Mix İkinci ve Üçüncü Hali


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Mix fiili

Mix fiili karıştırmak anlamına gelmektedir. Mixing isim olarak karıştırma anlamında kullanılır. Mixed ise sıfat olarak karışık anlamında kullanılmaktadır.

Mix fiili için örnek cümleler

  • I dont like it when my father mix his business with enjoying (Babam işiyle eğlenceyi karıştırmasını sevmiyorum)
  • You can mix different ingredients for making a delicious bread. (Lezzetli bir ekmek için farklı malzemeleri karıştırabilirsin)

Mix fiili ikinci hali

Mix fiilinin ikinci hali düzenli bir fiil olmasından dolayı -ed takısı getirilmiş şekildedir. Mixed, geçmiş zaman kullanılacak cümlelerde kullanılabilir.

Mix fiili ikinci hali ile örnek cümleler

  • I mixed many different ingredients and my spaghetti tasted delicious (Bir sürü malzeme karıştırdım ve spagettim lezzetli oldu)
  • I mixed blue and yellow and it made green. (Sarı ve maviyi karıştırdım ve yeşil oldu)

Mix fiili üçüncü hali

Mix fiilinin üçüncü hali mixed olarak kullanılmaktadır. Present ve past perfect tense’li cümlelerde kullanılır. Yardımcı fiil olan have ya da had den sonra gelir. Kullanımı genelde have+v3 ya da had+v3 tür. Passive cümlelerde yardımcı fiilin yanında kullanılabilir.

Mix fiili üçüncü hali ile örnekler

  • If you had mixed more food in the blender, I would have got sick on someone. (Eğer blenderda daha fazla yemek karıştırsaydın, birinin üzerine kusardım)
  • I had mixed so many ingredients in a blender before my mother warned me. (Blenderda birçok malzemeyi annem beni uyarmadan önce karıştırmıştım)
Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.