İngilizce Agatha Christie’nin Hayatı


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Agatha Christie İngilizce Biyografi

Agatha Christie, one of the important writers of British literature, full name Agatha Mary Clarissa Christie Mallowan, is also one of the most known representative of detective fiction. She’s the creator of detective Hercule Poirot and Miss Marple. She also wrote romantic books with the nickname Mary Westmacott. But she gained her fame actually with 80 detective novels and her theater pieces being performed at the West End. 

Agatha Christie was born in Torquay, United Kingdom in 15 September 1980. According to Guinness Records Book, she’s one of the best seller writers of all time. Her novels were sold about 2 billions. After Shakespeare’s books and the Bible, the most selling books are the novels of hers. In Index Translationum’s report, it’s said that her novels are the most translated books and they have been translated into more than 103 languages. Her And Then There Were None is her best seller. 

Her Childhood and Her Family

Agatha Christie is the child of an upper-middle class family. She was the youngest child of Frederick Alvah Miller and Clarissa Margaret Millet. Her mother was the daughter of an Irish lieutenant and her father was born in New York City.

She had a happy childhood and grew up seeing strong women around her. Her sibling used to believe that her mother was a seer. 

Her sister Madge was sent to Roedean School in Sussex to study there but her mother insisted on that Christie should have been educated at home. As a result of that, she learned how write and read besides the basics of math at school with the help of her parens. Her parents also taught her playing piano and mandolin. Her mother believed that she shouldn’t have learned how to read till she was eight but being a curious child, she could achieve learning how to read by herself at an earlier age. 

She was always fond of reading since the early times of her childhood. The children’s book she read included Miss Molesworth’s work. When she grew up, she started to read writers like Edward Lear and Lewis Carol. She then wrote her first poem when she was 10 in 1901 April. 

She spent a lot of time with her pet but she was a lonely child. She was writing to fulfill this loneliness. She started to write narratives at an early age. 

Her Educational Life

Being taught at home during her childhood, Agatha Cheiste started to study at Miss Guyer’s Girls School in Torquay in 1902 after his father’s death in 1901 but she had problems to keep up with the discipline there. She was sent to Paris for her studies again in 1905. She studied in 3 different schools there and completed her education.

Her Career and Achievements 

After her first trial of writing at early age, while she was working as a nurse during the World War I, she started to write detective stories. At her first novel, The Mysterious Affair at Styles introduced the eccentric and egoist, Belgian character Hercule Poirot to the reader. Poirot was the head character of her other 25 novels. 

In 1952, she wrote the first long piece at one cut, The Moustrap. This piece was performed at different places more than for 21 years. Then she wrote Witness for the Prosecution. This was filmed as most of her work. Her work also turned into TV series. 

Her Private Life

Agatha Christie got married to Lieutenant Archibald Christie in 1914. She had a daughter She got a depression when her mother died in 1926 because she was too close to her. At the same year in August, Archie told Christie that he wanted to get a divorce. He was in love with a woman called Nancy Neele. On 3 September, Archie told her that he was going to a trip without her. Christie left home that day and disappeared for a while. Her car was found in Newslands Corner. There was an expired driving licence with her clothes inside the car. 

It was a shock to find out that she disappeared. Her secretary called the police. The newspapers offered 100 pounds as a reward. Thousands of policemen, 15.000 volunteers and a couple of planes were trying to find her. Sir Arthur Conan Doyle gave her gloves to a seer and wanted her to find Christie. Regardless of all, no-one could find her for 10 days. 

On 14 September 1926, she was found at Swan Hydropathic Hotel. She didn’t remember anything about her disappear. The doctors said that she was suffering from a temporary memory lost. In 1928, Christie and Archie got divorced and he got married to Nancy Neele after one week. Christie took the custody of her daughter. 

She went on an Orient Express trip at the end of the same year. She met Max Mallowan there who was 13 younger than her. They got married on September 1930. They had a happy marriage and they had been married till Agatha Christie died in 976.

Her Death

Her health wasn’t good between 1971-1974. Yet she continued to write. In 1985, when she was 85 years old, she had a natural death. She was buried in the yard of a church near St. Mary’s Cholsey. 

Agatha Christie Türkçe Biyografi

İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Agatha Christie, tam adıyla Agatha Mary Clarissa Christie Mallowan, polisiye edebiyatın en bilindik temsilcilerindendir. Dedektif Hercule Poirot ve Miss Marple karakterinin yaratıcı olan Christie, ayrıca Mary Westmacott takma adıyla, aşk romanları da yazmış olmasına karşın, asıl ününü, yazdığı 80 dedektif romanına ve West End tiyatrolarında sahnelenen oyunlarına borçludur. 

Agatha Christie, 15 Eylül 1890’da, İngiltere’nin Torquay kentinde dünyaya gelmiştir. Guinness rekorlar kitabına göre, yazar tüm zamanların en çok satan romancılarından biridir. Romanları yaklaşın 2 milyar satmıştır. Shakespeare eserleri ve İncil’den sonra, en çok satan kitaplar Agatha Christie romanlarıdır. Index Translationum’un raporuna göre, Agatha Christie’nin romanları, en çok tercüme edilen romanlardır ve eserleri 103’den fazla dile tercüme edilmiştir. Agatha Christie’nin And Then There Were None adlı romanı, en çok satan eseridir. 

Çocukluğu ve Ailesi

Orta-üst sınıf bir ailenin çocuğu olan Christe, Frederick Alvah Miller ve Clarissa Margaret Miller’ın üç çocuğunun en küçükleriydi. Christie’nin annesi, İrlandalı bir teğmenin kızıydı. Babası ise New York City’de dopğmuştu. 

Christie mutlu bir çocukluk geçirmiş ve erken yaştan itibaren, etrafında kendi ayakları üzerinde durabilen kadınlarla büyümüştü. Hatta kardeşleri, annelerinin bir kahin olduğuna inanırdı. 

Christie’nin kız kardeşi Madge, okuması için Sussex’teki  Roedean School’a gönderildi ama anneleri Christie’nin evde eğitim alması konusunda ısrar etti. Bunun bir sonucu olarak, Christie yazmayı, okumayı ve temel matematiği evde, ebeveynleriyle öğrendi. Ebeveynleri on mandolin ve piyano çalmayı da öğrenmişti. Annesi, Agatha’nın sekiz yaşına kadar okumayı öğrenmemesi gerektiğine inanıyordu ama meraklı bir çocuk olan Christie, okumayı çok daha erken bir zamanda, kendi kendine öğrendi. 

Christie erken yaşlarından itibaren okumayı seven bir bireydi. Okuduğu çocuk kitapları arasında, Bayan Molesworth’un eserleri bulunuyordu. Biraz daha büyüyünce, Edward Lear ve Lewis Carrol gibi yazarları okumaya başladı ve 1901 yılının Nisan ayında, 10 yaşındayken, ilk şiirini yazdı.

Evcil hayvanlarıyla çok zaman geçirse de, Christie genelde yalnız bir çocuktu. Yalnızlığını yazarak gidermeye çalışıyordu; küçük yaşta öyküler yazmaya başladı. 

Eğitim Hayatı

Çocukluğu boyunca evde eğitim gören Christie, 1901’de babasının ölümünden sonra, 1902 yılında, Torquay’daki Miss Guyer’s Girl’s School’da eğitim görmeye başladı ama buradaki disipline ayak uydurmaya zorlanıyordu. 1905’te yeniden eğitim için Paris’e gönderildi. Burada üç farklı okulda okudu ve eğitimini tamamladı. 

Kariyeri ve Başarıları 

Erken yaşlarda giriştiği yazı denemelerinden sonra, I. Dünya Savaşı boyunca hemşire olarak çalışırken, ilk dedektif hikayelerini yazmaya başladı. İlk romanı Ölüm Sessiz Geldi’de okuyucuya, eksantrik ve egoist Belçikalı dedektif Hercule Poirot’u tanıttı. Poirot, yazarın diğer 25 romanında da, baş karakter olarak okuyucuyla buluştu. 

1952’de, dünyanın tek perdelik en uzun oyunu olan, The Moustrap’ı yazdı. Bu oyun 21 yıldan fazla bir süre boyunca, farklı sahnelerde sahnelendi. Ardından, pek çok başarılı eseri gibi filme çevrilen Beklenmeyen Şahit’i yazdı. Eserleri, sinema dışında, başarılı televizyon uyarlamaları olarak da izleyiciyle buluştu. 

Özel Yaşamı

Agatha Christie, 1914’te Albay Archibald Christie’yle evlendi ve bu evlilikten bir kız çocuk dünyaya getirdi. 1926’da, annesi öldüğünde büyük bir depresyona girdi çünkü annesiyle çok yakın bir ilişkisi vardı. Ardından aynı yıl, Ağustos ayında, Archie, Christie’ye boşanmak istediğini söyledi. Nancy Neele adlı bir kadına aşık olmuştu. 3 Eylülde, Archie arkadaşlarıyla bir seyahate gideceğini ve Christie’nin davetli olmadığını söylediğinde büyük bir tartışma yaşadılar. Aynı akşam Christie evden çıktı ve bir süreliğine ortadan kayboldu. Arabası Newlands Corner’da bulundu. Arabanın içinde eski bir ehliyet ve kıyafetler vardı.

Christie’nin ortadan kaybolmadı büyük bir şok etkisi yarattı. Sekreteri polise haber verdi, gazeteler Christie’yi bulana 100 pound ödül teklif etti. Binlerce polis, 15.00 gönüllü ve birkaç uçak aramalara katıldı. Sir Arthur Conan Doyle, Christie’nin eldivenlerini bir medyuma vererek, ondan yazarın yerini bulmasını istedi. Tüm bunlara rağmen, Christie 10 gün boyunca bulunamadı. 

14 Eylül 1926’da, Swan Hydropathic Hotel’de bulundu. Christie kayboluşuna dair hiçbir şey hatırlamıyordu. Doktorlar geçici hafıza kaybı yaşadığını söyledi. 1928 yılında, Archie ve Christie boşandılar. Archie bundan bir hafta sonra, Nancy Neele ile evlendi. Christie çocuğunun velayetini almayı başardı. 

Aynı yılın son bahar ayında, Doğu Ekspresi seyahatine çıktı. Burada kendinden 13 yaş küçük olan Max Mallowan’la tanıştı. 1930 yılının Eylül ayında evlendiler. Mutlu bir evlilikleri oldu. Christie 1976’da hayatını kaybedene dek evli kaldılar. 

Ölümü

1971-1974 yılları arasında Christie’nin sağlığı iyice bozulmaya başladı, buna rağmen yazmaya devam etti. 1985 yılında, 85 yaşındayken, doğal sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. St. Mary’s Cholsey yakınlarındaki bir kilisenin bahçesinde gömüldü. 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Marilyn Monroe İngilizce ve Türkçe Biyografi

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı