına katılmak için bir fırsat sunar.

 1. Orijinal dilde okumak özgüvenini arttırır

İngilizcede ki ilk romanınızın son sayfasını bitirdiğinizde o tarif edilemez duygularınızı dinleyin; Muhteşem bir his olduğunu düşüneceksiniz. Herhangi bir görevi yaparken motivasyon önemlidir. Kitabı bitirdiğinizde ki his size gerekli özgüven ve motivasyonu sağlayacaktır.

Okumak için bir kitap nasıl seçilir

-Seviyeniz için uyarlanmış kitapları İngilizce olarak alın

-Kısa öykülerle başlayın, yavaş yavaş büyük edebi biçimlere ilerleyin.

-Eğitim ne kadar eğlenceli olursa, o kadar etkili olur: Sizin için ilginç kitapları bulmaya çalışın. Macera, gerilim veya hayal gücünüzü uyandıran ve kitabı sonuna kadar okumanızı sağlayan başka bir konu.

İşte her seviye için, İngilizce Romanlar ve okumayı sevenlere diğer öneriler.

1. Beginner Romanlar

Genelde çocuk kitaplarıdır. A1 ve A2 seviyelerindeki kitapları kapsar. Aman çok sıkıcı diyebilirsiniz ama İngilizcede yalnızca birkaç yüz kelime biliyorsanız, çocuk edebiyatına dikkat etmeniz gerekir. Birçok çocuk kitabı yetişkinler için de ilgi çekicidir. Ek olarak, çocuk edebiyatı, bir kural olarak, konuyu anlamaya yardımcı olan resimlerle cömertçe desteklenir. Ayrıca bazen çok da eğlenceli olabiliyor bu tür kitaplar.

Çocuk edebiyatı gibi, çizgi roman da yabancı bir dilde okumaya başlamanın harika bir yoludur. Çocuklar için de yetişkinler için eğlenceli ve eğitici birçok çizgi roman var. Beginner seviyesi için İngilizce kitap tavsiyeleri:

 • The Old Men and The Sea
 • Benjamin Button

2. Intermediate Romanlar

B1 ve B2 seviyesindeki kitapları kapsar. Kolay kitapları hemen okuyup bitiriyor ama zor kitapları da sıkıcı buluyorsanız Intermediate bölümündesiniz demektir. Upper intermediate biraz daha üst leveldir ve bundan sora uzman seviyesine geçmenize az kalmış demektir.

 • Oliver Twist
 • The Little Prince

3. Advanced Romanlar

Eğlenceli ve hit yazarların kitaplar ile aranızda duran bölümdesiniz. Bu bölüm C1 ve C2 seviyelerindeki kitapları kapsar. Gene seviyeli yani üst level kitapları okuyacak ama bunları daha bir rahatlıkla yapıyor olmalısınız. Akıcı ve bilinmeyen kelimelere daha az rastlanıyorsa artık Dan Brown kitaplarına geçiş yapabilirsiniz. Aşağıdaki kitapları rahatlıkla okuyabilirsiniz, eğer bu seviyede iseniz.

 • Melekler ve Şeytanlar (Angels and Demons)
 • Da Vinci Şifresi (The Da Vinci Code)
 • 1984 (George Orwell’ın bir kitabı)

4. Kişisel Gelişim ve Mesleki İngilizce Kitapları

Onları okuyarak, bir taşla iki kuş diye tabir ettiğimiz duruma ulaşırsınız. İngilizcede sizin için önemli kelimeleri inceleyin ve sizin için önemli bir konu hakkında yeni şeyler öğrenin. Merak ettiğiniz ve hakkında okumak istediğiniz bir konuyu neden İngilizce okumuyorsunuz? Bu tür edebiyatın bir diğer avantajı: Kurgu romanlarından daha kolay okunur olmasıdır. Stil basittir ve kelime hazinesi konuyla sınırlıdır.

 • İngiliz Edebiyatına Yeni Başlayanlar İçin 3 İpucu
 • Her Kelimenin İsteğe Bağlı Olduğunu Anlayın

Hikaye’nin ana fikrini kavrarsanız, bu yeterlidir. Kelime dağarcığının yaklaşık %70′ inin aşina olacağı kitapları bulmaya çalışın.

İngilizce Olarak Sesli Okuyun

Tuhaf görünebilir, ancak yüksek sesli okuma, kendinizi dinleyerek telaffuzunuzun iyileşmesini sağlar. Yüksek sesle okumak, çalışılmakta olan dilin ses aralığını ayarlarsınız. Ancak, telaffuz üzerinde çalışmak ve okumaya ek olarak çalışmak önemlidir, aksi halde bir kelimenin yanlış “tahmin edilmiş” telaffuzu yıllar sonra sizi rahatsız edebilir.

İngilizce Okurken Aynı Kitabı İngilizce Sesli Olarak Dinleyin.

İngilizcenizi geliştirirken, yeni kelimelerin doğru telaffuzuna dikkat etmek çok önemlidir. İngilizce bir kitap okumak ve aynı anda anadili İngilizce olanların seslendirdiği ses versiyonunu dinlemek telaffuz öğrenmek için çok uygundur.

Bir İngilizce Kitabı Aynı Anda Oku ve Dinle.

Fazlasını arayanlara: İngilizce Öykü Setleri

Penguen ya da D&R gibi büyük kitapçılarda kolaylıkla bulabileceğiniz bu setlerin de çok büyük faydasını göreceksiniz. Gidemem şimdi oralara diyorsanız da idefix ya da kitap yurdu gibi online kitap dükkanlarından da sipariş edebiliyorsunuz. Penguins Reader gibi yayın evlerinin öykü setleri bulunuyor.

Bonus: İngilizce Online Romanlar

Elektronik kitap okuyucuları sevenler için de bu Level Romanların e-book halleri mevcut aslında. Yeter ki siz okuyacağım deyin alternatif çok. Ayrıca e-kitaplar için kâğıt ve matbaa işlemleri için ayrı bir maliyet gerektirmediğinden satış fiyatları da normal kitaplara göre çok daha uygun oluyor. Wattpad gibi servisler üzerinden, amatör yazarlarının online romanlarını okuyabilirsiniz.

E-books şeklinde Google’da aratırsanız, her seviyeden onlarca İngilizce öykü ve İngilizce Romanlara anında ulaşabilirsiniz. Başlangıç, Orta ve ileri seviye okuyabileceğiniz bazı kitapları sizin için aşağıya iliştirdik;

Başlangıç Seviyesi İngilizce Romanlar

Marcel ve Shakespeare Mektupları Stephen Rabley

Shakespeare’in kültürel mirasının kaderi hakkında Fransa ve İngiltere’den iki zeki farenin dostluğunun öyküsü. Bu kitap genellikle doğrudan konuşma kullanır, bu da gelecekte konuşulan İngilizcede sorun yaşamayacağınız anlamına gelir.

Mark Twain- Tom Sawyer’in Maceraları

Tom Sawyer’ın heyecan verici maceralarını duymamış birisini bulmak zor. Ve orijinalinde okumak daha da eğlenceli. Hikâyenin kelimesi “dün” İngilizce öğrenmeye başlayanlara bile yakışır.

Sally M. Stockton- Robin Hood

Adalet için savaşan cesur bir okçunun yaşlanmayan hikayesi. Kitabı okuduktan sonra ekran versiyonundan birkaçını da izleyebilirsiniz.

Andrew Mathews- Çiller

Daha çekici olan kız arkadaşı Donna’nın gölgesinde yaşayan genç bir kız olan Suzy hakkında güzel bir hikâye. Suzy, çillerinden nefret ediyor ve onu çirkin yaptığını düşünüyor. Hikâyenin nasıl bittiğini ve Susie’nin kendine karşı tutumunun değişip değişmeyeceğini öğrenin.

John Escott-Geenny Şatosu Hayaleti

Koleksiyonumuzda hayaletler hakkında bir hikâye var. Yazarın çok parlak bir anlatım tarzı var, öyküden kopmak zor.

Mark Twain- Huckleberry Finn

Koleksiyonumuzdaki Mark Twain’in bir başka eseri, sizi Huckleberry Finn’in hikayesiyle memnun edecek. Çocukluğunu hatırlamak için büyük bir şans. Bu çocuk kitabının uyarlanmış bir versiyonu yeni başlayanlar için gerçek bir keşif olacak. İyi okumalar dileriz.

Peter Benchley-jaws

Ünlü “Jaws” ın uyarlanmış bir versiyonu. Tatil kasabasında insanlara saldıran büyük beyaz köpekbalığı hakkında bir roman (Uzun, yaygın cümleler nedeniyle, kitap ilk seviye için karmaşık görünebilir, ancak 12 sayfacığın sizin için sorun olmayacağına inanıyoruz.

Timothy Boggs- Hercules Yılan Gölgeleri

Antik Yunan efsanelerini ve özellikleriyle ilgili hikayeleri seviyorsanız, Herkül’ün hikayesi özellikle sizin için listemize eklendi. Birkaç düzine epik kelime ile kelime hazinenizi doldurmaya hazır olun.

Lewis Carroll- Alice Harikalar Diyarında

Harikalar Diyarında bir kez daha olmak ve karakterlerin İngilizcede ki isimlerini öğrenmek için harika bir fırsat. Kitap çok hızlı ve kolay okunur ilkokuldaki kendi deneyimlerinize dayanarak test edebilirsiniz

Jack London-Vahşi Londra’nın Çağrısı

Bir köpeğin hayatı hakkında duygusal bir hikaye. Kitap, insanlar ve hayvanlar arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Bizim düşüncemize göre, bu çalışma alanı ve yazı stili için önerdiklerimizden en iyilerinden biridir.

Roger Lancelyn- Kral Arthur ve Yeşil Şövalyeleri

Kral Arthur’un istismarları ve yuvarlak masanın ünlü şövalyeleri ile tanışmak için harika bir fırsat. İngiliz Orta çağ dönemine hoş geldiniz.

Siyahlı Kadın Susan Hill

Seçimimize mistik ve korkutucu bir şeyler eklemeye karar verdik. Okuduklarınızdan korkabilirsiniz ancak bu hikayedeki dilin karmaşıklığı sizi hiç korkutmasın. Başarabileceğinize inanıyoruz. İyi okumalar.

Orta Seviye İngilizce Romanlar

Pamela Lyndon Travers’dan-Mary Poooins

Hepimiz bir zamanlar Mary Poppins’in hikayesini biliyorduk. Çok yakında, orijinalinde (adapte edilmiş olsa da) algılarının övünmesini sağlayabileceksiniz.

Sherlock Holmes- Sir Arthur Conan Doyle

Sherlock Holmes’un soruşturmalarına adanmış Arthur Conan Doyle’un ikinci hikayesi. Eserin basitleştirilmiş hali, hikâyenin güzelliğini ve bu dedektif hikayesinin gizemini mükemmel bir şekilde koruyor.

Jane Austen- İkna

Jane Austen’in “Akıl Argümanları” klasik İngiliz edebiyatının harika bir örneğidir. XVIII. Yüzyılın İngiliz romanlarını sevenler için uygundur.

Elizabeth Gaskell- Kuzey ve Güney

“Kuzey ve Güney” adlı roman, İngiltere’deki sanayi devrimi sırasında üreticiler ve aristokratlar arasındaki çatışmayı anlatıyor. Kitap, sadece Jane Austen tarafından gerçekleştirilen romantik klasiklerin hayranlarına değil, aynı zamanda tarihi eserleri de beğenenlere hitap edecek.

Bizden bu kadar, şimdi sıra sizde. Keyifli okumalar diliyoruz.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı