İngilizcemi Nasıl Geliştirebilirim?


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Dünyada bir çok ülke, ikinci dil olarak İngilizceyi kabul ediyor. Bu yüzden İngilizce konuşanların sayısı her geçen gün artmakta. İngilizce konuşan sayısı o kadar hızlı artıyor ki, artık İngilizce bilmek günümüzdeki en büyük gereksinimlerden birisi. İş ararken, araştırma yaparken, hatta muhabbet ederken bile İngilizceye ihtiyaç duyabiliyorsunuz. Bu tür durumlarda İngilizceniz olsa bile belki de yeterli olmayacak. Bunun gibi durumlarla başa çıkabilmeniz için tek yol İngilizcenizi geliştirmektir. Bir çok kişi İngilizcesini geliştirmek için bir çok farklı yol denese de ne yaptıklarından emin olmadan ilerliyorlar. İngilizce öğrenmek istiyorum diyerek başladığınız bu yolda yol gösterici olmadan kendi başınıza ilerlerken genelde kaybolursunuz. Bu sorunun farkında olduğumuz için sizlere bu içeriği hazırladık. İngilizcemi Nasıl Geliştiririm? diye soruyorsanız, cevabı aşağıdaki başlıklarda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. Aşağıdaki yazılar aynı zamanda İngilizce öğrenmeye nereden başlayacağını bilmeyenler için de yol göstericidir.

İngilizcenizi Geliştirmek için İngilizce Filmler ve Videolar İzleyin

İngilizce filmler ve videolar İngilizcenizi geliştirmek için çok önemlidir. İzlerken hem anadili İngilizce olan kişilerin konuşmalarını duyarsınız, hem de gerçekte nasıl konuşulduğuna dair tecrübe elde edersiniz. Konuşan kişilerin kelimeleri nasıl telaffuz ettiğini dikkatle dinleyerek kendi telaffuzunuza da geliştirebilirsiniz. Bu sayede İngilizce film ve video izledikçe hem dinlemeye hem de telaffuzlara alışmaya başlıyorsunuz.

İzlediğim İngilizce Filmler ve Videoların Seviyeleri Nasıl Olmalı?

İzlediğiniz İngilizce içerikler konusunda dikkatli olmalısınız. İngilizceniz iyi bir seviyede değilken ağır dile sahip videolar ve filmler izlemeye kalkarsanız, büyük ihtimalle hiçbir şey anlamayacaksınız ve hevesiniz kırılmış olacak. Bu yüzden izledikleriniz konusunda bilgi sahibi olmalısınız. İnternette İngilizceyi yeni öğrenen kişiler için bir çok video mevcut. Basit cümlelere sahip, akıcı ve net cümlelerle konuşulan bir çok video bulabilirsiniz. Başlangıç için bu tür videoları İngilizce altyazı ile izlemeniz sizin için en iyisi olacaktır. Bu sayede beyniniz yavaş yavaş İngilizce dinlemeye alışacaktır. Üstelik altyazıyı takip ettikçe kelimelerin okunuşlarını ve yazılışlarını kafanızda bağdaştırmaya başlayacaksınız. Bu yüzden izlediklerinizin sizin seviyenizde olmasına özen göstermelisiniz. Kendi seviyenizin biraz üstüne çıkmak bazen iyi gelse de genellikle sizi çok zorlar.

İngilizce Ne İzlemeliyim?

Başlangıç olarak kısa İngilizce öğretici videoları izlemelisiniz. Yeni başlayanlar için basit cümlelere sahip ve öğretici videolar size hem diyalogların nasıl gerçekleştiğini öğretir hem de İngilizcenizi geliştirir. Bu tür videoları izleyip anlamaya başladığınızda daha ileri seviye videolara veya çizgi filmlere geçebilirsiniz. İngilizce çizgi filmler genellikle çocuklar için yapıldığından dolayı basit ve anlaşılır bir dile sahiptir. Yine de günlük konuşmadan izler taşıdığı için size oldukça faydalı olacaktır. Üstelik içerdiği espriler sayesinde dile biraz daha aşina olmanızı sağlar çünkü esprileri anlamak, normal cümleleri anlayıp çevirmekten daha zordur.

Örneğin Türkçe öğrenen yabancılar başlangıçta bir çok Türkçe espriyi anlamazlar. Bunun sebebi ise günlük konuşma diline ve kültüre aşina olmamalarıdır. Ancak esprilere maruz kaldıkça hepsini daha iyi anlamaya başlarlar. Siz de bu yüzden İngilizce espri gördüğünüzde anlamak için çabalamalısınız. Espri kötü de olsa, espriyi anlamanız İngilizcenizi geliştirmeniz için önemlidir.

Çizgi filmlerden sonra izlemenizi en çok tavsiye ettiğimiz şey ise komedi dizileridir. Komedi dizilerinde repliklerin büyük çoğunluğu günlük dil ile yazılmıştır. Komedi dizileri replikleri gerçek hayatta duyacağınız İngilizceye oldukça yakındır. İngilizcenizi geliştirmek için en yararlı yöntemlerden birisi komedi dizileridir.

Günlük konuşma diline ve cümlelerine hakim olduktan sonra kendinizi geliştirmek için izleyebileceğiniz en son şey siyaset ve haber programlarıdır. Siyaset ve politika konusunda derin anlamlar ve düzgün cümleler kullanıldığından dolayı, anlamak daha zordur. Politikacıların tartışırken anlaşabilmek için çok temiz ve şeffaf bir dille konuşmaları gerekmektedir. Bundan dolayı tartışma programları veya haberleri izleyebilirsiniz. Bu tür programlar o ülkenin geneline hitap ettikleri için herkesin anlayabileceği ve konuşabileceği ortak bir dilde gerçekleşmektedir. Eğer tartışma programlarını anlayabilecek seviyeye gelirseniz, İngilizce herhangi bir filmi veya videoyu izlemek size oldukça kolay gelecektir.

İngilizce Altyazıyla İzlemek İşe Yarar mı?

İngilizce Filmler ve Videolar izlerken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi de altyazılar. Eğer Türkçe altyazı ile izlerseniz beyniniz İngilizce kısma odaklanmaz ve bu yüzden bir şey öğrenemezsiniz. Bu yüzden İngilizce altyazı ile izlemeniz şarttır. Önce Türkçe altyazı ile izleyip ardından İngilizce altyazıya geçerseniz de bir gelişme kaydedemezsiniz. Eğer İngilizce altyazı ile izlediğinizde bir şey anlamıyorsanız, daha basit içerikler izlemeniz gerekir. Basit içeriklerle başlayıp kendinizi yavaşça geliştirebilirsiniz. Hatta İngilizce altyazı ile anlayabilmeye başladıysanız altyazısız şekilde izleyip kendinizi daha iyi geliştirebilirsiniz. Altyazısız izlediğinizde başlangıçta hiçbir şey anlamadıysanız endişelenmeyin çünkü bu oldukça normal. Beyniniz İngilizce dinlemeye alışık olmadığı için anlamamanız gayet doğal. Bunu aşmanın tek yolu ise sorunun üstüne gitmek, yani daha fazla altyazısız İngilizce video izlemektir. İngilizceye ne kadar maruz kalırsanız, İngilizceniz de o kadar hızlı gelişir.

İngilizce Filmler ve Videolar Nasıl İzlenmelidir?

İngilizce video izlerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise takılmadan izlemektir. Videoları izlerken durdurmamalı ve odaklanarak izlemelisiniz. Bilmediğiniz kelimeler veya anlamadığınız cümleler olursa es geçmeli ve videoyu bitirmelisiniz. Siz dinlemeye devam ettikçe, beynini daha çok uyum sağlayacaktır. Videoyu bir kere izledikten sonra bilmediğiniz kelimelere ve anlamadığınız yerlere dönebilirsiniz. Ardından videoyu bir kere daha izlerseniz çok daha iyi anladığınızı fark edeceksiniz. Videoları izlerken %100 anlamanızın şart olmadığını unutmayın. Bu yüzden videoları izlediğinizde ana fikri ve genel diyalogları anlayabiliyorsanız, başka videolara geçmelisiniz.

İngilizce Yazarak Kendinizi Geliştirin

İngilizceniz çok iyi olmasa bile yazmayı denemelisiniz. Başlangıç seviyesinde yazacağınız basit cümleler bile size çok fazla yarar sağlayacaktır. Öğrendiğiniz kelimeleri cümleler içinde kullanmak hem cümle kurma yeteneğinizi geliştirir hem de yeni öğrendiğiniz kelimeleri tekrar etmenizi sağlar. Bu yüzden İngilizce yazılar yazmak her zaman önemlidir. Eğer yeni öğrenmeye başlamış biriyseniz İngilizce Alfabeyi tekrar etmeniz bile size yarar sağlayacaktır.

İngilizce bir şey yazmak için çok fazla İngilizce bilmenize gerek yok, zaten İngilizcenizi geliştirmek için yazıyorsunuz! Bu yüzden yazabileceğiniz her şeyi yazmaya çalışmalısınız. Başlangıçta basit cümleler ile uğraşırken bir süre sonra yazma kabiliyetinizi geliştirip daha güzel cümleler yazmaya başlayabilirsiniz. Siz daha fazla cümle yazdıkça genel olarak İngilizceniz de gelişecek. Temel İngilizce öğrenme bu şekilde bildiklerinizin üstüne katarak gelişir.

İngilizce Ne Yazabilirsiniz?

“İngilizce ne yazmalıyım?” diye düşünüyorsanız, ilk adım olarak öğrendiğiniz kelimelerle ilgili basit cümleleri tavsiye ederiz. Böylece hem kelime tekrarı yapmış olursunuz hem de cümle kurmuş olursunuz. Bu şekilde basit cümlelerle başladıktan sonra internette ilgilendiğiniz konular hakkında basit yorumlar yapabilirsiniz. Yazdığınız cümlelerin basit ya da yanlış olmasından çekinmeyin çünkü başlangıçta zor cümleler  yazmaya kalkarsanız hayal kırıklığına uğrarsınız ve İngilizce öğrenme isteğiniz kalmaz. Bu yüzden yanlış yapmanın gayet doğal olduğunu mutlaka aklınızda tutun.

Bundan sonraki adımda ise cümlelerinizi daha iyi kurmayı hedeflemelisiniz. Bunun için daha fazla dil bilgisi kuralı veya daha fazla İngilizce Kelime öğrenmeniz gerekebilir. Hangi dil bilgisi kurallarını öğrenmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, en başta zaman konularını öğrenmenizi tavsiye ederiz. Simple Present Tense, Simple Past Tense ve Simple Future Tense konuları cümle kurmak için en önemli konulardır. Bu konular sayesinde istediğiniz bir çok cümleyi kurmayı öğrenebilirsiniz. İngilizce cümle kurmak için bir diğer önemli konu ise Modal Verb konusudur. Bu konuları öğrendikten sonra bir çok cümleyi rahatlıkla kurabilirsiniz. Kurduğunuz cümleler bu şekilde geliştiğinde kendinizi daha iyi ifade etmeye başlayabileceksiniz.

Cümlelerinizi hem İngilizce derslerle, hem de pratiklerle destekledikten sonra yazma konusunda çok daha büyük işlere adım atabilirsiniz. Daha ileri seviyede yazmak içinse en iyi aktivite İngilizce günlük yazmaktır. Yazacağınız günlükte cümleleriniz için bir çok farklı zaman ve farklı dilbilgisi konuları kullanmanız gerekecek.. Bu sayede hem öğrendiklerinizi tekrar etmiş olacaksınız hem de İngilizcenizi büyük ölçüde geliştirmiş olacaksınız.

Günlük tutmanın en büyük faydası, yazdığınız cümlede tam olarak ne demek istediğinizi bilmeniz ve bu sayede kendinizi kontrol edebilmenizdir. Yazdığınız günlüğü okuduğunuzda rahatlıkla anlayabiliyorsanız ve aktarmak istediğiniz her şeyi aktarabiliyorsanız, kendinizi oldukça geliştirmişsiniz demektir. Bu noktadan sonra İnternet üzerinden farklı insanlarla İngilizce konuşmanız gelişiminiz açısından en önemli etkinlik olacaktır. Çünkü kendi kendinize İngilizce öğrenmeniz bir yere kadar etkilidir. Anadili İngilizce olan insanlarla İngilizce konuşmanız her zaman en etkili yöntemdir. Bu yüzden internette yabancı insanlarla bol bol vakit geçirmeli ve bolca muhabbete girmelisiniz.

İngilizcenizi Dinleyerek Geliştirin

İngilizce iletişim kurmak için ilk yapmanız gereken şey karşınızdakini anlamaktır. Bunun içinse dinleme kabiliyetinizi geliştirmeniz gerekir. İnsanları dinlerken anlamak içinse yapmanız gereken tek şey daha fazla İngilizce duymaktır. Bunun için İngilizce şarkılar, podcastler ve radyo programları en güzel örneklerdendir. Denilene çok aşina olmasanız da sadece dinlemek bile size fayda sağlayacaktır. Beyniniz o dili dinlemeye alışacağından dolayı, ileride İngilizce bir cümle duyduğunuzda kelimeleri çok rahat anlayabileceksiniz.

İngilizce iletişimde genellikle en büyük sorun, karşıdakinin söylediği cümleyi algılayamamak. Söylenilen kelimeler nerede başlayıp nerede bitiyor, cümlenin öznesi ya da eylemi nedir gibi sorular İngilizce dinlerken en çok karşılaşılan sorunlardan. Bundan dolayı daha çok İngilizce içerik dinleyerek kulaklarınızı alıştırmanız gerekiyor.

İngilizce Şarkı Dinleyin

Bir çok insan İngilizce şarkı dinler. Ancak şarkı dinlemek İngilizce öğrenmek için size yeterli gelmiyor olabilir. Bunun sebebi ise şarkıları bilinçsiz bir şekilde dinlemeniz. İnsanlar İngilizce şarkı dinlerken sözlere ve anlamlarına dikkat etmezler. Bu yüzden dinlerken eğlenip geçerler. Şarkılardan İngilizcenizi geliştirmek için yapmanız gereken şeyse şarkı sözlerini açıp tek tek incelemeniz. İngilizce şarkıların sözlerini çevirmek size tecrübe katar. Aynı şekilde sözleri öğrendiğinizde şarkılara eşlik edebilmenizi sağlar. Bu sayede hem dinleme hem de konuşma kabiliyetiniz gelişir. Üstelik bolca İngilizce kelime telaffuzu da öğrenmiş olursunuz.

İngilizce Şarkı Sözü Çevirisi Nasıl Yapılır?

İngilizce şarkıların altında genellikle daha derin bir anlam ya da hikaye yattığını unutmamanız lazım. Bu yüzden cümleleri çevirirken mantıksız geliyorsa başka cümlelerle bağlantısı ya da başka konulara göndermesi olabilir. Bu yüzden normal çevirilere göre daha çok düşünmeniz gerekir. Cümleleri çevirirken ise normal çeviri yapıyormuş gibi çeviri yapmanız gerekir. Normal çeviride ise önce cümlenin öznesi belirlenir ve cümlenin kalanı tersten çevrilir.

İngilizce Podcast ve Radyo Programları Dinleyin

Türkçe podcast ve radyo programlarını dinliyor ve muhabbeti seviyorsanız, İngilizce programlara da mutlaka şans vermelisiniz. Yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı dinlemek size yararlı olacaktır.  Başlangıçta bir şeyler anlamak için biraz İngilizce bilmeniz gerekmekte. Başlangıç seviye bile İngilizce biliyorsanız dinlemek sizin için oldukça yararlı olacaktır.  Bu tür programları dinlerken tek yapmanız gereken şey konuşmalara odaklanmak ve ne dinlediğinizi anlamaya çalışmaktır. Dinlemeye devam ettikçe cümleler zamanla daha anlaşılır hale gelecektir.

İngilizcenizi Kitap Okuyarak Geliştirin

İngilizce kitap okumak zahmetli bir iş gibi görülse de, tıpkı diğer örneklerdeki gibi kolaydan başlamanız gerekmektedir. Öncelikle A1 hikayeleri okuyarak başlamalısınız. İngilizceniz iyi bir seviyede değilken B seviyesi hikayeler ya da romanları okumaya çalışırsanız anlayamazsınız. Bu yüzden İngilizce kısa hikayelerle başlamanız gerekmektedir. A1 hikayeler genellikle herkesin anlayabileceği basit kelimelerle oluşmuş diyaloglar içermektedir. Bu yüzden kelimeleri öğrendikten sonra hikayeleri anlamakta hiçbir zorluk çekmezsiniz. A2 seviyesinde ise bir kaç farklı gramer kuralı ve daha fazla kelime ile karşılaşırsınız. Yeni başlayanlar için en ideali A1 ve A2 seviyeleridir. İngilizce seviyelerin neler olduğunu merak ediyorsanız ve kendi seviyenizi öğrenmek istiyorsanız İngilizce Seviyeler içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

İngilizce Hikayeler Nasıl Okunmalı?

Diyelim ki herhangi bir A1 hikayeyi okumaya karar verdiniz. Peki sadece okumak İngilizcenizi geliştirecek mi? Hikaye ve metinleri okurken öncelikle hiç ara vermeden baştan sonra okumalısınız. Böylece beyniniz İngilizce cümleleri aklınız yavaşça yazmaya başlayacak. Ardından bilmediğiniz kelimelerin listesini çıkarıp anlamlarını öğrenmelisiniz. Böylece kelime dağarcığınızı da geliştirmiş olacaksınız. Ardından okuduğunuz bölümü bir kere daha dikkatlice okumalısınız. Bu sefer önceden anlamadığınız yerleri ve cümleleri daha iyi anlayabildiğinizi fark edeceksiniz. Ardından ise metnin çevirisini yapmalısınız. Bu sayede İngilizcenizi genel olarak geliştirmiş olacaksınız. Okuduğunuz A1 ve A2 metinlere bunu yaptıktan sonra okurken çok daha rahat anlamaya başlayacaksınız ve gittikçe ilk okumanızda metni anlamaya başlayacaksınız. Basit metinleri anlamaya başladıktan sonra B1 ve B2 seviyesindeki hikayelere geçmelisiniz.

B1 ve B2 metinlerde öncekilerden farklı olarak tamamen çeviri yapmanıza gerek yoktur. Cümlelerin genel olarak dilbilgisi kurallarına hakimseniz rahatlıkla anlayabilirseniz. Bu yüzden sadece hiç anlamadığınız cümleleri tamamen çevirmeye çalışmalısınız. Kalan cümlelerle daha fazla uğraşmamalısınız. Metinleri okurken en başta yine aralıksız bir şekilde tamamını okumalı, ardından bilmediğiniz kelimelerin listesini çıkarmalısınız. 2. kez okurken cümleleri kafanızda çevirmeyi denemelisiniz. Bunun sebebi ise İngilizce düşünmeyi öğrenmenizdir. İngilizce düşünme yeteneğinizi geliştirirseniz, hem okuma hem konuşma hem de yazma gibi yeteneklerin hepsinde çok fazla ilerlersiniz.

İngilizce Kitaplar Nasıl Okunmalı?

Okuduğunuz metinleri anlamaya başladıktan sonra daha fazla metin okuyarak daha farklı içeriklerle karşılaşmanız gerekmektedir. İnternette okumak için bolca materyal bulabilirsiniz. Kısa metinleri okumakta başarılıysanız, modern çağda yazılmış İngilizce hikaye kitaplarını ve kısa hikayelerini de okumayı deneyebilirsiniz. Yazılan kitaplar genellikle daha canlı bir dil içerir. Okuyacağınız basit metinlere kıyasla içlerinde bir çok betimleme ve bir çok değişik cümle yapısı barındırırlar. Bu yüzden kitaplar kendinizi geliştirmek için en iyi yollardan birisidir. Kitapları okurken ise herhangi bir ön okuma yada çeviri yapmamalısınız. Kitabı açıp ara vermeden okumaya başlamalısınız. Okumanız sırasında bilmediğiniz kelimeleri not alabilirsiniz ancak anlamlarını araştırarak fazla oyalanmamalısınız. Kitap tamamen İngilizce olduğundan dolayı beyniniz buna adapte olmak için İngilizce düşünmeye başlar. Bu yüzden kitaba odaklı bir şekilde okumaya devam ettikçe İngilizce düşünme yeteneğinizi de geliştirmiş olursunuz. Beyniniz bu duruma alıştıkça kitabı anlamaya başlayacaksınız. Başlangıçta fazla bir şey anlamıyorsanız kendinizden şüphe etmemelisiniz, İngilizce düşünmek ve bir kitabı anlamak bir anda olan şeyler değillerdir. Belli bir süreç sonunda yavaş yavaş gelişirler.

İngilizce Diyalogları Okuyun

Hayatınızda da devamlı diyalog kuracağınız için alıştırma diyaloglarını okumak kendinizi geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden. Hem basit İngilizce diyaloglar sayesinde tecrübe kazanırsınız hem de okuma alıştırması yapmış olursunuz. Kitaplar ve hikayeler size fazla geliyorsa basit diyaloglara güvenebilirsiniz. Diyaloglar kısa olacağı için ilk okumadan sonra bilmediğiniz kelimeleri öğrenip 2. seferde hepsini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu sayede hem pratik hem de rahatça ilerlemiş olursunuz.

İngilizce Kelime Öğrenin

Kelime öğrenmek İngilizcede yapmanız gereken en önemli eylemdir. Eğer kelime bilginiz yoksa hangi dilbilgisi kuralını öğrenirseniz öğrenin, kendinizi ifade edemezsiniz. Hatta dilbilgisi konularını bilmeden sadece kelime bilginiz sayesinde İngilizce anlaşabilirsiniz. Bu yüzden bolca kelime bilmek İngilizce konuşmanın en büyük şartlarından birisidir.

İngilizce Kelime Nasıl Öğrenilir?

İngilizce kelime bilginizi geliştirmek için bir kaç farklı yöntem vardır. Bunlardan en basiti ve yaygını kelime defteri tutmaktır. Öğrendiğiniz her kelimeyi Türkçesiyle beraber defterinize yazarsınız. İsterseniz kelimenin yazılışını iyice öğrenmek için birden fazla kez yazabilirsiniz. Aynı şekilde daha iyi tekrar yapabilmek için bu kelimenin geçtiği bir örnek cümle yazabilirsiniz. Bu sayede hem kelimeyi iyice öğrenirsiniz hem de İngilizce yazma becerilerinizi geliştirmiş olursunuz.

Başka bir kelime öğrenme yöntemi ise kelime kartlarıdır. Kelime kartlarının genellikle bir yüzünde İngilizce kelime ve fotoğrafı, diğer yüzünde ise çevirisi olur. Bu sayede kelimeyi görseli ile bağdaştırırsınız. Görsel zekaya sahip olanlar için daha kolay öğrenme şansı sunarlar. Kelime kartlarına benzer uygulamalarla internette de karşılaşabilirsiniz.

İngilizce Oyun Oynayın

Oyun oynamayı seven kişiler için İngilizce öğrenmek genellikle daha kolaydır. Çünkü oynadığınız oyun İngilizce olduğu için İngilizceye maruz kalmış oluyorsunuz. Okuduğunuz, söylediğiniz ve duyduğunuz her şeyin İngilizce olduğu bir ortamda ise öğrenmeniz kolaylaşıyor. Yalnız bu her oyun oyunun size yararlı olduğu anlamına gelmiyor. Örneğin Candy Crush gibi içinde fazla İngilizce içerik barındırmayan gündelik oyunlar size İngilizce konusunda hiçbir yarar sağlamaz. Bu tür gündelik oyunlar yerine hikaye bazlı ve karakterlerle etkileşime girmenize izin veren oyunları oynamanız daha iyi olacaktır. Bu sayede İngilizceye daha fazla maruz kalırsınız.

İngilizce Düşünün

İngilizceyi ilk defa öğrenen insanlar genellikle anadillerinde düşünme eğilimindedirler. Örneğin bir soru ile karşılaştığında insanlar önce soruyu Türkçeye çevirip, Türkçe bir cevap bulup ardından onu İngilizceye çevirmeye kalkarlar. Oysa ki bu tamamen yanlış bir çözümdür ve sizi sadece geride tutar. Bu yüzden İngilizce düşünmeyi öğrenmek yapmanız gereken en önemli eylemdir. Ancak İngilizce düşünmek bir anda yapılabilen bir şey değildir. Diğer İngilizce geliştirme yollarını uyguladıkça bu yeteneğiniz de gelişir. İngilizce düşünmeyi geliştirmenin en iyi yolu ise her şeyi Türkçeleştirmeyerek, İngilizce olarak başa çıkmaktır. Örneğin filmlerin altyazılarını İngilizceye çevirmek, telefon ve bilgisayar uygulamalarını İngilizce kullanmak, İngilizce öğrenme programları indirmek ve çevrenizdeki arkadaşlarınızla İngilizce konuşmak, İngilizce düşünmenizi geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi yollardandır.

İngilizce düşünme kavramı başlangıçta size tuhaf gelebilir. Bunun sebebi ise İngilizceye yeterince maruz kalmamış olmanızdır. Örneğin bebekler devamlı çevrelerinde konuşulan dile maruz kaldıkları için istemsizce o dilde konuşmaya başlarlar. Bu yüzden çevresinde birden fazla dil konuşulan bebekler büyürken 2 dili birden öğrenebilirler. Maruz kalarak öğrenmek de sadece bebeklere özgü bir olay değildir. Siz de aynı şekilde devamlı İngilizceye maruz kalarak İngilizce düşünmeye başlayabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunun içinse yukarıda yazan aktiviteleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

İngilizce Kurslara Gidin

Kendi kendinizi İngilizce öğrenmek oldukça zordur. Size yol gösteren birisi olmadığı için neyi doğru veya neyi yanlış yaptığınızı fark etmiyor olabilirsiniz. Bu yüzden de gelişiminiz gittikçe zorlaşır. Bundan dolayı İngilizce kursuna giderek İngilizce öğrenmek sizin için daha iyi bir seçenek olabilir. Öğretmenler ile konuşarak gelişiminizi takip edebilirsiniz. Bu sayede öğrenmeniz daha kolaylaşır.

İngilizce kurslar içinde her türlü konunun eğitimini alabilirsiniz. Hem dil bilgisi, hem de kelime konusunda oldukça hızlı ilerleyebilirsiniz. Yine de konuşma ve dinleme konusunda her kurs çok yardımcı olmayabiliyor. Bu durumlarda konuşma pratiği için yine farklı yollar keşfetmeniz gerekebiliyor.

İngilizce Konuşun

İngilizce öğrenmek için İngilizce konuşma önerisi size başta tuhaf gelebilir. Bunun sebebi ise İngilizce konuşmak denilince aklınıza anadilinde konuşan insanların gelmesidir. Anadili İngilizce olan insanlar gibi konuşmayı isteseniz bile o seviyeye gelmeden önce de İngilizce konuşmaya başlamalısınız! Söyleyeceğiniz 5 kelimelik bir cümle bile sizin konuşma kabiliyetinizi geliştirir. Çünkü içeriğin başından beri dediğimiz gibi, seviyenizin ötesine geçerseniz başarısız olursunuz. Bu nedenle konuşmaya da basit cümlelerden başlamalısınız. Cümleleri aklınızda kurmak başlangıç için zor olabilir. Bundan dolayı başlangıçta kalıplaşmış cümleleri kullanmanız bile size fayda sağlar. Söylediğiniz her cümlede biraz da olsa gelişirsiniz. Bu yüzden  her daim İngilizce konuşmaya çalışmalısınız. İngilizce konuşurken yapmamanız gereken tek şey ise aksan taklit etmektir. Doğru konuşmak için ihtiyacınız olan tek şey kelimenin telaffuzudur. Eğer aksanlı bir şekilde konuşmaya çalışırsanız karşınızdaki kişiler sizi anlamayabilir.

Konuşarak Öğren ile İngilizce Konuşun

İngilizceyi anadilim gibi konuşmak istiyorum diyorsanız öncelikle bol miktarda maruz kalmalısınız. Bu sadece İngilizce için değil, her dil için geçerlidir. Bir dili öğrenirken ne kadar maruz kalırsanız o kadar iyi ve hızlı öğrenirsiniz. Bu yüzden yurtdışına çıkıp anadili İngilizce olanlarla beraber yaşamak gideceğiniz herhangi bir okul veya alacağınız herhangi bir eğitimden daha etkilidir. Yurtdışına çıkmak ise zor olduğundan dolayı evde İngilizce öğrenmek için anadili İngilizce olan kişilerle internet üzerinden de konuşabilirsiniz. Konuşarak İngilizce öğrenmek için en iyi sitelerden birisi de Konuşarak Öğren. Anadili İngilizce olan eğitmenlerle online İngilizce derslerinde her gün konuşmak size çok yarar sağlayacaktır. Konuşurken hem hatalarınız düzeltilecek hem de yeni konular öğrenebileceksiniz. Üstelik karşılıklı konuştuğunuz için dinleme kabiliyetinizi de geliştirebilirsiniz. Bu sayede her açıdan İngilizceye maruz kalarak çok hızlı bir şekilde İngilizce öğrenebilirsiniz.

Konuşarak Öğren anadili İngilizce olan eğitmenlerle konuşarak kendinizi geliştirebileceğiniz bir İngilizce konuşma sitesidir. İnsanlarla İngilizce konuşma uygulamaları konusunda yepyeni bir seviyeye ulaşmıştır. Her gün İngilizce konuşan insanlarla bir araya gelip kendiniz geliştirebilirsiniz. Bu yüzden İngilizce öğrenmek isteyenler için büyük avantaja sahiptir. Uzaktan İngilizce eğitim konusunda  konusunda oldukça tecrübeli eğitmenlerden alacağınız dersler sayesinde internette İngilizce öğrenebilirsiniz.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

18 thoughts on “İngilizcemi Nasıl Geliştirebilirim?

  1. İngilizce öğrenebilmek için neler yapmamız gerektiğini çok güzel açıklayan bir yazı olmuş, teşekkürler

  2. Gercekten cok faydali bir site tum knight online sevenlere tavsiye ederim gelisimim icin cok faydali oldu tak ediyorim

  3. Ingilizcemi gelistirmek icin ne yapabilirim diye arastiriyordum iyi ki bu site karsima cikti. Elinize saglik

  4. çok güzel bir yazı kardeşim için güzel tavsiyeler annemede gösterdim umarım oda yavaştan öğrenecek bu siteden.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı