İngilizce Geniş Zaman


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Tense’ler… Hepimizin korkulu rüyası. Hangi zamanda hangi takı kullanılır, nereye “-ing” takısı gelir, nereye gelmez gibi onlarca kuralla dolu İngilizce zaman çekimleri. Üstelik bir de başlangıç seviyesinin hemen ardından başlanıyor bu konuya, yani öğrenci henüz bildiklerini tam oturtamamışken kendini birden fiil çekimleri ezberlerken buluyor.

Peki gerçekten bu kadar zor mu bu konu? Ya da daha ilköğretimde öğretilmeye başlanacak kadar gerekli mi? Zaman çekimlerini bilmeden hiçbir şekilde İngilizce öğrenemez miyiz?

İngilizce zamanlar konusunda daha fazla bilgi almak için hemen tıklayın: İngilizce Zamanlar

Ne yazık ki öğrenemeyiz. Nasıl ki Türkçe konuşurken yüklemi cümlenin hangi kısmına koyduğumuz gibi ufak bir detay bile çok şey değiştiriyorsa, İngilizce zaman çekimleri de olmazsa olmazlardan. Fakat öğrenmesi abartıldığı kadar da zor değil aslında.

Bu yazımızda İngilizce Geniş Zaman (Simple Present Tense) ne tür durumlarda kullanılmalıdır, formülü nedir gibi konuları işleyeceğiz. İngilizce Zamanlar konusundaki en önemli zamanlardan biri olan İngilizce Geniş Zaman ile ilgili bilmek isteyeceğiniz her şeyi bu yazıda detaylı olarak anlattık.zaman

İngilizce Geniş Zaman Kullanılması Gereken 4 Durum:

Bulunduğumuz anda geçen hal ve durum (eylem değil, sadece durum)

I feel so tired. (şu anda yorgun hissetme halini anlattım)

They don’t need his help. (şu anda onun yardımına ihtiyaç duymuyorlar. İhtiyaç duymamak bir kişinin yaptığı bir       eylem değil, bir durum olduğundan İngilizce geniş zaman kullandık)

Alışkanlıklar, genelgeçer doğrular, sürekli tekrar eden ve hiç değişmeyen durumlarda:

Jane works hard. (Jane çok çalışır, yani Jane çalışkan birisi, bu onun mizacında var, Jane hep çalışkandı)

They play basketball every Sunday. (İstisnasız her Pazar basketbol oynuyorlar, kendimi bildim bileli bu böyle,            hiç Cumartesi oynamadılar o nedenle geniş zaman)

I speak French. (Fransızca dilini bugün konuşup yarın unutmuyorum, bu dili hep konuşabiliyorum)

Talimat verirken

How to Use a Computer Mouse: Use the CD and set up the software to your desktop or laptop. Find an empty         USB port and plug the mouse in. Wait untill the software recognizes the mouse.

(Yukarıdaki bilgisayar faresi nasıl kullanılır konulu bir talimat yazısı. Dikkat ettiyseniz tüm fiiller İngilizce geniş zaman olarak çekimlenmiş. Satın aldığınız elektronik bir cihazın kılavuzunda da aynı şekilde tüm fiiller geniş zaman çekimlidir. Ek olarak, fark ettiyseniz hiçbir cümlenin başında özne yok. Bu da talimatların bir özelliği. Kullanılan yapı talimat mı değil mi anlamak için bu püf noktayı da kullanabilirsiniz.)

Önceden kesinleştirilmiş planlardan bahsederken (geniş ya da gelecek zamanda):

The plane arrives at 18:00 tomorrow. (Uçak yarın varıyor, mantıken bu eylem gelecek zamanda gerçekleşecek. Fakat bu uçak kesin akşam 6’da piste iniyor, 5 dakika bile oynamıyor bu kesinlik. İşte böyle kesinliklerde de geniş zaman kullanıyoruz)

Next Thursday at 14:00 there is a Japanese exam. (Aynı şekilde, Japonca sınav tarihi günler öncesinden kesinleştirildi. Sınav gelecek Perşembe yani gelecek zamanda olsa bile, fiili geniş zaman olarak çekimledik)

After, when, before, as soon as, until gibi bağlaçlardan sonra gelecek zamanı ifade etmek için:

Please let us know as soon as you get into town – we’ll have lunch. (Bu cümle yukarıdaki maddedeki gibi kesin bir zamandan bahsetmiyor, ama cümlede “as soon as” bağlacı var ve eylem gelecek zamanda geçse de fiili geniş zamanda çekimledik.)

I will call you after the class is over. (Aynı şekilde, eylem yani dersin biteceği saat gelecek zamanda, ama ders kesin şu saatte bitecek ben de kesin seni şu saatte arayacağım diyemeyiz çünkü saate göre aramıyoruz, bir uçağın piste iniş saati gibi bir kesinlik yok, bu nedenle buradaki fiili “after” bağlacından sonra geldiği için geniş zamanda çekimledik)

Geniş Zaman Kullanma Kuralları

Bu konuda daha çok ne tür durumlarda İngilizce Geniş Zaman kullanılır kısmında zorlanıldığından, dilbilgisi konularısı örnekler üzerinden kısaca tekrar edeceğim.

I walk by the forest everytime I get the chance.

You eat chocolate all the time.

He cooks dinner for his girlfriend.

She repairs all the gadgets in this house.

It barks at nights, I mean the dog at the next door.

You take a shower every Sunday.

They go to picnic when it is sunny outside.

Yukarıda görüldüğü gibi I, you (sen), you (siz) ve için fiilde hiçbir değişiklik yapmadık. Tüm fiilleri ek konmamış çıplak halleriyle yani sözlükteki gibi kullandık.

Fakat he, she, it üçlüsüne geldiğimizde işler biraz karışıyor. Fiileri çıplak halleriyle kullanmıyor, fiilin sonuna İngilizce geniş zaman eklerinden birini getiriyoruz. Karışıklık burada da bitmiyor, çünkü geniş zaman eklerini fiilin sonuna göre ayrı ayrı seçmemiz gerekiyor.

  • “-s” Takısı: Aşağıda belirteceğimiz özellikleri göstermeyen tüm fiillerin sonuna sadece “-s” takısı ekliyoruz.

Eats, rains, tells, feels, cooks bu kurala uyan fiillerimizden.

  • “-es” Takısı: Sonu -ch, -sh, -s, -x, -z harfleriyle biten fiiller biraz daha zahmetli. Bu fiillere “-s” DEĞİL “-es” takısı ekliyoruz.

Brushes, relaxes, misses, teaches bu fiillere örneklerden.

  • “-ies” Takısı: Fiilin son harfi “y” ise ve “y” harfinin hemen önünde siz sessiz haf var ise, “y” harfini çıkarıyoruz ve kalan fiilin sonuna “-ies” ekliyoruz.

Studies, tries, dries, flies, copies bu duruma örnek fiilerimizden birkaçı.

ÖNEMLİ NOT: Fiilin son harf “y” harfi ise değil, en sondaki “y” harfinin önünde bir sessiz harf varsa “-ies” takısı kullanıyoruz. Ama fiilin en sonundaki “y” harfinin önündeki sesli harf ise, sadece “-s” ekliyoruz.

Plays, buys, enjoys bu özel kurala uyan fiilerimizden.

Tüm bu kuralları öğrendiniz, güzelce çalıştınız, azminizi tebrik ederim. Fakat ne yazık ki fiillerle işimiz burada bitmiyor, bir de düzensiz fiiller var. Düzensiz fiiller ne yazık ki ezberlenmesi gereken bir konu. Ama ard arda kelimeleri bir kağıda yazıp saatlerce ezberlemek yerine bu kelimeleri cümle içinde kullanarak ezberlemeye çalışırsanız unutmamanız açısından kolay olur.

Goes, does, has düzensiz çekimlenmiş fiillerimizden yalnızca birkaçı.

İngilizce Geniş Zaman konulu yazımızın sonuna geldik. Az önce oldukça önemli kurallardan ve en son da düzensiz fiillerden bahsettik. Bu kurallar gözünüzü korkutmasın, özellikle “-s, -es, -ies” takıları. Fiil çekimlerine zamanla göz aşinalığı edineceksiniz zaten. İngilizce Geniş Zaman ne tür durumlarda kullanılır kısmını iyice öğrenmeniz aslında yeterli.

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı