Essay (Makale) Yazmaya Yardımcı Basit İpuçları


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Birçoğunuzun iş ve okul hayatında karşına çıkan Essay’ler, gözünüzü korkutuyor olabilir. Aslında Essay yazmak hiç zor değildir. Essay nasıl yazılır bilmiyorsanız ve sorun yaşıyorsanız bu sayfada öğreneceğiniz basit ipuçları ile kendinizi geliştirebilirsiniz ve sorunlarınızı çözebilirsiniz. Bu içerikten öğrendiğiniz taktiklerle çok daha etkili Essay’ler yazabilirsiniz.

Essay (Makale) Nedir?

Türkçe karşılığı Makale olan Essay, bir konuyu bilimsel gerçeklerle açıklamak için yazılan bir metindir. Essay (Makale) konusu olarak ekonomi, politika, küresel ısınma, sağlık, sanat ve seyahat gibi bir çok farklı konuyu seçebilirsiniz. Seçtiğiniz konu hakkında bir iddianızı kanıtlamak, karşılaştırmalar yapmak, karşınızdaki ikna etmek gibi bir çok farklı sebeple yazılabilir. Yazdığınız Essay’in (Makale) amacına bağlı olarak bir çok farklı Essay türü vardır. Essay (Makale) türlerinin her biri farklı amaca sahip olsa da genel şablonları çok benzerdir.

Makalelerin yazımı genellikle üniversite ve akademik iş dünyasında görülür. Ödevlerde, sınavlarda ya da sunumlarda teslim edilecek kağıtların Essay (Makale) formatında yazılmış olması istenebilir. Aynı şekilde TOEFL ve IELTS gibi dil sınavları da İngilizce seviyenizi ölçmek için Essay (Makale) yazmanızı isterler. Bu açıdan Essay (Makale) yazmak önemli bir konudur.

Essay (Makale) Neden Yazılır?

Akademik dünyada bir konu hakkında herhangi bir düşünceyi kanıtlamak için araştırılma yapılması ve yazılı olarak sunulması gerekir. Yazılı olarak sunarken de kullandığımız format Essay (Makale)‘dir. Essaylerin bir çok farklı türü vardır. Bu yüzden yazacağınız amaca uygun bir Essay (Makale) Türü seçmelisiniz.

Essay’lerin asıl yazılma amacı belirli konuyu ve fikri aktarmaktır. Bu yüzden yazdığınız Essay’ler (Makale) bilimsel gerçeklere dayanmalıdır. Eğer kanıtlarınız bilimsel gerçeklere dayanmazsa yazdığınız Essay’ler kimse tarafından kabul görmez.

Essay (Makale) Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Essay yazmak kolay bir iş değildir, bu yüzden iyi düşünmeli ve planlamalısınız. Yazdığınız her bir cümle bilimsel doğrularla desteklenmelidir. Ancak Essay konunuz mutlak bir gerçek olamaz. En basit örnekle, Essay (Makale) konusu olarak “Buzullar eriyor” tezini seçemezsiniz. Seçtiğiniz konunun tartışmaya açık bir konu olması gerekmektedir. Buzulların eridiği yapılan araştırmalarla zaten kanıtlanmıştır. Ancak buzulların erime sebepleri, kısa ve uzun vadeli sonuçları hakkında yazabilirsiniz. Çünkü bu konuların sebepleri hala tartışmaya açıktır ve yapılan araştırmalarla yeni sebepler keşfedilebilir. Bu durumda siz de araştırmalar yaparak makalenizde bahsettiğiniz konuyu destekleyebilirsiniz.

Makale yazımında bunlar temel gereklilik olsa da dikkat etmeniz gereken daha çok nokta var. Aşağıdaki başlıklarda makale yazımında size oldukça yardımcı olacak diğer ipuçlarını bulabilirsiniz.

Konuya Hakim Olun

Essay’ler bilimsel gerçeklerle yazılacağı için sunduğunuz bilgilerin de doğru olması gerekir. Bu yüzden yazacağınız konu hakkında detaylı araştırma yapmalısınız. Yapacağınız araştırma tek taraflı olmamalı ve objektif bir şekilde yapılmalıdır. Konuya her açıdan hakim olduğunuzda daha iyi kanıtlar ve destekler sunabilir, oluşacak karşı argümanlarla başa çıkabilirsiniz.

Araştırmanızı yaparken kullanabileceğiniz kadar çok farklı kaynak ve makale göstermeniz gerekir. Bunun için Google Scholar, Microsoft Academic, Educational Resources Information Center (ERIC), Research Gate, Bielefeld Academic Search Engine (BASE), COnnecting REpositories (CORE) ve Semantic Scholar gibi birçok farklı akademik siteyi kullanabilirsiniz.  BU sitelerde istediğiniz konuya dair önceden yapılmış araştırmaları ve makaleleri keşfedebilirsiniz. Burada yazılan makalelerinde aynı şekilde başka makaleleri kaynak olarak gösterdiğini bulabilirsiniz. Siz de bu şekilde ilerleyebilirsiniz.

Hangi Türde Yazacağınıza Karar Verin

Bir çok farklı Essay (Makale) türü vardır. Yazacağınız metnin amacına göre Essay (Makale) türünü seçmeli ve kurallarına uygun şekilde yazmalısınız. Essay (Makale) türleri tartışma, ikna edici, açıklayıcı ve karşılaştırıcı makale şeklinde ayrılabilir. Örneğin sigaranın zararlı olduğunu göstermek için ikna edici veya tartışma türlerinde yazabilirsiniz. Sigaranın neden zararlı olduğuna dair bir makale yazmak istiyorsanız açıklayıcı türde bir makale yazabilirsiniz.

Giriş Gelişme Sonuç Paragraflarına Dikkat Edin

Her Essay’in (Makale) giriş, gelişme ve sonuç paragrafları vardır. Giriş paragrafında tezinizden ve yardımcı fikirlerinizden doğru bir şekilde bahsetmeli ve makalenin yazılış amacını belirtmelisiniz. Aynı zamanda giriş paragrafınızın son cümlesi teziniz olur. Örneğin sigaranın neden zararlı olduğuna dair bir Essay (Makale) yazmak istiyorsanız;

Nowadays, a lot of people are smoking. Unfortunately, this habit hurts your lungs and many organs. It also make you stressed and put under unnecessary pressure. Lastly, you spend too much money on buying cigarettes. Therefore, smoking is bad pyshically, mentally and economically.

Bu günlerde, bir çok insan sigara içiyor. Maalesef bu alışkanlık ciğerlerinize ve bir çok diğer organınıza zarar veriyor. Aynı zamanda sizi strese sokup gereksiz baskı hissetmenizi sağlıyor. Son olarak da sigara almak için çok para harcıyorsunuz. Bu yüzden sigara içmek hem fiziksel, hem zihinsel hem de ekonomik olarak zararlıdır.

Giriş paragrafı olarak verilen bu örnekte gördüğünüz gibi ilk cümle genel olarak sigaradan bahsederken arından yardımcı fikirlerden bahsedilmiş. En son cümlede de tez cümlesi olarak sigaranın kötü olduğundan bahsedilmiş. Bu örnek bir paragraf olduğundan, daha rahat anlaşılması için oldukça kısa tutulmuştur. Siz bu paragrafı istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

Gelişme paragrafları teziniz için ne kadar yardımcı fikir verdiyseniz o kadar çok olmalıdır. Örneğin üstteki giriş paragrafı örneğinde 3 yardımcı fikir olduğu için 3 gelişme fikri yazılmalıdır. Her bir yardımcı fikir de gelişme paragrafları içinde kendiniz güzelce açıklamalıdır. Örneğin verilen ilk yardımcı fikir olan “Unfortunately, this habit hurts your lungs and many organs” cümlesi organlara zarar vermekten bahsediyor, bu yüzden organlara nasıl zarar verdiği, sonucunda neler olacağı gibi bilgileri de içermelidir.

 

Harmful chemicals poisons your blood and damages your lung and organs. As a result, your lung capacity diminishes. You can not breathe easily.

 

Zararlı kimyasallar kanınızı zehirler ve ciğerlerinizle organlarınıza zarar verir. Sonuç olarak ciğer kapasiteniz azalır. Düzgün nefes alamazsınız.

Gelişme paragrafında gördüğünüz gibi yardımcı fikir hem verildi hem de açıklandı. Aynı şekilde ana fikrimize desteği de anlaşılmış oldu. Bu şekilde yardımcı fikirlerinizi yazarak tezlerinizi desteklemelisiniz. Gördüğünüz örnek basitçe anlaşılması için kıza yazılmıştır.

Sonuç paragrafı olarak da yazdıklarınızı özetlemeli ve tez cümlenizi baştan yazmalısınız. Son paragrafta söylediğiniz her şey özetlenerek söylemek istediklerinizi bir araya getirir.

 

Consequently, smoking is a habit that hurts you more than you can imagine. It hurts you in pyshical, mental and economic ways. So you should quit smoking.

 

Sonuç olarak, sigara içmek size hayal edebileceğinizden daha çok zarar veren bir alışkanlıktır. Size hem fiziksel, hem zihinsel hem de ekonomik açıdan zarar verir. Bu yüzden sigara içmeyi bırakmalısınız.

Örnekte gördüğünüz gibi tüm destekleyici fikirleri baştan belirttik, sonucunu yazdık ve tez cümlemizi yeniden belirttik. Bu şekilde sonuç paragrafımızı yazarak konumuzu özetledik. Daha rahat anlaşılması için örneği kısa tuttuk.

Giriş, gelişme ve sonuç paragraflarını bu şekilde planlı yazarsanız, yazacağınız makaleler okunabilir ve başarılı olur. Bu sayede yazmak istedikleriniz rahatça yazabilirsiniz.

Bağlaçlar Kullanın

Makalenizde doğru bağlaçları kullanmak çok önemlidir. Cümleleri devamlı “and, or, but” kullanarak devam ettirirseniz yazdıklarınız tekdüze kalır ve okunması zor olur. Aynı şekilde anlam olarak da istediklerinizi elde edemezsiniz. Aşağıdaki bağlaç listesini kullanarak siz de makalelerinizi güzelleştirebilirsiniz.

[table id=690 /]

Kelime Tekrarlamayın

Yazdığınız makalelerin etkili olması için kelime dağarcığınızın geniş olması gerekir. Bir konuyu açıklamak için devamlı aynı kelimeleri kullanırsanız cümleleri tekrarlıyormuşsunuz gibi görünür. Bunun olmaması için de internetteki kelime sözlüklerini kullanabilirsiniz. Yeni nesil sözlük siteleri sadece kelime anlamını vermekle kalmayıp eş anlamlıları ve zıt anlamlılarını da içermekte. Bunun için Thesaurus, Synonym, Synonyms, Synonym Finder, THSRS ve The Free Dictionary sitelerini kullanabilirsiniz.

Konuşarak Öğren ile İngilizcenizi Geliştirin

Makaleleriniz öğrendiğiniz taktiklerle daha da güzel olurken konuşmanız da Konuşarak Öğren ile gelişecek! Anadili İngilizce olan yabancı öğretmenlerle birebir dersler alarak İngilizceniz geliştirebilirsiniz. Aldığınız derslerde öğretmenlere istediğiniz sorabilir ve merak ettiğiniz konuları öğrenebilirsiniz. Öğrendiklerinizle çok daha iyi İngilizce konuşabilir ve yazabilirsiniz. Bunların hepsini başarmak için de Konuşarak Öğren’e gelebilirsiniz.

ÖZET
Essay giriş kısmı nasıl yazılır?
Essaye giriş kısmında öncelikle tez (thesis statement) yazmalısınız. Ardından destekleyici fikirlerinizi (supporting ideas) belirtmelisiniz.
Essay ne hakkında yazılır?
Essay (makale) konusu olarak ekonomi, politika, sağlık, sanat, seyahat gibi birçok konuda yazabilirsiniz.
Essay Thesis Statement Nasıl Yazılır?
Seçeceğin tez (thesis stetament) üzerinde tartışılabilir bir konu olmalı ve mutlak gerçek olmamalı. Konu üzerinde karşıt görüşler belirtilmeli.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı