PET Sınavı Nedir? Ne Anlama Gelir?


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

B1 Preliminary olarakta bilinen ve açılımı Cambridge English Preliminary olan PET sınavı, Cambridge Assessment English’in düzenlediği B1 seviye İngilizce yeterlilik sınavıdır. B1 Preliminary  sınavı kağıt üzerinden veya bilgisayar üzerinden sunulan bir sınavdır. Her iki durumda da toplam 140 dakika sürer. B1 Preliminary sınavlarından nitelikli puan alan öğrenciler, iş ve okul hayatında B1 seviyesinde İngilizce iletişim kurabildiklerini belirten bir sertifika almaya hak kazanmaktadırlar. B1 Preliminary Sınavı sonrasında öğrenciler İngilizce dil becerilerini seyahat ederken iletişim kurabilecek ya da iş görüşmeleri gerçekleştirebilecek seviyeye getirmiş olurlar. Sınavda başarılı olan öğrenciler B1 Preliminary sertifikası almaya hak kazanırlar.

B1 Preliminary sınavı okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere toplam dört dil becerisini test eder:

1- Okuma (Reading / 45 dakika): PET Sınavının ilk bölümü adayların okuduğunu anlama becerisini kapsar. Toplamda 32 soruya sahip 6 adet alt bölüme ayrılmıştır.  Sınavda çoktan seçmeli sorular, eşleştirme ve boşlukları doldurma soruları bulunuyor.

2- Yazma (Writing / 45 dakika):  B1 Preliminary sınavının bu bölümü adayların yazma becerisini test eder. İki yazı sisteminden oluşmaktadır. Bunlardan biri e-posta, diğeri iste bir makale veya hikaye. Her yazı örneği yaklaşık 100 kelime olmalıdır.

3- Dinleme (Listening / 30 dakika):  PET Sınavının üçüncü bölümü ise adayların  dinlediğini anlama becerisini sınar. Her kaydı iki defa dinlemek şartıyla size yöneltilen ilgili soruları yanıtlamanız gerekmektedir. Bu bölümde toplam 25 adet soru bulunmaktadır ve her biri 1 puan değerindedir. Soru tipleri: çoktan seçmeli ve boşluk doldurmadan oluşmaktadır.

4- Konuşma (Speaking / 12 – 17 dakika): B1 Preliminary sınavının son bölümü adayların İngilizce konuşma becerisini sınar. Öğrenciler bir çift olarak eşleştirilir ve önce bir denetmen ile daha sonra da birbirleriyle konuşmaları istenir. İkinci bir denetmen konuşmayı dinler. Konuşma sınavı, denetçinin her öğrenci hakkında sorular sorması ile başlar. Denetmen daha sonra her öğrenciye bir resim verir ve öğrenci bunu açıklar ve tartışır. Denetmen daha sonra bir durum sunar ve öğrencilerden olası çözümleri tartışmalarını ister. Daha sonra denetmen öğrencilere bir resim verir ve öğrenciler onu tanımlar ve tartışırlar. Son olarak, öğrenciler hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları şeyleri tartışırlar. Konuşma sınavı, sınav merkezinin programına bağlı olarak, B1 Preliminary Sınavının ilk üç bölümünün gerçekleştiği günden farklı bir günde gerçekleşebilir.

PET sınavı hakkında sınavı detaylı bilgi almak için PET Sınavı Nedir? Niçin Yapılır? Kimler Katılabilir? başlıklı yazımıza göz atarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Konuşarak Öğren ile PET Sınavına Birlikte Hazırlanın!

Siz de PET sınavında başarılı olmak ve akıcı bir İngilizce konuşmak istiyorsanız 37.500 öğrencinin tercih etmiş olduğu Konuşarak Öğren ailesine katılarak online İngilizce eğitimleri alabilir, anadili İngilizce olan eğitmenler ile Skype üzerinden görüntülü eğitimler alarak İngilizce konuşma pratikleri yapabilirsiniz.  Gün içinde 10/20/30 gibi kısa sürede eğitim alarak sizde akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilir, dil sınavlarında başarılı olabilirsiniz.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PET Sınavı

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı