YÖS Sınavı Nedir? Ne Anlama Gelir?


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS), Ülkemizdeki üniversitelerde okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girdiği bir sınavdır. Başlarda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından uygulanmakta olan YÖS sınavı, daha sonra ÖSYM yerine üniversitelerin kendi bünyelerinde düzenlenmeye başlamıştır. 

Peki YÖS sınavı nedir? Ne anlama gelir? Gelin birlikte bakalım.

YÖS Sınavı Nedir? Ne Anlama Gelir?

YÖS’e başvuracak adayların lise son sınıfta bulunma ya da mezun durumda olma şartıyla birlikte YÖS’e başvuru yapabilir. Daha sonra adayların açıklanan YÖS sınav sonuçlarını başvuracakları üniversiteye vermeleri gerekmektedir.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) genelde 80 soru içermektedir. Bu sorulardan 35 soru Matematik, 5 soru Geometri ve 60 soru da IQ-Genel Yetenek ölçen sorulardır. Bu sorulardan 35 soru Matematik, 5 soru Geometri ve 60 soru da IQ-Genel Yetenek ölçen sorulardır. YÖS her üniversite tarafından özel hazırlandığından sınav içeriğinde farklılıklar görülebilir. Sınav, üniversitelerin bünyesinde ayrı ayrı uygulandığı için sınav süresi bakımından farklılık göstermekte olup genelde sınava giren öğrencilere tanınan süre 90 ila 120 dakika arasında değişmektedir.

YÖS sınavı hakkında sınavı detaylı bilgi almak için YÖS Sınavı Nedir? Niçin Yapılır? Kimler Katılabilir? başlıklı yazımıza göz atarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 

YÖS Sınavına Hazırlanırken İngilizce Öğrenin!

YÖS sınavına çalışırken aynı zamanda online İngilizce eğitimleri almak ister miydiniz? Gerek yabancı kelimelerden oluşan tıbbi terimleri öğrenmek gerekse mesleki terimleri doğru telaffuz etmek ve akıcı bir şekilde İngilizce konuşmak istiyorsanız 37.500 öğrencinin tercih etmiş olduğu Konuşarak Öğren ailesine katılarak online İngilizce eğitimleri alabilir, anadili İngilizce olan eğitmenler ile Skype üzerinden görüntülü eğitimler alarak İngilizce konuşma pratikleri yapabilirsiniz. 

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

YÖS Sınavı

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.