YDS’de Kaç Puan Almak Gerekir?


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

YDS oldukça fazla sayıda aday grubunun girdiği bir dil tespit sınava bildiğiniz gibi. Çok kolay olmamakla beraber adayların gözüne korkutan cinsten de diyebiliriz. Tüm sınavlarda olduğu gibi bu sınavda da bir yeter puanı mevcut. Her ne kadar yanlış cevapların doğru cevapları eksiltmediği bu sistem kulağa hoş gelse de sonuçlar her zaman beklenen kadar hoş olmayabiliyor.

YDS’de farklı adaylar için farklı baraj puanları var

Farklı aday gruplarına göre baraj puan farklılaşması da mevcut. Bu aday grupları içerisinden yabancı dil sınavında başarı koşulunun sağlanması için doçent adaylarının sınavdan 100 üzerinden uygulanan puan sisteminde 65, diğer bir grup olan doktora ve sanatta yeterlilik sınavına başvuracak olan adayların ise en az 55 puan almaları gerekir. Almanca, Fransızca ve İngilizce dilleri dışında bir yabancı dil sınavı sonucu ile doçentlik bilim sınavına başvurulmak istendiği takdirde, Üniversitelerarası Kurul tarafından bu dilin kabul edilmesi gerekir.

uludag-universitesi-amfi-660x330

Başarılı olmanız için 65 puan almanız gerekiyor

Ayrıca bu sınavda başarı koşulunun da sağlanması için Yabancı Dil Bilgisi Seviye Sınavı’nda 100 üzerinden 65 almak gerekmektedir. 80 adet sorudan oluşan bu sınavda adayların dil bilgileri, kelime bilgileri, cümle anlama kabiliyetlerinin yanı sıra paragraf ve kompozisyon bütününde ki başarılarının ölçülmesi hedeflenmektedir. Sınav sadece gramer bilgisi ya da sadece kelime bilgisine dayanmayıp sınavına girilen dili bütünüyle kapsamına alan sınav soruları dahilinde gerçekleştirilir.

7500

YDS’de yanlışlar doğrularınızı götürmüyor!

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı’nda doğru cevaplanan soruları yanlış cevaplar etkilemez. YDS bu yönüyle bilinen sınav sistemi ezberini bozarken yapılan her bir doğru cevap sınava giren adaya 1,25 puan kazandırmaktadır.  Yapılan yanlış cevapların doğru cevapları etkilememesi yönüyle bir avantaj sunsa da adayın dil bilgisi çeşitli kategorilerde ölçen sınavdan çok yüksek puanlar almak o kadar da kolay değil elbette ki.

Programlı çalışan kazanıyor

Programlı bir çalışma düzeni, gerekli ve yeterli kaynaklarla gerçekleştirilen düzenli çalışmalar, sayısı oldukça fazla tekrar, öğrenilen bilgilerin denenmesi için bir dizi deneme sınavı, dili kullanabilme yeteneğini artırmak adına yapılan pratikler ve karşılıklı çalışma yöntemleriyle adaylar sınava hazırlanmalıdır.

YDS Blog Post CTA

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

3 thoughts on “YDS’de Kaç Puan Almak Gerekir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı