Yurt Dışı Tatili İçin Bavulda Olması Gerekenler


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İster iş seyahati için ister yeni yerler keşfetmek isteyenler için en önemli konulardan birisi de bavul hazırlamaktır. Eğer ilk kez yurt dışına çıkacaksanız ve bavulda neler olması gerektiğini merak ediyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz yazımıza göz atabilir, bavulunuzdaki eksikliklerinizi tamamlayabilrsiniz.

1- Giysiler

Gideceğiniz ülkenin hava koşullarına bağlı olarak orada giyeceğiniz günlük kıyafetlerinizi koyabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de çok fazla kıyafet koymak yerine sadece ihtiyacınız kadarını bavula koymanız gerektiğidir. Kıyafetlerinizi bavulunuza gelişigüzel koymamalısınız. Kıyafetlerinizi düzenli bir şekilde katlamalı ve bavula giysiler nasıl yerleştirilmeli diye kısa bir araştırma yaparak bavulunuzu hazırlayabilirsiniz.

2- Bavul Düzenleyici

Yukarıda eşyaların bavula gelişigüzel konulmaması gerektiğinden bahsetmiştik. Bavullardaki dağınıklık ve düzensizliklerin önüne geçmek adına aradığınızı daha rahat bulabilmeniz için mutlakla bavul düzenleyici kullanmalısınız. Bavul düzenleyicileri sayesinde eşyalarınızı gruplandırabilirsiniz. Örneğin makyaj malzemelerinizi ve bakım malzemelerinizi ayrı, iç çamaşırlarınızı ve çoraplarınızı ayrı bir bölmeye koyabilirsiniz. Böylece bavulunuzda olası sızıntılara karşı giysileriniz daha temiz kalacaktır.

3- Kişisel Bakım Malzemeleri

Seyahat için hazırlayacağınız bavulunuzda olması gereken en önemli şeylerden birisi de kişisel bakım malzemeleridir. Kısa süreli seyahat edecekseniz bakım malzemelerini olduğu gibi koymak yerine küçük aparatlara aktarabilirsiniz. Uzun süreli seyahatlerinizde ise uzun sürede ihtiyacınız olacak belli başlı ürünlerinizi yanınıza almanız gerekiyor. Kişisel bakım malzemelerine örnek olarak; Diş fırçası, diş macunu, parfüm, tarak, tırnak makası, makyaj malzemeleri, güneş kremi, el ve yüz bakım ürünlerini gibi temel bakım malzemelerini yanınıza alabilirsiniz.

4- Düzenli Kullandığınız İlaçlar

Yurt dışı tatiliniz zehir olmasın. Bavulunuzda olması gereken en önemli malzemelerden birisi de düzenli kullandığınız ilaçlardır. Kullanmamanız halinde sizi olumsuz etkileyecek ve kullanmamaya devam etmeniz halinde ise mevcut hastalığınızı ilerletecek derecede ciddi hastalıklarınız varsa yanınıza mutlaka doktorunuzun almayı tavsiye ettiği ilaçlarınızı da almalısınız. Kronik hastalığınız yoksa yanınızda sadece doktor kontrolünde ağrı kesici bulundurmanız yeterli olacaktır.

5- Powerbank

Bavulunuzda mutlaka bir powerbank bulunması gerekiyor. Olası priz bulamamamız durumunda ve şarj aletinin bozulması halinde yedekte bir powerbank bulundurmanız sizi geçici de olsa büyük fayda sağlayacaktır. Daha sonra priz bulmanız halinde powerbank şarjını doldurarak ihtiyacınız halinde tekrar kullanabilirsiniz.

6- Yedek Şarj Aleti

Bavulunuzda olması gereken en önemli malzemelerden biri de yedek şarj aletidir. Şarj aletinizin bozulması ya da kaybolması durumunda yedek şarj aletinizi kullanabilirsiniz. Yedek şarj aleti sayesinde şarj kabloları ile yaşanacak olan olumsuzlukların da önüne geçmiş olacaksınız. Yedek şarj aletinizi bavulunuza koyarken çok dikkatli olmalısınız. Şarj aletinin kablosunu kırmadan dikkatli bir şekilde bavula yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

7- Seyahat Adaptörü

Bavulunuzda olması gereken en önemli malzemelerden birisi de seyahat adaptörüdür. Bazı ülkelerin prizleri bizden farklıdır. Gideceğiniz ülkede zorluk çekmemeniz adına yanınızda seyahat adaptörü bulundurmanızda fayda var. Seyahat adaptörü alırken birden fazla girişe dönüşebilen seyahat adaptörlerini tercih edebilirsiniz.

8- Fotoğraf Makinesi

Yurt dışı tatili için hangi ülkeyi tercih ettiniz? Hangi ülkeye gidecekseniz gidin anılarınızı ölümsüzleştirmek adına bavulunuzda mutlaka bir fotoğraf makinesi bulundurmanız gerekiyor. Bugün elimizdeki cep telefonları da aynı işlevi görüyor dediğinizi duyar gibiyim. Fotoğraf makinelerinin tek amacı fotoğraf çekmek olduğu için telefonlardan daha yüksek çözünürlüklü ve profesyonel fotoğraflar elde edebilirsiniz. Ayrıca telefonların depolama alanlarının dolmaması ve cihazınızı yavaşlatmaması adına fotoğraf makinesi kullanarak hem daha canlı fotoğraflar elde edebilir hem de en güzel anlarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

9- Not Defteri ve Kalem

Yurt dışı tatiline çıkarken hazırlayacağınız bavulunuzda mutlaka bir not defteri ve kalem bulundurmalısınız. Not defterinize adres bilgileriniz, yakınlarınızın telefon numaralarını, konsolosluklara ihtiyaç duymanız halinde konsolosluk telefon numarasını yazabilirsiniz. Bunları not almanız halinde telefonunuzun bozulma risklerine karşı yakınlarınız ile irtibat halinde olmuş olursunuz. Ayrıca not defterinin yanında bir kalem bulundurarak not almanız gereken bir durumda ya da imzalamanız gereken bir belge olması durumunda anında çıkarıp kullanabilirsiniz. Not defterinizin bir kopyasını kol ya da sırt çantanızda bulundurarak çanta ya da bavulun kaybolması durumunda yedekte bulunmasına yardımcı olacaktır.

10- Kitap

Uzun yolculukların kurtarıcı unsurlarından birisi de kitaptır. Bavulunuzda bir kitap bulundurarak yolculuğunuza kitap okuyarak devam edebilir, zamanınızı faydalı bir şekilde kullanabilirsiniz. Kim yarım kalan kitabını evde bırakmak ister ki. Devamını merak ettiğiniz yarım kalan kitabınızı ya da uzun zamandır okumak istediğiniz kitabı yanınıza alarak artık yola çıkabilirsiniz.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yurt Dışı Tatili

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.