İngilizce Yazma Yeteneğinizi Geliştirmenin 8 Harika Yolu


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce öğrenmeye başladığımız andan itibaren kendimizi ifade etmenin yollarını merak edip, onları öğrenmeye çalışırız. Hatta çoğumuza göre İngilizce öğrenmenin başlangıç nedeni ve aynı zamanda en temel hedefi de kendimizi anlatabilme isteğimizdir. İngilizce anlamak ve konuşmak da yazma yeteneğinizi de geliştirmek, öncelikli hedeflerinizden olmalı. Hele de, çeşitli metinler okumanız ve belki de kaleme almanız gereken mesleklerden birine mensupsanız İngilizce yazma kurallarını öğrenip, gelişmeniz öncelikli şart. Bu içeriğimizde de İngilizce yazmayı tüm ayrıntılarıyla öğrenme konusunda yardımcı olacağız. Aşağıda vereceğimiz maddeleri uyguladığınız takdirde başarı kaçınılmaz. Üstelik sonuçların etkisini de kısa sürede göreceksiniz. İşte karşınızda, İngilizce yazma yeteneğinizi geliştirmenin en etkili yolları…

İngilizce dil bilgisi kurallarına büyük ölçüde hâkim olun.

İngilizce yazı yazmak için, ilk önce cümle dizilişlerini öğrenmeniz, hangi kalıbı nerede ve hangi zamanda kullanabileceğiniz çok önemli. Bu sorununuzu da çözmenin en efektif yolu, İngilizce dil bilgisi kurallarını öğrenmekten geçiyor. İngilizce zaman kavramlarını, soru kalıplarını, bağlaçları ve aktif – pasif cümle ayrımı gibi konuları başlangıçta öğrenmeniz size yazı yazma konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Unutmayın ki, bir dili öğrenmenin en önemli aşaması ilk önce cümle kurmaktır. Bunu yeterince öğrenmediğiniz takdirde yazdığınız her yazı, anlaşılması imkansız ve yanlışlarla dolu olacaktır. Bildiklerinizi ve düşündüklerinizi doğru bir şekilde karşı tarafa aktarmak için İngilizce dil bilgisini öğrenmelisiniz.

Gerekli kuralları öğrendikten sonra, doğru ve anlaşılır cümle kurmayı öğrenip öğrenmediğinizi de test etmelisiniz. Bu aşamada çokça pratik yapmak önemli, çünkü doğru cümle kurmak ve zaman ve anlam ilişkisini doğru aktarabilmek, İngilizce paragraflar yazabilmenin en temel koşulu. Cümle yazımı ve dil bilgisi düzeyinde çok çalışmanız gerektiğini unutmayın.  Aynı zamanda neden – sonuç gibi ya da uymanız gereken kuralları da anlatan ifadelere de çalışmalısınız. İngilizce kaynaklara baktığınızda bu iki kullanım şeklini de sıkça göreceksiniz.

Tüm bunları yapmanızın ardından da son olarak paragraflar üzerinde çalışmalısınız. Ancak tüm bu bahsettiğimiz dil bilgisi çalışmaları kısa sürede öğrenilecek ve ardından bırakılacak aşamalar değil. Uzun süreler bu çalışmaları yapmalı ve fırsat buldukça da tekrarlamalısınız. Paragraf düzeyinde yazı yazmaya çalışmanız, size fikrinizi de uzun ve derli toplu bir şekilde karşı tarafa aktarmayı öğretme konusunda kolaylık sağlayacak.

İngilizce kelime dağarcığını geliştirin, yeni kelimeler öğrenin.

Önceki aşamaya uyup, dil bilgisi kuralları konusunda kendinize büyük ölçüde yatırım yaptınız. Bundan sonraki aşama ise, artık İngilizce kelime bilginizi geliştirmeye geldi. Bütün dil bilgisi kurallarına kusursuz bir biçimde hâkim olduğunuzu düşünün. Bu, oldukça güzel bir durum tabii ancak sizin için asla yeterli olmayacak. Kelime bilmemenin büyük bir sorun olduğunu, daha bir şey yazmaya çalıştığınız ilk anda fark edeceksiniz. Eğer kelime dağarcığınız yeterli ölçüde değilse, gramer bilginiz ne kadar iyi olsa da istediğiniz gibi İngilizce yazı yazamaz, içinizden geçenleri karşı tarafa aktaramazsınız.

‘’Peki ama kelime bilgimizi nasıl geliştirelim? Neler yapalım da hem etkili bir şekilde konuşalım, hem de düşündüklerimizi karşı tarafa sağlıklı bir şekilde aktaralım?’’ dediğinizi duyar gibiyiz. Bu noktada size yardımcı olacak en etkili yollardan biri ise kesinlikle Konuşarak Öğren sistemi. Konuşarak Öğren sayesinde yabancı kökenli İngilizce bilen ve size özel olan eğitmenlerden eğitimler alacak, onlarla konuşurken hem İngilizce speaking yeteneğinizi geliştirecek, hem de yepyeni kelimeler öğreneceksiniz. Detaylı bilgi almak için ise: www.konusarakogren.com sitesine girebilirsiniz.

Kelime öğrenmenin bir diğer etkili yolu ise, bir kelimenin İngilizce tanımını da veren sözlükler kullanmak. Böylece kelimeyi incelediğinizde, onun İngilizce tanımını keşfedecek ve bu sayede yeni kelimeleri farkında olmadan öğreneceksiniz. Aynı zamanda İngilizce kelimelerin eş anlamlılarını, zıt anlamlılarını, hangi kalıplar ile kullanıldıklarını ve kelime formlarını da öğrenmelisiniz. Kısacası sadece kelime ezberi yapmanız sizi belli bir yere kadar götürür ancak kelimelerin nasıl kullanıldığını öğrenirseniz, yazma yeteneğinizi kalıcı olarak geliştirirsiniz.  

Çeşitli yazılar okuyup, notlar alın.

Kelime dağarcığınızı geliştirip, dil bilgisi kurallarını da öğrendikten sonra yapmanız gereken bir diğer uygulama ise bol bol İngilizce örnek metinler okumak. Okumak, yazma becerinizi geliştiren ve büyük ölçüde birbirini tamamlayan önemli bir İngilizce öğrenme yoludur. Her ne kadar kelime bilirseniz bilin, yeni bir İngilizce metin okuduğunuzda, anlamını bilmediğiniz ya da anlamını bilseniz bile kullanım alanını bilmediğiniz kelimelerle karşılaşırsınız. İlgi alanınıza göre metinler okuyarak başlamanız, sizin sıkılmanıza da engel olurken, aynı zamanda yeni şeyler öğrenmenize de olanak sağlayacaktır.

Paragraflarda kullanılan ve bir fikri ifade ederken büyük katkı sağlayan kalıplaşmış ifadeleri de öğreneceksiniz. Eğer okuma yapmadan bunları da öğrenebilirim diye düşünüyorsanız, tabii öğrenmeniz mümkün. Ancak öğrendiğiniz şeyleri gözünüzle de görüp kalıcı hale getirmek için İngilizce okuma parçalarını incelemeniz şart. Unutmayın ki, dil öğrenirken ne kadar fazla ve alternatif yollarla dil öğrenmeye uğraşırsanız, duyduğunuz ve gördüğünüz şeyler o kadar kalıcı olacaktır.

İngilizce kaynak bulmanın günümüzde birçok yolu var: İnternetten ilgi alanınıza göre aramalar yaparak birçok metin keşfedebilirsiniz, aynı zamanda kendi seviyenize göre İngilizce kitaplar da satın alabilir, bu kitapları da rahatlıkla okuyabilirsiniz. Ne kadar çok okuma yaparsanız, yabancı dil yeteneğinizin o kadar gelişeceğini ve buna bağlı olarak da harika metinler yazabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Okurken keşfettiğiniz her yeni cümle kalıbını, kelimeleri de not etmeyi unutmayın.  Bu notlar daha sonra tekrar etmek istediğinizde size oldukça yardımcı olacaklar! ☺

İngilizce uzun metinler, makaleler yazmaya çalışın.

Yazma konusundaki yeteneğinizi geliştirmenin bir adım ötesine geçmenizin vakti geldi. Tüm gerekli alt yapı çalışmalarınızı tamamlamanızın ardından, öğrendiğiniz her şeyi geliştirmeniz için kendinizi test etme zamanı geldi. İngilizce cümleler yazarak başladığınız bu yolculuğa, paragraflar yazarak devam ettiniz. Kendinizi zorlamadan dil öğrenmeniz belli bir seviyeden öteye gitmeyecektir. Bu sebeple yapmanız gereken uzun metinler kaleme almak ve belli bir olgunluğa eriştikten sonra ise belki de alanınızla ilgili makaleler yazmak.  Belki de bu metni bir yerde yayımlatabilirsiniz bile kim bilir? Üstelik yazılar yazarken de önceki üç aşamada yaptığınız her şeyin büyük ölçüde işinize yarayacağını göreceksiniz. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var: Yazdığımız tüm bu maddelerin uygulamasını kalıcı hale getirmeli, bir şeyler okuyup yazmayı günde 15 dakika dahi olsa tekrarlamalısınız.

İnternet sitelerindeki yazı yazma konularını keşfedin.

‘’Her şey iyi ilerliyor ama ben hangi konuda yazı yazacağımı bilmiyorum.’’mu diyorsunuz. Bu konuda kesinlikle yalnız değilsiniz. İngilizce yazma yeteneğini geliştirmek isteyen herkes sizinle benzer dertlerden muzdarip. Ancak biz sizlerin de bu sorununuzu çözmeye kararlıyız. ‘’Writing Prompt’’ olarak da geçen ve sizlere yeni yazı konuları sunan yazı yönlendiricileri, size yazı konularında yardımcı olan bir fikir olarak internette sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu yönlendiriciler, bazen bir kelime, özlü bir söz ve hatta bir resim bile olabilir. Ve siz de, sizde uyanan duyguları kağıta dökmeye başlayabilirsiniz. Bu yöntem, sıfırdan bir konu bulmaya göre oldukça pratik değil mi? Aklınıza hiçbir şeyin gelmediği anda size yeni fikirler ve yepyeni araştırma yöntemleri sağladığından ise oldukça yararlı. İnternette arama motorları üzerinden ‘’writing prompts’’ yazdığınızda dahi birçok konu ve kaynağa erişebilirsiniz ancak biz sizler için de birkaç faydalı siteyi bir araya getirdik.

 • Writer’s Digest

Writer’s Digest web sitesi, sizlere İngilizce yazı konuları, çeşitli yazma teknikleri ve püf noktaları barındırmakta, İngilizce yazı yazma yeteneğini geliştirmek isteyenlere büyük katkı sunmaktadır. Kurgu ve hayal gücünü çalıştırmamız gereken birçok yazma konularını da içeren bu siteye, her hafta yeni bir konu yüklenmektedir. Üstelik geçmiş olanlara da erişebileceğiniz için güzel bir kaynak hazır olarak sizi bekliyor.

 • Reddit

Kişilerin internet ortamında bulduğu şeylerin paylaşılmasına olanak sağlayan Reddit, 2005 yılından beri aktif bir site olmasıyla, oldukça kapsamlı bir kaynağa sahiptir. Burada da yer alan yazı yazma konularından faydalanabilir, aynı zamanda diğer kişilerin de ne yazdıklarını okuyup, okuma pratiği de yapabilirsiniz.

 • Tumblr

Tumblr, farklı fikirler keşfetmek, çeşitli okuma alıştırmaları yapmak ve aynı zamanda yeni konular yazmak için en uygun platformlardan biri. İnsanların bir nevi blog olarak da kullandığı bu siteye, çeşitli görseller de ekleyerek yazdıklarınızı daha ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda başka kişilerin yazdığı yazıları da inceleyerek onlarla diyalog haline girebilirsiniz. Son olarak da bu sitede yer alan çok sayıda yazı yazma fikrinden faydalanarak kendi yazılarınızı kaleme alabilirsiniz.  

 • Daily Teaching Tools

Bu web sitesinde yer alan yazı yazma fikirleri, ilkokul düzeyindeki çocuklar için olsa da, her yaştan insan için yazı yazma konusunda harika birer başlangıç noktasıdır.  Sizlere tavsiyemiz, yazmaya başladığınız ilk anlarda bu siteden faydalanmanız.

 • Pinterest

Pinterest, hayatınızın her alanında size yardımcı olacak harika bir koleksiyona sahip bir internet sitesi. Kendinizi motive edecek özlü sözler mi arıyorsunuz, yoksa bir konuda fikir edinmek ya da özellikle yazı yazma konusunda yepyeni fikirlere mi ihtiyacınız var? Tüm bu ihtiyaçlarınız için size önerimiz Pinterest’ten faydalanmanız. İngilizce yazı yazma panolarına da bakmak için arama butonu kısmına ‘’Writing Picture Prompts’’ yazıp aratabilir ve sayısız fikirle buluşup yazılarınızı kaleme alabilirsiniz.

 • Think Written

‘’Yazdığınız tüm bu siteler bana yetmez, her gün yepyeni fikirler bulacağım bir siteye ihtiyacım var.’’ diyorsanız da sizlere önerimiz Think Written. Burada her gün yenilenen fikirlerle mini bir öykü fikri bile edinebilir, yepyeni hikâyeler yazabilirsiniz. Üstelik metinlerin uzunluğu ne anlatmak istediğiniz tamamen size bağlı olduğundan oldukça özgün metinler ortaya çıkaracaksınız.

 • BuzzFeed

Daha ziyade eğlenceli içerikleriyle bilinen BuzzFeed, aslında amacınıza uygun olarak kullandığınız takdirde sizler için oldukça faydalı bir yazı yazma aracı. Nasıl mı? Burada okuduğunuz her bir yazı ya da gördüğünüz her bir resim aklınıza yepyeni fikirler getirebilir. Dilerseniz buradaki içeriklerden İngilizce okumalarınızda da faydalanabilirsiniz. Ne şekilde kullanacağınız artık size kalmış! ☺

 • The Sits Girls

Haftanın her günü belli yazma konuları yayınlayan The Sits Girls isimli site de, size yazma konusunda yardımcı olacak bir diğer alternatif. Eğer blog tutma gibi bir hevesiniz var ise ya da yazılarınızı Tumblr’da yayınlayacaksınız bu sitedeki önerilerden büyük ölçüde yararlanabilirsiniz çünkü bu sitedeki konular genellikle kurgusal olmayan fikirlerden oluşmakta.

 • The Journal

The Journal da kurgusal olmayan yazı fikirlerinden oluşan ve günlük ya da blog fikirleri içeren bir başka web sitesidir. Hatta burada kendi anılarınızı yazabilme imkanınız da mevcut, ilgilenenlere duyurulur!  

Kelimelerin birlikte kullanım şekillerini öğrenin.

Kendinizi ifade edebilmenize yardımcı olacak kelimeleri öğrendiniz. Ancak İngilizcede bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri de bazı kelimelerin belli şekillerde kullanılması gerektiği. Genellikle bir durumu ifade etmek amacıyla kullanabileceğimiz sıfatlarda karşımıza çıkan durum, bazı fiilleri kullanarak yeni fiiller ortaya koymak istediğimizde de karşımıza çıkmaktadır. İngilizcede ‘’collocations’’ olarak yer alan bu konu, kelimelerin birlikte kullanımını ifade etmektedir. Burada kelimelerin dil bilgisi açısından kullanımından ziyade, uygun kelimelerin kullanılmaması bir nevi anlam düşüklüğüne ve yanlışlığa yol açmaktadır. Örneğin; uzun ağaçları ifade etmemiz gerektiğinde high trees değil de, tall trees kalıbını kullanmamız ya da arabanın hızından söz ederken quick car yerine fast car ifadelerini kullanmamız birlikte kullanımlara verebileceğimiz sadece iki örnektir.

Make, do, get gibi fiilleri de kullanarak oluşturulan yeni fiiler de birbirlerinin yerine kullanılamaz. Her birinin kullanıldığı ayrı kelimeler mevcuttur. Eğer make ile kullanılması gereken bir kelimeyi do ile oluşturursanız yanlış bir kullanım söz konusu olur. İngilizce yazma yeteneğinizi geliştirmenin en doğru ve önemli yollarından biri de kelimelerin birlikte kullanımlarını ifade eden ‘’collocations’’ konusunu çalışmaktır.

 1. Make a joke : Şaka yapmak
 2. Do homework : Ev ödevi yapmak
 3. Make a speech : Konuşma yapmak
 4. Do shopping : Alışveriş yapmak

Gördüğünüz üzere make ve do fiileri Türkçe karşılık olarak yapmak anlamına gelse de, aslında kelimelerin kullanım şekilleri birbirinden farklıdır. Her iki fiil de birbirinin yerine kullanılamaz.  

Duruma göre metin yazmaya çalışın.

Bu başlıkta anlatmak istediğimiz şey, farklı konularda yazı yazma yeteneğinizi geliştirmeniz ve her konuda benzer cümleler kullanamayacağınız. Yazarken, okuyucu kitlenizi ve içinde bulunduğunuz durumu düşünerek yazmanız gerektiğini siz de çok iyi biliyorsunuz. Bir dilekçe yazarken kullandığınız dil ve cümle kalıplarıyla, bir mail atarken kullandığınız kelimeler oldukça farklı. Ya da akademik bir metin kaleme alırken kullandığınız kelimeler ile, günlük tutarken kullandığınız kelimeler genellikle birbirini tutmuyor.  Örneğin; bir iş metninde daha resmi cümleler, daha uzun cümleler kullanmalı ve resmi durumlarda kullanabileceğiniz kalıplardan yararlanmalısınız. Diğer yandan bir mektup yazarken fikirlerinizi ifade etmek için daha basit bir dil, görece daha kısa cümleler kullanabilirsiniz. Aynı zamanda daha duygusal ifadeler kullanmanız da olasıdır. Konuşma dilinin getirdiği kısa kelimeleri, mecazları ve ben sen gibi şahıs zamirlerini de bu tarz metinlerde yazabilirsiniz.

Söz konusu ayrımı öğrenmek için bol bol yazı yazma çalışması yapmalı, birçok İngilizce metin incelemelisiniz. Nerede ne yazacağınızı bilerek oluşturduğunuz metinler gerek anlam gerekse görünüş açısından en doğrusu olacaktır.

Yazdığınız yazıları kontrol ettirin.

Kendi çabanızla bir şeyler kaleme aldınız fakat bunların doğruluğundan emin değil misiniz? Kullandığınız cümle kalıplarını acaba doğru bir şekilde kullandığınızı bilmiyor musunuz? Bu gibi birçok  konuda sıkıntı yaşıyorsanız online eğitim sitelerinden ve telefon uygulamalarından faydalanıp, cümlelerin doğruluğunu test edebilir ve bilen kişilerden yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli internet sitelerinde ve İngilizce eğitim kitaplarında yer alan doğru yanlış, boşluk doldurma gibi alıştırmalar sayesinde de o sırada bir şey yazmamış olsanız dahi, yeni şeyler öğrenebilirsiniz.

Konuşarak Öğren sistemi sayesinde İngilizce öğrenme konusunda hızlı bir gelişim kat edebilir, yabancı eğitmenlerden birebir alacağınız yardımla siz de İngilizceyi kısa sürede öğrenebilirsiniz. Bilgi almak için www.konusarakogren.com internet sitesine bakabilirsiniz.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı