İngilizceye Yeni Başlayanlar İçin İngilizce Kitap Önerileri


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce kitap okumak İngilizcenizi geliştirmek için en iyi yollardan birisidir. İster sınava hazırlanıyor olun ister dil becerilerinizi geliştirmek için çalışıyor olun, okumak yeni İngilizce kelimeler öğrenmenin, yeni dilbilgisi yapılarını keşfetmenin, karmaşık ifadeleri kullanmayı öğrenmenin ve dili gerçekten anlamanın harika bir yoludur. Karakterlerin konuşmaları arasında İngilizcenin geçmişten günümüze gelen kültürün yansımasını görebilir ve dili daha iyi keşfedebilirsiniz. Ne yazık ki, seviyenize uygun bir roman bulmak bazen zor olabilir. Bundan dolayı sizin için bu içeriği hazırladık. Bu listede göreceğiniz kitaplar okuması kolay, basit ve açık bir dille yazılmış ve okuma zevki oldukça yüksek İngilizce kitaplardır. Her seviyeden insan rahatlıkla okuyabilir.

İngilizce Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

İngilizce kitap okumak genel anlamda kelime bilginizi, okuma kabiliyetinizi ve dili anlama konusunda sizi geliştirir. Hatta okuduğunuz kitaba bağlı olarak farklı ülkeler ve insanlar hakkında yeni bilgiler edinebilirsiniz. Üstelik kitap okurken her şey sizin elinizde! Kitabı istediğiniz gibi okuyabilir, notlar alabilir ve anlamak için vakit harcayabilirsiniz. Podcast ve radyo programlarında konuşanların hızına yetişmek zorundasınız. Film izlerken kaçırdığınız bir şey olduğunda aynı sahneleri geri almak da seyir zevkinizi azaltır. Kitap okurken isterseniz yavaşça okuyup notlar alabilir, isterseniz de hızlıca okuyup geçebilirsiniz. Eğer anlamadığınız bir şey olursa paragrafı baştan okuyabilirsiniz.

Kitapların bir başka güzel tarafı ise eğitici olmaları. Okuduğunuz her kitapta yeni tecrübeler ve perspektiflerle karşılaşırsınız. Bir başkasının gözlerinden dünyayı görüp, o kişilerin hikayelerini yaşarsınız. Dil, kültür, toplum ve tarih hakkında daha önce hiç duymadığınız birçok bilgi öğrenebilirsiniz.

Hepsinden daha önemlisi, kitap okumak gerçekten eğlenceli bir eylemdir. Birçok kişi kitap okurken sıkılır ve devam etmek istemez. Bu sadece doğru kitabı bulamamışsınız demektir. Bu yüzden kendinize uygun kitap bulabilmeniz için kitap listemize bolca kitap ekledik. İngilizce kitap okurken dikkat etmeniz gereken tek nokta seviyenizin üstüne çıkmamaktır. Yoksa kitaptan bir şey anlamazsınız ve kendinizi geliştiremezsiniz. İngilizcemi Nasıl Geliştirebilirim? diye soruyorsanız bloğumuzdaki diğer içeriklere de bakabilirsiniz.

The Curious Incident of the Dog in the Night (Süper İyi Günler) – Mark Haddon

Süper İyi Günler kitabı, Christopher adında otizmli genç bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Özel bir okula giden ve diğer insanları anlamakta, onlarla iletişime geçmekte çok zorlanan Christopher, komşusunun köpeği ölünce suçluyu araştırmaya karar veriyor. Bunun sonucunda hayatını değiştiren korkunç ve zorlu bir yolculuğa çıkıyor.

Hikaye Christopher tarafından anlatıldığı için kitabın dili basit ve anlaşılır. Üstelik kısa bir kitap olması sayesinde yeni başlayanlar için oldukça uygun bir kitap! Eğer Süper İyi Günler kitabını satın almak isterseniz İngilizce kitabı Amazon üzerinden ve Türkçe kitabı Kitap Yurdu üzerinden bulabilirsiniz.

Fantastic Mr Fox (Yaman Tilki) – Ronald Dahl

Yaman Tilki, 3 kötü çiftçinin ve ailesini beslemek için onların tavuklarını çalan kurnaz bir tilkinin hikayesini anlatıyor. 3 kötü çiftçi olan Boggis, Bunce ve Bean tilkinin yuvasını kazarak onu yakalamak için plan yaparlar ancak Yaman Tilkinin kendi planları vardır. Her ne kadar çocuk hikayesi olsa da yetişkinler de bu zevkli hikayeyi okurken zevk alabilir.

Yaman Tilki kitabı içinde bolca güzel görsele sahip. Bu görseller sayesinde hikâyeyi çok daha iyi kavrayabilirsiniz. Üstelik bir çocuk kitabı olduğu için de dili aşırı basit. Yaman Tilki kitabını satın almak isterseniz İngilizce kitabı Amazon üzerinden ve Türkçe kitabı Kitap Yurdu üzerinden bulabilirsiniz.

The Old Man and the Sea (Yaşlı Adam ve Deniz) – Ernest Hemingway

Yaşlı Adam ve Deniz, Kübalı yaşlı bir balıkçıyla dev bir balık arasında geçen destansı savaşı anlatan bir kısa hikaye. Hemingway bu basit hikayede mücadele, cesaret, hayatta kalma, yenilgi ve kişisel zafer konularını işliyor. Hikaye kısa olsa da her saniyesi sizi içine çekecektir.

Hemingway genel olarak basit, minimalistik yazım stili ile tanınır. Bu da onun hikayelerini ve kitaplarını yeni başlayanlar için mükemmel kılıyor. Kısa cümlelerle konuyu hiç uzatmadan ana noktaya değinmesi sayesinde her seviyeden okuyucu kitaplarından zevk alacaktır. Yaşlı Adam ve Deniz kitabını satın almak isterseniz İngilizce kitabı Amazon üzerinden ve Türkçe kitabı Kitap Yurdu üzerinden bulabilirsiniz.

Lord of the Flies (Sineklerin Tanrısı) – William Golding

Sineklerin Tanrısı uçak kazası sonucu ıssız bir adada mahsur kalmış bir grup genci konu alıyor. Gençler kendi aralarında bir lider seçip kendi toplumlarını kuruyorlar. Ancak işler korkunç bir şekilde ters gidiyor ve liderlik için savaşlar başlıyor. Sonuç olarak gençler vahşetin kucağına düşüyor ve sonu panik, korku ve ölüme yol açacak olan 2 kabileye ayrılıyorlar. Kitap insan doğası hakkında düşünmemizi sağlıyor. Acımasızlık ve güç tutkusu insanlığı sömürecek mi? sorusunu akıllara getiriyor.

Sineklerin Tanrısı okullarda sıkça okutulan modern klasiklerden biridir. Hatta yurtdışında ulusal sınavlarda konu olarak geçtiği de olmuştur. Bu da onu okumanız için daha büyük bir sebep haline getiriyor. Sineklerin Tanrısı İngilizcenizi geliştirirken mutlaka okumanız gereken kitaplardan biri. Sineklerin Tanrısı kitabını satın almak isterseniz İngilizce kitabı Amazon üzerinden ve Türkçe kitabı Kitap Yurdu üzerinden bulabilirsiniz.

Harry Potter and the Philosopher’s Stone (Harry Potter ve Felsefe Taşı) –  J.K. Rowling

Harry Potter herkesin bildiği bir seri olsa da kitapları İngilizceye yeni başlayanlar için harika bir seçim. Çocuklar ve gençler için yazıldığı için dili oldukça basit. Bu sayede İngilizceyi ilk defa öğrenenler için bile okunabilir bir seviyede. Üstelik filmleri izlediyseniz hikaye ve olayları hatırlıyorsunuzdur. Bu da kitabı okurken size çok yardımcı olacaktır. Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabını satın almak isterseniz İngilizce kitabı Amazon üzerinden ve Türkçe kitabı Kitap Yurdu üzerinden bulabilirsiniz.

The Wind in the Willows (Söğütlerdeki Rüzgar) – Kenneth Grahame

Bu klasik hikaye, İngiltere’de kırsal bir bölgede, nehir yatağının yanında yaşayan hayvanları konu alıyor. Hikaye Köstebek, Fare, Porsuk ve Kurbağanın başlarına aldıkları belayı anlatıyor.

Grahame’in kullandığı basit dil ve yaratıcı düşünceleri kitabı çok zevkli bir çocuk kitabı haline getiriyor. Ancak okunabilirliği ve iyi yazılması sayesinde İngilizce öğrenen yetişkinler içinde okuması zevkli bir kitap olacaktır. Söğütlerdeki Rüzgar kitabını satın almak isterseniz İngilizce kitabı Amazon üzerinden ve Türkçe kitabı Kitap Yurdu üzerinden bulabilirsiniz.

Animal Farm (Hayvan Çiftliği) – George Orwell

Bu kısa hikaye, çiftlikteki hayvanların insan çiftçilere karşı ayaklanarak yeni bir topluluk kurmayı hedeflemesini anlatıyor. Yeni kurulan hayvan topluluğunda tüm hayvanlar eşit, özgür ve mutlu olacak. Hayvanların bu topluluğu kurarken yaşadıkları maceralar ve gelişen olayların anlatıldığı Hayvan Çiftliği aslında bir çok siyasi göndermeye sahip bir yetişkin kitabıdır.

Genellikle siyasi alandaki çalışmalarıyla tanınan George Orwell’in yazdığı bu eleştiri kitabı dünyada bayağı ses getirmiştir. Kitapta kullanılan dil çok basit olmasa da hayvanlar kısa ve net cümlelerle iletişim kuruyor. Bu da yeni okuyucular için büyük bir avantaj. Hayvan Çiftliği kitabını satın almak isterseniz İngilizce kitabı Amazon üzerinden ve Türkçe kitabı Kitap Yurdu üzerinden bulabilirsiniz.

Tuesdays with Morrie (Öğretmenim Mori’yle Salı Buluşmaları) – Mitch Albom

Mitch Albom, eski üniversite profesörü olan Morrie Schwartz ile yeniden iletişim kurar. Konuştukları sırada bir çok değerli hayat dersi alan Mitch, Morrie’nin verdiği tüm komik ve aydınlatıcı bilgelik hikayelerini bu kitapta toplar.

Felsefi dersler içeren ve hayat derslerine dair konuşmayı seven birisiyseniz mutlaka okumanız gereken bir kitap. Kitapta kullanılan dil çok basit olmasa da konusu sayesinde sizi içine çekeceğinden emin olabilirsiniz. Öğretmenim Mori’yle Salı Buluşmaları kitabını satın almak isterseniz İngilizce kitabı Amazon üzerinden ve Türkçe kitabı Kitap Yurdu üzerinden bulabilirsiniz.

High Fidelity (Ölümüne Sadakat) – Nick Hornby

Plak dükkanı sahibi Rob, otuz beş yaşına gelmiştir ve hayatta pek başarılı olamadığının farkına varır. Saygın bir işi yoktur, müşterilerini müzik zevklerine göre eleştirir ve evlilik adımları atabileceği bir ilişkisi de yoktur. Son sevgilisi tarafından da terk edilince eski ilişkilerini düşünüp hatayı nerede yaptığını anlamaya çalışır.

Rob müzik konusunda tam bir fanatik, bu yüzden müzikseverlerin zevkle okuyacağı bir kitap. Okuması kolay, hızlı ve kısa konuşmalar sahip olduğu mizah sayesinde de sizi güldürecektir. Ölümüne Sadakat kitabını satın almak isterseniz İngilizce kitabı Amazon üzerinden ve Türkçe kitabı Kitap Yurdu üzerinden bulabilirsiniz.

The Giver (Seçilmiş Kişi) – Lois Lowry

Loi Lowry tafadından yazılan Seçilmiş Kişi, Aktarıcı adındaki kişi hariç kimsenin geçmişe dair hiçbir anısının olmadığı bir evreni anlatıyor. İnsanların bu evrende herhangi bir şekilde özgürlükleri veya seçme hakları yok. Toplumun yaşlıları da seçim hakkı olmadan savaş ve yoksulluk gibi olumsuz unsurları önleyebileceklerine inanırlar.

Seçilmiş Kişi kitabı 12 yaşındaki bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Distopik dünyada geçen olayları seviyorsanız bu kitabı oldukça beğeneceksiniz demektir. Kitabın devam serisi de bulunmakta. Seçilmiş Kişi kitabını satın almak isterseniz İngilizce kitabı Amazon üzerinden ve Türkçe kitabı Kitap Yurdu üzerinden bulabilirsiniz.

Charlotte’s Web (Charlotte’un Sevgi Ağı) – E.B. White

Doğduğunda çok küçük ve zayıf olan bir domuz herkes tarafından dışlanır. Fern Arable isminde bir kız bu domuzu sahiplenir ve ona Wilbur ismini verir. Wilbur bir süre sonra çiftliğe yollanır ve örümcek Charlotte ile tanışır. Hikayenin kalanı ise Wilbur ve Charlotte’un arkadaşlıkları yaptığı planlarla ilerler.

Bu sevimli kitap her yaştan insanın anlayabileceği basitlikte. Çocuklar için yazılmış olsa da bir çok yetişkinin de favori kitabı olduğunu söylediğini duyabilirsiniz. Sahip olduğu basit dil ve zevkli olay örgüsüyle okurken çok eğleneceksiniz. Charlotte’un Sevgi Ağı kitabını satın almak isterseniz İngilizce kitabı Amazon üzerinden ve Türkçe kitabı Kitap Yurdu üzerinden bulabilirsiniz.

Mieko and the Fifth Treasure (Mieko ve Beşinci Hazine) – Eleanor Coerr

Başarılı bir sanatçı ve hattat olan Mieko, Nagazaki’ye atom bombası atıldığında tüm kasabası yerle bir olur. Ailesiyle hayatta kaldıkları için şanslı olsalar da, elinden çok kötü yaralanmıştır. Yaralanan ve korkan küçük kız daha güvenli olması için kırsal bölgede yaşayan büyük ebeveynlerinin yanına taşınır. Şimdi de beşinci hazinesini yani kalbinin güzelliğini kaybetmekten korkmaktadır.

Mieko’nun bu duygusal hikayesi bir çok okuyucuyu kendine çekmektedir. 77 sayfalık kısa hikayesi gençler ve İngilizceyi ilk defa öğrenenler için iyi bir başlangıç kaynağıdır. Kitabı okudukça aynı zamanda Japonya ve kültürü hakkında da bir çok şey öğrenebilirsiniz. Mieko ve Beşinci Hazine kitabını satın almak isterseniz İngilizce kitabı Amazon üzerinden ve Türkçe kitabı Kitap Yurdu üzerinden bulabilirsiniz.

The House On Mango Street (Mango Sokağındaki Ev) – Sandra Cisneros

Mango Sokağındaki Ev, Esperanza isminde Meksikalı bir kızı konu alıyor. Esperanza ailesiyle birlikte mango sokağında bir eve yerleşiyor. Yeni evleri çok güzel olsa da Esperanza hayal kırıklığına uğruyor çünkü daha büyük bir ev hayal ediyordu. Bunun üzerine Esperanza bir gün oradan ayrılıp kendi evine yerleşeceğine söz veriyor. Esperanza’nın hayatının ve geçirdiği mücadeleleri anlatan bu kitap, dünya üzerinde bir çok dile çevrilmiş harika bir eser.

Kitap yeni okuyucular için oldukça iyi çünkü kısa ve basit cümlelerle kurulmuş bir dile sahip. Ancak betimleme konusunda iyi bir iş çıkarıldığı için bilmediğiniz kelimelere rastlayabilirsiniz. Mango Sokağındaki Evin bir diğer güzel özelliği ise başka bir kültüre ve yaşamlara dair bilgiler içeriyor olması. Mango Sokağındaki Ev kitabını satın almak isterseniz İngilizce kitabı Amazon üzerinden ve Türkçe kitabı Kitap Yurdu üzerinden bulabilirsiniz.

Thirteen Reasons Why (Ölmek İçin On Üç Sebep) – Jay Asher

Baş karakter Clay Jensen bir gün liseden eve dönerken kapısında bir paket görür ve içini açtığında 7 tane kaset bulur. Kasetleri dinlediğinde ise kısa süre önce intihar etmiş olan Hannah Baker’a ait olduğunu öğrenir. Hannah, intiharının sebebi olarak 13 kişiyi belirleyip onlara bu kasetleri bırakmıştır.

Netflix’te dizisi çekilecek kadar başarılı olan Ölmek İçin On Üç Sebep, duygusal hikayesi ile okuyan herkesi etkilemeyi başarıyor. Hikaye günümüzde geçtiği için dilbilgisi oldukça basit ve modern. Cümleler kısa ve aşırı zor kelimeler yok. Clay Jensen ve Hannah Baker’ın hikayesini merak ediyorsanız okumanızı mutlaka tavsiye ediyoruz. Ölmek İçin On Üç Sebep kitabını satın almak isterseniz İngilizce kitabı Amazon üzerinden ve Türkçe kitabı Kitap Yurdu üzerinden bulabilirsiniz.

Konuşarak Öğren ile Online İngilizce Öğrenin

İngilizce öğrenmek ve İngilizce eserler okumak hepimizin istediği bir şeydir. Ancak İngilizce eser okumak herkes için o kadar kolay gelmeyebilir. Siz de İngilizce kitap okumak istiyorsanız Konuşarak Öğren’e gelebilirsiniz. Anadili İngilizce olan öğretmenlerden birebir ders alıp kendinizi geliştirebilir ve İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Aldığınız her derste yanlışlarınızı görebilir ve yeni konular öğrenebilirsiniz. İngilizce konuşmak ve okumak için Konuşarak Öğren’e gelin!

Online İngilizce Konuşma Kursu: Konuşarak Öğren

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

14 thoughts on “İngilizceye Yeni Başlayanlar İçin İngilizce Kitap Önerileri

  1. Sadece basit dili olan kitapların yerine okuması da keyifli kitaplar seçtiğinizi görmek beni mutlu etti. Kız kardeşim için sipariş edeceğim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

Adınızı soyadınızı giriniz!

Geçerli bir e-posta adresi giriniz!

Geçerli bir cep telefonu numarası giriniz!

Şifreniz en az 4 karakter olmalıdır!

Bilgileri eksiksiz doldurunuz!

Bilgi Mesajı