PTE Academic Sınavına Nasıl Hazırlanılır?


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

PTE Academic (Pearson Test of English) Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde tüm üniversitelerde yüksek lisans, doktora, MBA, yatay geçiş, birçok üniversitenin hazırlık muafiyeti, kamu kurumlarında memuriyet, yurt dışı için ise eğitim, vize ve göçmenlik başvurularında bulunmak ve İngilizce dil yeterliliğini kısa sürede belgelendirmek isteyen herkes için uygulanan bir sınavdır. PTE Academic, uluslararası alanlarda geçerliliği bulunan bilgisayar destekli bir İngilizce dil sınavı olup sınava giren adayların dört temel dil becerileri (dinleme, okuma, konuşma ve yazma) değerlendirilir. Sınav süresi 3 saat (180 dakika) bir zaman zarfının tanındığı PTE Academic’te adaylar sınav sorularını bir bilgisayar üzerinden mikrofon ve klavye kullanarak cevaplandırırlar. 

Peki PTE Academic sınavına nasıl hazırlanılır? Gelin birlikte bakalım.

1- Kelime Bilgisi Çalışın

PTE sınavında başarılı olmak için öncelikle kelime bilgisi çalışmanız gerekiyor. PTE sınavının yazma bölümünde oldukça fayda sağlayacak olan kelime bilginizi geliştirmek için bol bol kitap okuyarak anlamını bilmediğiniz yabancı kelimelerin altını çizerek başlayın. Daha sonra anlamını öğrenmek üzere bir sözlük kullanın. Tüm bu kelimeleri küçük kağıtlara yazarak bir fanus içine atın ve karıştırın. Daha sonra birer tane çekerek kelimenin anlamını tahmin edin. Böylece ezberlediğiniz kelimeler daha da pekişecektir. Unutmayın kelime dağarcığınızı ne kadar geliştirirseniz sınavda o kadar iyi kendinizi ifade edebilir, soruları rahatça cevaplayabilirsiniz. 

2- Dizi, Film ya da Belgesel İzleyin

PTE sınavında başarılı olmanın bir diğer yolu ise yabancı dizi, film ya da belgesel izlemektir. PTE sınavının konuşma bölümünde heyecan yapmadan akıcı bir şekilde konuşmak istiyorsanız mutlaka yabancı film veya dizi izlemelisiniz. İlk defa yabancı film veya dizi izliyorsanız başlarda altyazıları açık izleyerek ne konuştuklarını takip edebilirsiniz. Fakat daha sonra altyazıları kapatarak izlemeniz sizin karşılıklı diyaloglarda hangi cümleler kurduklarını anlamanız için faydalı olacaktır. 

3- Dergi ve Gazete Okuyun

PTE sınavının özellikle reading bölümünde size oldukça fayda sağlayacak bir yöntem ise dergi ve gazete okumaktır. Günümüzde e-dergi ve e-gazeteye abone olarak olarak telefon, tablet veya bilgisayar aracılığı ile daha kolay erişebilir, güncel olaylar hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra İngilizcenizi de okuyarak geliştirebilirsiniz. Yabancı dergilere abone olarak düzenli bir şekilde kelime haznenizi geliştirebilir, gazete ya da dergilerdeki güncel olaylarla bağlantı kurarak öğrenmenizi kalıcı hale getirebilirsiniz.

4- Müzik Dinleyin

PTE sınavının özellikle listening bölümünde size oldukça fayda sağlayacak bir diğer yöntem ise yabancı müzik dinlemektir. Şarkı sözleri akılda kalıcı bir özelliğe sahip olduğu için ritmik tonlar sayesinde kelime ve cümleleri daha rahat ezberleyerek öğrenebilirsiniz. Bunun için dinleyeceğiniz müziği arka planda çalarken bir yandan da sözlerini açarak takip edebilirsiniz. Bu şekilde kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini de öğrenmiş olursunuz. 

5- Test Pratiği Yapın

PTE sınavında başarılı olmanın bir diğer yolu ise bol bol test çözmektir. Güvenilir test kaynaklarından faydalanarak günlük test hedefleri belirleyebilir, süre eşliğinde kendinizi test edebilirsiniz. Her gün düzenli olarak test çözerek farklı soru tiplerini öğrenebilir, eksiklerinizi tespit ederek daha verimli çalışabilirsiniz. Böylece hem sınav kaygınız azalmış olur hem de sınavda zamanı doğru bir şekilde kullanmayı öğrenebilirsiniz.

PTE sınavı hakkında sınavı detaylı bilgi almak için PTE Sınavı Nedir? Niçin Yapılır? Kimler Katılabilir? başlıklı yazımıza göz atarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Konuşarak Öğren ile PTE Academic Sınavına Birlikte Hazırlanın!

Siz de PTE Academic sınavında başarılı olmak ve akıcı bir İngilizce konuşmak istiyorsanız 37.500 öğrencinin tercih etmiş olduğu Konuşarak Öğren ailesine katılarak online İngilizce eğitimleri alabilir, anadili İngilizce olan eğitmenler ile Skype üzerinden görüntülü eğitimler alarak İngilizce konuşma pratikleri yapabilirsiniz. Gün içinde 10/20/30 gibi kısa sürede eğitim alarak sizde akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilir, dil sınavlarında başarılı olabilirsiniz.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PTE Academic Sınavı

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı