PTE Academic Sınavında Hangi Dilbilgisi Konuları Yer Alır?


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

PTE Academic (Pearson Test of English), Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde tüm üniversitelerde yüksek lisans, doktora, MBA, yatay geçiş, birçok üniversitenin hazırlık muafiyeti, kamu kurumlarında memuriyet, yurt dışı için ise eğitim, vize ve göçmenlik başvurularında bulunmak ve İngilizce dil yeterliliğini kısa sürede belgelendirmek isteyen herkes için uygulanan bir sınavdır. Dört temel dil becerileri (dinleme, okuma, konuşma ve yazma) değerlendirilen bu sınavın süresi 3 saat (180 dakika)’dır. PTE Academic’te adaylar sınav sorularını bir bilgisayar üzerinden mikrofon ve klavye kullanarak cevaplandırırlar. 

Peki PTE Academic sınavında hangi dilbilgisi konuları yer alır? Gelin birlikte bakalım.

PTE Academic Sınavında Hangi Dilbilgisi Konuları Yer Alır?

PTE Academic testi, uluslararası alanlarda geçerliliği bulunan bilgisayar destekli bir İngilizce dil sınavı olup sınava giren adayların; dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmak üzere toplam dört dil becerisini test eder. 

1- Kendini Tanıtma: Sınavdan önce adayların bir dakikalık bir kendilerini tanıtmaları gerekmektedir. Bu kısım toplam puana dahil edilmez, sadece daha sonra ses karşılaştırması için kullanılır.

2- Konuşma ve Yazma (77 – 93 dakika): Bu bölüm için test süresi yaklaşık 77-93 dakikadır. Sözlü sınav yaklaşık 30-35 dakika sürer.İşlenen sorular arasında sesli okuma, çoğul cümleler, görüntüleri açıklama, dersleri tekrar anlatma ve kısa soruları yanıtlama yer alır. Sözlü sınav yazma sınavı olduktan sonra, yazının özetlenmesi ve kısa bir yazının yazılması olmak üzere iki bölüm vardır. Makaleyi özetlemek 10 dakika ve kısa bir kompozisyon yazmak 20 dakika sürer.

3- Okuma (32-41 dakika): Okuma testi yaklaşık 32-41 dakika sürer. Dahil edilen soru türleri şunlardır: tek seçmeli, çoktan seçmeli, paragraf sıralama ve boşluk doldurma.

4- Dinleme (45 – 57 dakika): Dinleme testinin ortalama süresi 45-47 dakika arasındadır. Dinleme testinin soruları şunları içerir: özet dinleme içeriği, çoktan seçmeli, boşlukları doldurma, doğru özeti seçme, tek seçim, kapatma, yanlış kelimeleri işaretleme ve dikte.

PTE’nin tam puanı 90, akademik test için minimum puan 10 ve maksimum puan 90’dır. PTE bir çapraz puanlama yöntemi kullanır. PTE testinin her bir maddesi sadece bir dil becerisini incelemekle kalmaz, örneğin dinleme testi sözlü İngilizce sınavını içerecek ve sözlü kısım da dinleme sınavını içerecektir. PTE Academic sınavına kayıt, online olarak yapılır veya bir PTE Academic temsilcisi ile iletişime geçerek online olarak kayıt olmanıza yardım etmesini isteyebilirsiniz.

PTE sınavı hakkında sınavı detaylı bilgi almak için PTE Sınavı Nedir? Niçin Yapılır? Kimler Katılabilir? başlıklı yazımıza göz atarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Konuşarak Öğren ile PTE Academic Sınavına Birlikte Hazırlanın!

Siz de PTE Academic sınavında başarılı olmak ve akıcı bir İngilizce konuşmak istiyorsanız 37.500 öğrencinin tercih etmiş olduğu Konuşarak Öğren ailesine katılarak online İngilizce eğitimleri alabilir, anadili İngilizce olan eğitmenler ile Skype üzerinden görüntülü eğitimler alarak İngilizce konuşma pratikleri yapabilirsiniz. Gün içinde 10/20/30 gibi kısa sürede eğitim alarak sizde akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilir, dil sınavlarında başarılı olabilirsiniz.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PTE Academic Sınavı

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı