Sadece kitap okuyarak dil öğrenilir mi?


Sadece kitap okuyarak dil öğrenilir mi?
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Sadece kitap okuyarak dil öğrenilmez. Dil öğrenmek için farklı yöntemler de kullanılmalıdır. Sadece kitap okuyarak dil öğrenilir mi sorunuza yanıt olarak yazımızda bilgilere yer verdik. Peki, Sadece kitap okuyarak dil öğrenilir mi? İşte sadece kitap okumayla dil öğrenilir mi? Detaylar yazımızda…

Sadece kitap okuyarak dil öğrenilir mi, sorusuna yanıt arayanlar için “Sadece kitap okuyarak dil öğrenilir mi” konu başlıklı yazımızda dil öğrenmede sadece kitap okumanın yeterli olup olmayacağı hakkında bilgilere yer vereceğiz.

SADECE KİTAP OKUYARAK DİL ÖĞRENİLİR Mİ?

Sadece kitap okuyarak tabii ki dil öğrenemezsiniz. Sadece kitap okuyarak dil öğrenmeye çalışmak sağlıklı bir yol değildir. İngilizceyi kalıcı bir şekilde öğrenip, akıcı konuşmak için birçok farklı alanda kendinizi geliştirmelisiniz. Okumak İngilizcedeki 4 beceriden biri olarak yer almakta ancak yalnızca reading çalışması yaparak İngilizce öğrenilmez. Aynı anda hem reading hem listening, speaking ve writing çalışmaları yapmak gerekir.

İNGİLİZCE ÖĞRENİRKEN NASIL BİR YOL İZLENMELİ?

İngilizce öğrenmeye başlamadan önce amaçlarınızı belirleyin

İngilizce öğrenmede en temel ve en önemli aşama İngilizce öğrenmeye neden karar verdiğinizi belirlemekle başlıyor. Çünkü eğitmenleriniz veya kaynaklarınız sizin amacınıza göre şekillenir. Belirli bir sınavı mı geçmek istiyorsunuz, okula yardımcı olmasını mı istiyorsunuz yoksa tamamen kendinize yatırım amaçlı mı İngilizce öğreniyorsunuz; bu soruya cevap vererek plan oluşturmaya başlayabilirsiniz. Peki, temel olarak ne gibi amaçlarla İngilizce öğreniriz ve bu amaçlara göre öğrenme sınırımızı nasıl çizeriz?

 • Genel amaçlarla İngilizce öğrenmek
 • Sınavlar için İngilizce öğrenmek
 • Akademik amaçlarla İngilizce öğrenmek
 • İş İngilizcesi

Genel amaçlarla İngilizce öğrenmek

Genel amaçlarla İngilizce kurmaya iletişim kurmak için İngilizce öğrenmeyi de dahil edebiliriz. Nitekim bu amaçla bir kaynak, kurs ya da eğitmen arayışındaysanız bunu kesinlikle belirtmeniz gerekir. Tüm becerilerinizi kullanmanızı sağlayacak; okuma, yazma, konuşma yeteneklerinizi başka bir dile aktarıp geliştirecek bir yolda olduğunuzu unutmamalısınız.

Sınavlar için İngilizce öğrenmek

Günümüzde pek çok kişi, çeşitli amaçlarla uluslararası geçerliliği olan sınavlardan geçerli puanı almak için uğraşıyor. Bunun için eğitim almak amacındaysanız size sunulan stratejiler ve konular diğer amaçlardan tamamıyla farklı olacaktır. Gireceğiniz sınavın özelliklerine göre hızlı okuma, özetleme, anahtar kelimelere odaklanma ya da akıcı yazma gibi soru çözmeye yönelik bazı becerileri geliştirmeyi öğrenmeniz hedeflenir.

Akademik amaçlarla İngilizce öğrenmek

Akademik kariyer yapmak, belirli okullarda eğitim almak, özel olarak bu okulların sınavlarına ya da eğitimine hazırlanmak gibi amaçlarınız varsa, öğreneceğiniz İngilizce bu amaca yönelik olur.

İş İngilizcesi

Birçok insan çalıştıkları iş dolayısıyla İngilizce öğrenme isteği veya zorunluluğu içerisinde. Çalıştığınız pozisyon ya da birime göre değişkenlik göstermekle birlikte işinize yarayacak terminoloji ve beceriler için İngilizce öğrenmeniz gerekir.

Öğrenme yönteminizi belirleyin

Öğrenme yöntemleri kişiden kişiye farklılık gösterdiği gibi, dil öğrenmede de spesifik olarak diğer öğrenmelerden farklıdır. Tüm öğrenme stillerini inceleyerek kendiniz hakkında çıkarımda bulunabilir ve öğrenmenizi bu yönde gerçekleştirebilirsiniz.

 • Görsel
 • İşitsel
 • Sözlü ya da Dilsel
 • Fiziksel ya da Kinestetik
 • Mantıksal ya da Matematiksel
 • Sosyal Öğrenme
 • Bireysel Öğrenme

Görsel Öğrenme

İngilizce öğrenirken resimlerin, videoların, kartların, çizimlerin ya da nesnelerin yararlı olduğunu düşünenlerdenseniz görsel öğrenme stiline sahipsiniz. Görüntüler, jestler, mimikler eşliğinde öğrenmek sizi hep bir adım daha ileri götürecek ve işinizi kolaylaştırır.

İşitsel Öğrenme

Duyusal yolla daha kolay öğrenenler için müzik, öğretmenin konuşması, sunumlar oldukça faydalıdır.

Sözlü ya da Dilsel Öğrenme

Sözlü ya da dilsel öğrenme stiline sahip olan öğrenenler için detaylıca dinlemek, ayrıntılara dikkat etmek önceliklidir. Öğretmeninin jest, mimik ya da ses tonundan ziyade söylediklerine odaklanırlar.

Fiziksel ya da Kinestetik Öğrenme

Fiziksel ya da kinestetik öğrenme stilinde, öğrenirken hareket etmekten, bir yere sabit kalmadan öğrenmekten hoşlanan öğrenenler bu kategoriye dahildir. Daha çok küçük yaştaki öğrencilerin öğrenme biçimi olsa da genel anlamda tüm öğrenenlerde zaman zaman işe yarar.

Mantıksal ya da Matematiksel Öğrenme

İngilizce öğrenirken mantığınızla hareket ediyor, kendinizce sistemler ya yöntemler kullanıyorsanız bu öğrenme stilinin size uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal Öğrenme

Sosyal öğrenme stilini açıklayacak olursak; eğer grup çalışmaları, başkalarıyla ortak görevler, sürekli iletişim halinde olma size göre ise; bu sizin sosyal öğrenme stiline sahip olduğunuz anlamına gelir.

Bireysel Öğrenme

Bireysel öğrenme stilinde, grup çalışmaları sizin için her zaman zor olmuşsa, kendi kendinize öğrenirken daha rahat ve verimli hissediyorsanız; bu da sizin bireysel öğrenme stiline sahip olduğunuzun bir işaretidir.

37 binden fazla öğrencinin tercih ettiği Konuşarak Öğren Online İngilizce Kursu eğitiminde, derslerinize başlamadan önce eğitmenler İngilizce seviyenizi ölçerler. Daha sonra seviyenize göre, sizin için hazırlanan online içerikler ile derslerinize devam edersiniz. Bu süreçte Türkiye ofisindeki eğitim danışmanları durumunuzu takip eder. Gelişiminizi ise size sağlanan panel üzerinden takip edebilirsiniz.

Buraya tıklayarak Konuşarak Öğren tarafından online İngilizce eğitimi almak isteyenlere sunulan Online İngilizce Kursu Eğitim Programı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Online İngilizce eğitimi almak mı istiyorsunuz?

Online İngilizce eğitimi almayı düşünüyorsanız, Konuşarak Öğren ile iletişime geçebilirsiniz. Konuşarak Öğren Online İngilizce Eğitim Programı, İngilizce dil öğrenme sürecinizde size yardımcı olacaktır.

Bugün (0212) 286 04 86 numaralı telefonu arayarak Konuşarak Öğren İngilizce Eğitim Programı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ingilizce öğrenme

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı