İngilizce Konuşma Metni Nasıl Hazırlanır?


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce konuşmak günümüzde oldukça önemlidir. İngilizce konuşma metinleri ise bu konuda oldukça fayda sağlayacak olan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki İngilizce konuşma metni nasıl hazırlanır? İngilizce konuşma metinleri hazırlanırken nelere dikkat edilmeli? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

İngilizce Konuşma Metni Nasıl Hazırlanır?

İngilizce konuşma metinleri dil becerilerinizi geliştirmenin yanı sıra konuşma öncesi hazırlık yapmak bakımından da oldukça pratik bir yöntemdir. Peki konuşma metni hazırlarken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Gelin birlikte bakalım.

1- Konu Seçimi Yapın

İngilizce konuşma metni hazırlamadan önce hangi konuda konuşma yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Seçeceğiniz konu için gerekli araştırmalar yapmalısınız. Konuşma metninin içeriği ilgi duyduğunuz alanlar ya da konuşma yapacağınız yerler hakkında da olabilir. 

Örnek konu başlıkları şu şekilde olabilir:

  • İş görüşmesi
  • Toplantı sunumları
  • Açılış konuşması
  • Günlük konuşma
  • Resmi tören konuşması
  • Etkinlik ya da organizasyon konuşması vb.

2- Hedef Kitlenizi Belirleyin

İngilizce konuşma metninizin konusunu belirlediniz. Şimdi sırada hedef kitlenizi belirlemekte. Konuşma metnini kimlere sunacaksanız ona göre bir dil seviyesi belirlemelisiniz. Aksi takdirde konuşmanızı dinleyecek olan kişiler sıkılabilir ya da konuşmanızdan verim alınmayabilir. Hedef kitlenize uygun akıcı, sade ve anlaşılır bir dil kullanmanız daha yerinde olur. 

3- İngilizce Konuşma Metninizin Süresini Planlayın

İngilizce konuşma metninin konusunu ve hedef kitleye göre nasıl bir konuşma dili kullanacağınızı belirlediniz. Şimdi sırada konuşma sürenizi planlamak geliyor. Hazırlayacağınız konuşma metni çok uzun ya da çok kısa olmamalıdır. Konuşma yapacağınız ortamı göz önünde bulundurarak en uygun süreyi belirlemelisiniz. 

4- İngilizce Konuşma Metnini Düzenleyin

İngilizce konuşma metnini alelade bir şekilde hazırlamamalısınız. Hazırlayacağınız konuşma sıralı ve düzenli bir akışta ilerlemelidir. Bunun için giriş-gelişme-sonuç şeklinde yazınızı bir düzene oturtmalısınız. 

Giriş: Giriş bölümünde konuşma metninin konusu ve ana fikri yer almalıdır. Dinleyicilere ne hakkında konuşma yapacağınızı bu bölümde belirtmelisiniz. Giriş kısmı çok uzun tutulmamalıdır. Aksi takdirde konuşmanızı dinleyen kişi sayısı azalabilir ya da konuşmanız sıkıcı bulunabilir. 

Gelişme: Gelişme bölümünde metnin konusunu ve ana fikrini destekleyen bilgiler yer almalıdır. Bu bölümde giriş kısmında da değindiğiniz ana fikri ve konusunu destekleyecek şekilde bir yazı oluşturmalısınız. Konuşma metninin gelişme bölümü konuşmanızın en önemli kısmı olduğu için bu bölümde konu ile ilgili tüm argümanları sunmalısınız. Ayrıca gelişme bölümünde konuşmanızı kolaylaştıracak biçimde yazınızı alt başlıklar halinde hazırlamanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Sonuç: Sonuç bölümü konuşma metninin en sonunda yer almaktadır. Bu bölümde ise konuşmanızı özetleyecek şekilde dinleyicilere vereceğiniz mesajı ve ana fikri belirtmelisiniz. Sonuç bölümü gelişme bölümü kadar uzun tutulmamalıdır. Aksine kısa ve öz bir biçimde dinleyicileri sıkmadan konuşma tamamlanmalıdır. 

5- Doğal, Akıcı ve Özgün Bir Metin Oluşturun

Konuşma metnini doğal ve akıcı bir üslupla hazırlamalısınız. Metni hazırlarken karmaşık ve anlaşılmayan terim ve cümlelerden kaçının. Hedef kitlenize uygun bir dille özgün bir metin oluşturun. Özgün olmak burada oldukça önemli bir kavramdır. Başkasının konuşma metnini kopyalamak yerine kendinize ait argümanlarla konuşma metnini özelleştirin. Bu sayede herkesten farklı bir dil kullanacağınız için dinleyiciler tarafından konuşmanız desteklenebilir.

6- Konuşma Öncesi Ön Hazırlık Yapın

Konuşma metninizi hazırladınız. Şimdi sıra pratik yapmakta. Hazırlamış olduğunuz konuşma metnini ayna karşısında ya da karşınızda dinleyiciler varmış gibi sunum yapabilirsiniz. Bu sayede konuşurken yapacağınız telaffuz hatalarını fark ederek olası yanlışlıkların önüne geçebilirsiniz. Konuşma metnini tekrar ederken süre tutmanız konuşmayı ne kadar sürede tamamlayacağınızı anlamanız bakımından oldukça önemlidir. Konuşma öncesi ön hazırlık yapmanız motivasyonunuzu artırarak heyecanınızı azaltacaktır.

7- Konuşarak Öğren ile İngilizce Konuşun

Konuşarak Öğren Online İngilizce konuşma kursunda istediğiniz eğitmenden ders alabilirsiniz. Hangi eğitim modelini seçerseniz seçin aldığınız eğitime sadık kalarak disiplinli, planlı ve programlı bir şekilde ders çalışmanız oldukça önemli. Konuşarak Öğren bu konuda tam size göre. Konuşarak Öğren Online İngilizce Kursu, ana dili İngilizce olan Amerikalı eğitmenlerden özel ders alma imkanı sunar. Böylece eğitmeninizle birebir konuşma pratikleri yapabilir, İngilizce kelime ve cümleleri doğru telaffuzlarıyla birlikte öğrenebilirsiniz. Konuşarak Öğren ile günde 10,20,30 dakika zaman ayırarak İngilizce konuşma pratikleri yapabilir, kısa zamanda akıcı bir şekilde İngilizce konuşmaya başlayabilirsiniz.

 37 binden fazla öğrencinin tercih ettiği Konuşarak Öğren online İngilizce konuşma kursu eğitiminde, derslerinize başlamadan önce eğitmenler İngilizce seviyenizi ölçerler. Daha sonra seviyenize göre, sizin için hazırlanan online içerikler ile derslerinize devam edersiniz. Bu süreçte Türkiye ofisindeki eğitim danışmanları durumunuzu takip eder. Gelişiminizi ise size sağlanan panel üzerinden takip edebilirsiniz. Siz de İngilizce konuşmayı öğrenmeye yeni başladıysanız online İngilizce konuşma kursu Konuşarak Öğren’in kişiye özel esnek ders programlarına mutlaka göz atın.

Konuşarak Öğren tarafından online İngilizce konuşma eğitimi almak isteyenlere sunulan Online İngilizce Kursu Eğitim Programı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Yeni Başlayanlar İçin 30 Günde İngilizce Öğrenme Programı

İngilizce Konuşma Derslerine Nasıl Başlanır? 

İngilizce Öğrenmek İçin Online Kurs Önerileri

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ingilizce Konuşma

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı