TOEIC sınavı hangi seviyeleri ölçer? 


TOEIC sınavı hangi seviyeleri ölçer
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

TOEIC sınavına hazırlık aşamasında olan adaylar veya yabancı dil sınavları arasında karar vermekte güçlük çeken adaylar TOEIC sınavı detaylarını internet üzerinde araştırmakta. TOEIC sınavı hangi seviyeleri ölçer? Sorusu bu kapsamda merak edilen bir soru oluyor. Peki, TOEIC sınavı hangi seviyeleri ölçer? 

TOEIC sınavı hangi seviyeleri ölçer? Sorusu, sınavdan başarı elde etmek için sınavı tanımlamak adına adaylar ve sınav hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler tarafından internet üzerinde sıklıkla sorgulatılmakta. Sadece yabancı dil sınavlarında değil, birçok farklı sınavda başarı elde etmek için sınavın detaylarına hakim olmak gerekmektedir. Peki, TOEIC sınavı hangi seviyeleri ölçer? İşte TOEIC sınavının ölçtüğü seviyeler! 

TOEIC SINAVI HANGİ SEVİYELERİ ÖLÇER? 

TOEIC (Test of English for International Communication), dil becerilerini ölçen uluslararası bir sınavdır ve özellikle iş dünyasında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. TOEIC, bireylerin İngilizce dilindeki iletişim becerilerini değerlendirirken kendine has bir puan sistemi kullanmaktadır ve bu sistem üzerinde ayrı bölümlerden oluşan seviyeler bulunmamaktadır. Bu durumda TOEIC sınavından elde etmekte olduğunuz puan derecesine göre diğer sınavlara göre denklik hesabı ve seviye hesabı yapabilirsiniz. TOEIC (Test of English for International Communication) sınavını ele aldığımız ve diğer sınav türleri ile karşılaştırdığımız zaman 4 farklı seviyede TOEIC sınav sonuçlarını ele alabiliriz. 

Başlangıç Seviyesi (10-180 Puan): TOEIC sınavının başlangıç seviyesi, temel dil becerilerini değerlendirir. Bu seviyede olan bireyler, günlük ifadeleri anlama ve temel cümle yapılarını kullanma yeteneğine sahiptir. 

Orta Seviye (200-550 Puan): Orta seviye, dil bilgisi kurallarını daha etkili bir şekilde kullanabilme becerisini ölçer. Bu seviyede olan bireyler, genel konularda anlama ve iletişim kurma konusunda yeteneklidir. Orta seviye derecesinde puan elde eden adaylar, günlük yaşantımızda kullandığımız gündelik İngilizce konusunda etkili olduğunu belirtir.  

Orta – İleri Seviye (560-780 Puan): İleri seviye, dil becerilerini daha karmaşık bağlamlarda kullanma yeteneğini değerlendirir. Bu seviyede olan bireyler, karmaşık metinleri anlama, detayları çıkarma ve eleştirel düşünme becerilerine sahiptir. Orta – İleri Seviye her ne kadar en üst seviye olmasa da aday için oldukça büyük fırsatlara kapı açacak düzeydi bir seviyedir. 560-780 puan aralığındaki kişiler Orta – İleri Seviye olarak nitelendirilebilir. Fakat bu seviye sistemi TOEIC sınavında uygulanmakta olan bir sistem değildir.  

İleri Seviye (790-990 Puan): TOEIC sınavının en üst seviyesi, dilin inceliklerini ve nüanslarını anlama yeteneğini ölçer. Bu seviyede olan bireyler, profesyonel ve akademik ortamlarda karmaşık dil yapılarını etkili bir şekilde kullanabilirler. Özellikle başarılı bir kariyer hedefi olan adayların elde etmek istediği seviye olarak nitelendirilebilir. Sınavdan 790-990 puan elde edebilmekte olan adaylar, TOEIC sınavının en üst seviyesine ulaşmış olurlar.   

TOEIC sınavı, dil becerilerinizi değerlendirirken aynı zamanda iş dünyasında ve uluslararası iletişimde başarı için gerekli olan becerilere odaklanır. Başlangıç seviyesinden başlayarak ileri seviyeye kadar geniş bir yelpazede ölçüm yapan TOEIC, bireylerin dil gelişimini adım adım takip etmelerine olanak tanır. Eğer uluslararası bir kariyer hedefliyorsanız veya dil becerilerinizi belgelemek istiyorsanız, TOEIC sınavı sizin için ideal bir ölçme aracı olabilir. Bunun yanı sıra online İngilizce kurslarından yardım alarak da kısa süre içerisinde etkili ve akıcı bir şekilde İngilizce konuşma becerisi elde edebilirsiniz. Ayrıca TOEIC sınavının hangi becerilerini ölçmekte olduğunu merak eden kişiler de “TOEIC sınavı hangi becerileri ölçer?” yazımıza tıklayarak ulaşabilir.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TOEIC Sınavı

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı