İngilizceyi Geliştiren Diziler


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizcenizi Geliştirmek İçin Dizi Önerileri

Güncel olarak popüler olan ya da kenarda köşede kalmış, fark etmediğiniz dizi önerileri ile İngilizcenizin gelişimine katkıda bulunacağımızı düşünüyoruz.

Dil gelişiminize katkıda bulunmak amaçlı olarak izlediğiniz filmlerin yanı sıra, diziler de size çok yardımcı olacaktır. Özellikle sitcom tarzı durum komedileri, günlük hayattan kesitler olan bazı diziler günlük konuşma diline daha çabuk hakim olmanızı, aynı zamanda da dili öğrenirken bu dilin kültürünü de edinmenizi sağlayacaktır. Unutmayın ki bir dili öğrenirken o dilin kültürünü de bilirseniz bu dili edinme süreniz o kadar kısalır!

1. Friends

Popülaritesini 90’lardan bu yana yitirmemiş olan bu efsane sitcom türünde bir dizidir. Manhattan’da yaşayan ve çok sıkı olan bir arkadaş grubunun hayatlarını konu alır. Bildiğiniz üzere bu tarz komedi dizilerinde konu ağır olmaması nedeniyle dili daha kolay anlaşılır. Bir Amerikan dizisidir ve günlük konuşma diline, bazı ifadelere aşina olmanızı sağlar.

Hala başlamadıysanız hiç durmayın, kısa bölümleriyle çerez olarak izleyebileceğiniz bu harika diziye hemen başlayın!

2. How to Get Away With Murder

6 sezondan oluşan bu Amerika yapımı dizi, başrolünde Viola Davis’in oynadığı bir hukuk profesörü ve onun öğrencilerinin başından geçen olayları konu almaktadır. Avukat olmak için yola çıkmış bu hukuk öğrecilerinin yaşadığı olayları görünce yerinizde duramayacaksınız ve diziyi bir çırpıda bitireceksiniz!

Eğer hukuk ve avukatlıkla ilgili dizilere, filmlere ilgiliyseniz bu diziyi kesinlikle izlemeniz gerek. Alt yazı ile rahatlıkla izleyip heyecanla takip edeceğiniz bu dizinin İngilizcenize de çok şey katacağını düşünüyoruz.

3. Sherlock

İngiltere yapımı olan bu dizi, Sir Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes romanlarından esinlenerek yapılmıştır. Dizide Sherlock karakterinin yaptığı şakalar, konuşması ve ortaya attığı düşünceleri çok iyi anlayabilmek için İngilizce seviyenizin iyi olması gerekmektedir, fakat bu diziyi izleyip bunları anlamaya çalışarak da kendinizi geliştirebilrsiniz.

Size önerim bu diziyi hem Türkçe, daha sonra hem de İngilizce alt yazılı izlemeniz olacaktır. Ayrıca İngiliz aksanına ilginiz varsa bu diziye bayılacaksınız!

4. The Big Bang Theory

Yine bir sitcom dizisi olarak The Big Bang Theory izlemeniz günlük konuşmada kullanabileceğiniz ifadeler öğrenmekte işinize yarayacaktır.

12 sezondan oluşan bu dizi, bir grup arkadaşın, daha doğrusu bir grup bilim insanının hayatlarını konu almaktadır. Sheldon karakterinin farklılığıyla ortaya çıkan komik olaylar döngüsünün çok hoşunuza gideceğinden eminim.

Bölümlerinin aşağı yukarı 20 dakika olması izlemenize kolaylık sağlayacaktır ve hızlı geçen konu akışı içinde söylenen bazı şeyleri anlayabilmeniz size öz güven kazandıracaktır.

5. Doctor Who

Çok uzun bir dizi serisi olması sizin gözünüzü korkutmasın! izlemeye başladığınız an bu fantastik dünyanın içine girip çıkamayacaksınız.

Yine muhtemelen duymuş olabileceğiniz efsane bir dizi olan Doctor Who, İngiliz aksanı hayranları için çok güzel bir seçenek. İngiliz aksanının yanında farklı aksanlar da görebileceğiniz bu dizide Doktor ile çıktığınız yolculuktan asla sıkılmayacaksınız.

Olay döngüsünün ilgi çekiciliği ve fantastik olması sizde merak uyandıracaktır, bu nedenle bu diziyi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

6. Game of Thrones

Eğer şu ana kadar başlamadıysanız, başlamanızı önereceğim bir diğer dizi ise Game of Thrones. Konusunun muhteşemliğinin yanı sıra, konuşulan dil günlük ve ‘slang’ olmadığı için tane tane çoğu kelimeyi seçebileceğiniz bir dizi.

Diziye bir şans verip başlarsanız söylediğim şeyin doğru olduğunu görebilirsiniz. Güncel olarak günlük konuşmadan ziyade daha çok cümle yapılarına kulağınızı alıştırabilecek bir dizi seçimi.

7. The Office

Eğer mizah anlayışınıza seviye atlatmak, aynı zamanda da dizi izleyerek İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız bu dizi tam size göre. İlk izlediğinizde belki de ‘bu da ne?’ diyeceğiniz ama daha sonra çok komik bulmaya başlayacağınız bu dizinin başrolünde Steve Carell oynamaktadır. Bir ofiste geçen komik olayları, komik karakterlerle karşınıza sunan bir sitcom dizisidir. Emmy ve Altın Küre ödüllerini almıştır. Bu güne kadar internette dolaşırken muhtemelen giflerine denk gelmiş olabileceğiniz bu diziye de bir bakmanızı tavsiye ediyoruz!

8. 2 Broke Girls

Yine bir komedi dizisi olan 2 Broke Girls iki kız arkadaşın başarıya ulaşma yollarındaki hayat hikayesini konu eder. Bu tarz komedi dizilerinde konu akışına çok kolay uyum sağlayabileceğiniz için konuşulan dile de adapte olabilrsiniz, bu nedenle İngilizce geliştirmek için hem eğlenceli hem de güzel bir seçenek olacaktır.

Bazen tam zıt kutuplara ayrılarak birbirlerine zıt gitseler de birbirlerinden kopamayan bu garsonluk yapan iki kız arkadaşın yaşamı sizin de hoşunuza gidecek!

9. That ’70s Show

1998-2006 yılları arasında izleyicinin karşısına çıkmış bu dizi 70’lerde geçen bir grup liseli gencin hayatlarını ve ebeveynleri ile olan ilişkilerini konu almaktadır.

Dizinin hem komik hem eğlenceli olması yine konuya çabuk uyum sağlamanıza olanak sunacaktır. Bir grup normal gencin rock müziğin zirvelere çıktığı bu dönemde başından geçen olayları, konuşmalarını da anlayarak izleyebilirsiniz!

10. How I Met Your Mother

Friends dizisine olan benzerliğiyle çoğu izleyicinin ‘o mu bu mu’ diye seçimine sunulmuş yine efsane bir dizi ve sitcomdur. Ffriends dizisine göre yayınlanma tarihi daha yakın bir zamandır ve bu dizide kullanılan daha güncel ifadeler bulabililsiniz.

2005-2014 yılları arasında yayımlanmış olan Amerika yapımı bu dizi, Ted Mosby’nin çocuklarına anlattığı anneleriyle tanışma hikayelerini konu alır. Ted, çocuklarına anlattığı anneleriyle tanışma hikayelerini arkadaşlarıyla yaşadıklarını anlattığı, neredeyse tüm bir hayat hikayesine çevirmiştir. Bu sitcom’u da izleyebileceğiniz ve İngilizcenizi geliştirecek çıtır bir dizi olarak görebilrsiniz.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı